عکس شاخص

چگونه بهترین ترکیب رنگ مبلمان اداری را انتخاب کنیم؟

فهرست مطالب

دکوراسیون فضاهای کاری و اداری اصول مختلفی دارد که برای ایجاد یک فضای دوستانه، قابل اعتماد و پرآرامش باید از آن‌ها پیروی کرد. مبلمان یکی از بخش‌های مهم دکوراسیون داخلی هستند و انتخاب رنگ آن‌ها اهمیت زیادی دارد.

تاثیر رنگ‌ها بر عملکرد و تمرکز انسان‌ها یک امر ثابت شده و حقیقی است و با وجود این که انتخاب رنگ دکوراسیون‌ تا حد زیادی به سلیقه افراد بستگی دارد، در نظر گرفتن و رعایت بعضی از نکات و انتخاب رنگ مبلمان اداری، به بهبود شرایط دکوراسیون محیط‌های کاری کمک می‌کند.

در این مطلب از مجله نساجیت به معرفی رنگ های مبلمان اداری برای افزایش تمرکز کارمندان و بهترین رنگ‌ها برای زیباتر کردن محیط کار خواهیم پرداخت. در واقع می توان گفت خاکستری، سبز، بنفش، بژ یا کرم و قهوه ای جزوه بهترین و مناسب ترین رنگ ها برای مبلمان اداری محسوب می شود.

عوامل موثر در انتخاب رنگ مبلمان اداری

عوامل موثر در انتخاب رنگ مبلمان اداری

افراد زیادی در طول روز به ادارات مراجعه می‌کنند یا بخش زیادی از روز خود را در محیط‌های کاری می‌گذرانند. با توجه به این موضوع بهتر است در هنگام انتخاب رنگ لوازم و مبلمان، نوع کاربری فضا در نظر گرفته شود تا کارمندان و مراجعان احساس آرامش بیشتری را تجربه کنند.

نوع فعالیت اداره و کاربرد دقیق مبلمان نیز از نکات دیگری هستند که بر تصمیم‌گیری خریداران حین انتخاب رنگ مبلمان اداری، تاثیر می‌گذارند.

تاثیر رنگبندی مبلمان اداری بر روی کارمندان

خلاقیت، کارایی و تمرکز کارمندان، تحت تاثیر محیط پیرامونشان قرار می‌گیرد. کارمندان در طول روز زمان زیادی را در محیط اداره می‌گذرانند و نیاز به فضایی دارند که انرژی‌بخش و امیدوارکننده باشد.

تحقیقات نشان دادند که رنگ‌ها می‌توانند بر تمرکز و احساس آرامش کارمندان تاثیرگذار باشند؛ بنابراین طبق روان‌شناسی رنگ‌ها بهتر است برای کسب کارایی بیشتر از رنگ‌هایی مثل زرد، طوسی، آبی یا سبز در فضای ادارات استفاده شود.

تاثیر رنگبندی مبلمان اداری بر روی کارمندان

تاثیر رنگ مبلمان اداری بر روی مشتریان

تاثیر رنگ مبلمان اداری بر روی مشتریان یک عامل بسیار مهم مخصوصا در فضاهای مربوط به جلسات و مذاکرات است. دکوراسیون و فضای شرکت باید به گونه‌ای باشد که در نگاه اول توجه مراجعان را جلب کند و احساس خوبی را در آن‌ها به وجود بیاورد.

به این ترتیب اعتماد بیشتر میان مشتری و کارمندان به وجود خواهد آمد. بهترین رنگ‌ها برای القای حس اعتماد و خوش‌بینی به مشتریان، رنگ‌های نارنجی، آبی و قهوه‌ای هستند.

تاثیر رنگ مبلمان اداری بر روی مشتریان

انتخاب رنگ مبلمان اداری طبق نوع فعالیت کارمندان

محیط کار افراد باید با ماهیت کاری که انجام می‌دهند، همسو و هماهنگ باشد؛ حتی بهتر است هر بخش از اداره نسبت به وظایف کارمندان طراحی شود.

انتخاب رنگ مبلمان اداری طبق نوع فعالیت کارمندان یعنی در بخش حسابداری یک شرکت، می‌توان از رنگ‌های خنثی مثل طوسی یا خاکستری استفاده کرد تا حس پایداری، آرامش و اعتماد به نفس در کارمندان ایجاد شود. یا در جایی که نیاز به کاهش اضطراب است از رنگ‌های طیف سبز استفاده کرد.

بررسی کاربرد مبلمان اداری

در انتخاب صحیح رنگ بندی برای مبلمان اداری باید نوع کاربرد لوازم نیز در نظر گرفته شود. نوع پارچه و رنگی که برای اتاق کنفرانس و جلسات پیشنهاد می‌شود با پارچه‌ای که برای مبلمان و صندلی‌های کارمندان استفاده می‌شود، تفاوت دارد.

برای مثال بهتر است در اتاق جلسات رسمی از رنگ بنفش برای ایجاد حس قدرت استفاده شود یا در مبلمان اتاق انتظار ترکیبی از رنگ‌های آرامش‌بخش به کارگرفته شود.

بررسی کاربرد مبلمان اداری

انتخاب مبلمان اداری

در هنگام انتخاب مبلمان اداری باید به نکات مهمی در مورد متراژ و نقشه فضای کاری، ساختار، سبک و ارگونومی مبلمان اداری، رنگ، جنس و طرح پارچه آن‌ها توجه کرد.

تاثیر فضا در انتخاب مبلمان اداری

چیدمان هر محیط کار یا دفتری باید با توجه به فضا و نقشه آن صورت بگیرد. ابعاد مبلمان و رنگ آن‌ها باید به گونه‌ای باشد که فضای اداری را تا حد ممکن دلباز و مرتب نشان دهد. برای مثال بهتر است برای انتخاب مبلمان اداری در فضای کوچک، تا حد ممکن به سراغ پارچه‌هایی با رنگ‌هایی در طیف روشن و طرح‌های ساده بروید.

تاثیر فضا در انتخاب مبلمان اداری

اهمیت سبک در انتخاب مبلمان اداری

مبلمان اداری از نظر سبک به چند دسته مختلف شامل لوکس، مدرن، مینیمال، کلاسیک و غیره تقسیم‌بندی می‌شوند. در حال حاضر صندلی‌هایی با سبک‌های مدرن و مینیمال به دلیل قیمت بهتر و اشغال فضای کمتر، محبوبیت بیشتری دارند.

البته استفاده از مبلمان چستر در فضای انتظار نیز بسیار رایج است. برای تکمیل فضای استراحت کارمندان می‌توان از یک کاناپه راحتی مینیمال استفاده کرد.

مبل اداری

اهمیت ارگونومی در مبلمان اداری

در انتخاب سبک مبلمان اداری باید علاوه بر زیبایی بصری به راحتی نشیمن و پشتی آن نیز دقت شود؛ این مورد خصوصا در انتخاب صندلی کارمندان اهمیت زیادی دارد؛ چرا که انتخاب صندلی‌هایی با ساختار نامناسب در بلند مدت موجب ایجاد انواع آسیب فیزیکی برای کارمندان می‌شود.

جنس پارچه مبلمان اداری

انتخاب جنس پارچه مبل‌های اداری باید با توجه به شرایط و کاربرد مبلمان صورت بگیرید. در اتاق انتظار یا جلسات می‌توان از مبلمانی با جنس کتان، چرم، یا حتی مخمل استفاده کرد و برای صندلی‌های میز کار پارچه‌های چرمی، گونی بافت و ایندکس انتخاب‌های خوبی هستند. پارچه‌های مشبک نیز برای کاربردهای متفاوت مبلمان اداری گزینه مناسبی می‌باشند.

در کل هنگام انتخاب جنس پارچه برای مبلمان اداری باید سه فاکتور مهم، یعنی دوام، نگهداری از پارچه و مقاومت آن در برابر نور مورد توجه باشد که در ادامه نکات مربوط به هر یک را مشاهده می‌کنید.

دوام پارچه مبلمان اداری

پارچه مبلمان اداری باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد و در برابر کشش و وزن افراد مختلف مقاومت خوبی از خود نشان بدهد. دوام پارچه صندلی اداری، پارچه مبلمان اتاق انتظار و اتاق کنفرانس از آن جهت اهمیت دارد که کارمندان و مراجعان روزانه برای مدت طولانی روی صندلی می‌نشینند.

در صورت انتخاب پارچه‌های کم‌کیفیت و ارزان خیلی زود ایرادات مختلف مشخص شده و هم از لحاظ ظاهری هم فیزیکی با مشکل رو به رو خواهید شد.

نگهداری از پارچه مبلمان اداری

مبلمان اداری به واسطه استفاده زیاد ممکن است کثیف شوند. در انتخاب پارچه مبل علاوه بر دوام، باید نظافت و نگهداری پارچه مبلی نیز در نظر گرفته شود، در واقع باید از پارچه‌هایی استفاده شود که نظافت آسان‌تری دارند. پارچه‌های چرمی یا گونی بافت، نگهداری آسانی دارند و آلودگی‌ها را کمتر به خود جذب می‌کنند.

مقاومت در برابر نور پارچه مبلمان اداری

مسئله دیگر در بررسی جنس پارچه، مقاومت آن در برابر نور است؛ بسیاری از دفاتر کاری، فضای دلبازی با استفاده از نور خورشید ایجاد می‌کنند. در این فضاها پارچه و رنگ مبلمان اداری باید به گونه‌ای باشد که با قرار گرفتن در معرض نور خورشید دچار تغییر حالت و رنگ نشود و به بافتش آسیبی نرسد.

مقاومت در برابر نور پارچه مبلمان اداری

طرح پارچه مبلمان اداری

معمولا در انتخاب و خرید پارچه مبلی برای مبلمان اداری، از پارچه‌های ساده و بدون طرح استفاده می‌شود تا نمای فضای کار به شکل یکنواخت و منظم به نظر برسد؛ اما با وجود پارچه‌هایی با طرح‌های پتینه، اسپرت یا پتینه کنده‌ای، می‌توان راحت‌تر از پارچه‌های طرح‌دار استفاده کرد.

البته هنگام استفاده از پارچه‌های طرح‌دار باید از شلوغ کردن محیط اطراف و استفاده از آیتم‌های تزئینی گوناگون و اغراق‌آمیز اجتناب شود تا تعادل در دکوراسیون محیط برقرار بماند.

طرح پارچه مبلی اداری

رنگ پارچه مبلمان اداری

شاید بتوان مهم‌ترین عامل در انتخاب پارچه مبلی اداری را رنگ آن دانست. خوشبختانه رنگ ‌های محبوب برای مبلمان اداری در طیف‌های گسترده‌ای جا می‌گیرند و با توجه به کاربرد و نوع فعالیت شرکت‌ها و مراکز متغیر هستند. به این ترتیب گزینه‌های متفاوتی در پیش روی خریداران پارچه مبلی اداری است.

با این حال پارچه مبلی طوسی یا مشکی همیشه در صدر لیست وسایل دکوراسیون محیط اداری هستند. جهت خرید یا تعویض پارچه مبلی اداری بهتر است تمام گزینه‌ها بررسی شوند تا دکوراسیون نهایی دلنشین و زیبا باشد.

راهنمای انتخاب رنگ مبلمان اداری

با توجه به راهنمای انتخاب رنگ مبلمان اداری، در انتخاب طیف‌های پالت رنگی دکوراسیون می‌توان از رنگ‌های گرم و پر شور، رنگ‌های سرد و آرامبخش، رنگ‌های خنثی، رنگ‌های کلاسیک و رنگ‌های پاستلی استفاده کرد.

امکان ترکیب طیف‌های مختلف پالت رنگی، به شرطی که موجب بهم خوردن تعادل نشود نیز وجود دارد؛ همچنین استفاده از رنگ‌های مکمل یا همسان به ایجاد یک دکوراسیون زیبا و زنده کمک می‌کند.

راهنمای انتخاب رنگ مبلمان اداری

استفاده از رنگ‌های گرم و پر شور در مبلمان اداری

بکارگیری رنگ‌های گرم مثل زرد، نارنجی و قرمز در مبلمان اداری فضایی پر از انرژی، خلاقیت و اعتماد به نفس ایجاد می‌کند. کارمندانی که در محیط کاری با چنین دکوراسیونی فعالیت می‌کنند، معمولا پر جنب و جوش و پر از ایده هستند.

از این رنگ‌ها می‌توان در کسب و کارهایی مثل شرکت‌های IT، بیزینس‌های تازه تاسیس یا فضاهای اداری مرتبط با ورزش استفاده کرد.

دقت کنید که استفاده بیش از حد رنگ قرمز موجب ایجاد احساس تنش یا عصبانیت در افراد خواهد شد؛ پس بهتر است این رنگ در ترکیب با سایر رنگ‌های گرم و در اکسسوری‌هایی مثل کوسن‌ها، لوسترها و یا پارچه دسته صندلی‌ها به کار گرفته شود.

استفاده از رنگ‌های سرد و آرامش‌بخش در مبلمان اداری

رنگ‌های سرد مثل آبی و سبز به دلیل ایجاد احساس آرامش و بالابردن تمرکز افراد در محیط‌های اداری به کار گرفته می‌شوند. از این رنگ‌ها را می‌توان به دلیل خاصیت تسکین‌بخشی که دارند در اتاق انتظار و اتاق جلسات و… استفاده کرد. رنگ‌های سرد ملایم نیز برای استفاده در اتاق استراحت کارمندان گزینه خوبی هستند.

در طراحی دکوراسیون با رنگ‌های سرد، حفظ تعادل اهمیت زیادی دارد؛ چرا که بکارگیری بیش از حد از این رنگ‌ها موجب تغییر خلق کارمندان و احساس کسلی می‌شود.

استفاده از رنگ‌های خنثی در مبلمان اداری

استفاده از رنگ‌های خنثی مانند رنگ سفید، طوسی، کرم و خاکستری به شکل جدا یا در ترکیب با هم، فضایی آرام و دلنشین را به وجود می‌آورد. پیشنهاد می‌شود در فضاهای کوچک از مبلمان اداری طوسی روشن استفاده شود تا محیط کار لوکس‌تر و دلبازتر به نظر برسد.

در کنار استفاده از مبلمان اداری رنگ روشن و خنثی، برای ایجاد انرژی بیشتر باید از رنگ گرمی مثل قرمز کمک گرفته شود و از اکسسوری‌های متفاوت جهت ایجاد فضای متعادل استفاده شود. برای مثال می‌توان در کنار پارچه مبلی طوسی از پارچه‌های زرد، نارنجی یا قرمز برای تولید کوسن یا پاف استفاده کرد.

مبلمان اداری در رنگ‌های کلاسیک

رنگ‌های مشکی، ارغوانی یا سرمه‌ای تیره جزو رنگ‌های کلاسیک در مبلمان اداری محسوب می‌شوند. استفاده از این رنگ‌ها برای ادارات لوکس و شیک یا اتاق مدیریت مناسب است.

بسیاری از افراد معتقدند مشکی مناسب‌ترین ترکیب رنگ برای دکوراسیون و مبلمان اداری است، چرا که این رنگ نشان‌دهنده قدرت و ثروت می‌باشد؛ اما نکته مهم این است که استفاده بیش از حد از پارچه مبلی مشکی می‌تواند احساس بدی را به مراجعان و کارمندان منتقل کند و باعث عدم اعتماد مشتریان شود.

بهتر است مبلمان اداری مشکی یا رنگ‌های تیره دیگر، در ترکیب با رنگ‌های خنثی و روشن قرار بگیرند تا تعادل دکوراسیون محیط کار از نظر ترکیب رنگ‌ها حفظ شود.

رنگ‌های پاستلی در مبلمان اداری

اخیرا رنگ‌های پاستلی طرفداران خود را پیدا کرده‌اند و به دلیل ملایمتی که دارند، در دکوراسیون‌هایی با سبک‌های مختلف به کار می‌روند. می‌توان برای رنگ مبلمان اداری در دکوراسیون‌ شرکت‌های هنری، فضاهای اشتراکی و دفاتر مجله از این پالت استفاده کرد. رنگ‌های پاستلی مثل یاسی، سبز نعنایی و آبی ملایم برای اتاق استراحت کارمندان و اتاق کنفرانس نیز مناسب هستند.

نکات مهم در انتخاب رنگ مبلمان اداری

برای خرید مبلمان اداره نکات متفاوتی وجود دارد که توجه به آن‌ها به ایجاد فضای دلنشین و گرم کمک می‌کند. در ادامه به بررسی نکاتی درباره رنگ بندی مبلمان اداری می‌پردازیم.

نکات مهم در انتخاب رنگ مبلمان اداری
  • رعایت تعادل رنگی را فراموش نکنید و از ترکیب بیش از حد رنگ‌هایی که احساسات ضد هم منتقل می‌کنند، خودداری کنید.
  • نورپردازی محیط کار را به گونه‌ای تنظیم کنید که مبلمان جلوه بهتری داشته باشند.
  • رنگ دیوارها و کفپوش‌ها را با رنگ مبلمان هماهنگ کنید؛ از ایجاد تضاد زیاد بین رنگ دیوارها و مبلمان پرهیز کنید، زیرا در این صورت فضای کار شما شلوغ و خفه به نظر می‌رسد.
  • از خلاقیت نترسید و تلاش کنید رنگی را انتخاب کنید که بیشترین احساس خوب را در ذهن شما به وجود می‌آورد.

در صورتی که قصد خرید یا تعویض پارچه‌ مبلی اداری را دارید می‌توانید با شماره‌های 09162510025 یا 09162510024 تماس بگیرید و از مشاوران فروشگاه اینترنتی نساجیت درباره ویژگی دقیق پارچه‌ها کمک بگیرید.

مبل رنگ مشکی

کلام آخر

انتخاب مبلمان ادرای مناسب برای محیط کار از موارد مهم جهت بازدهی بهتر کارمندان و کسب‌وکار است. علاوه بر ارگونومی و سبک مناسب، رنگ مبلمان اداری و پارچه آن نیز تاثیر زیادی بر کارایی افراد دارد.

در این مطلب به بررسی محبوب‌ترین رنگبندی و عوامل موثر در انتخاب رنگ مبلمان اداری پرداختیم. شما می‌توانید با بررسی طرح‌ها و جنس‌های مختلف پارچه‌های مبلی در فروشگاه اینترنتی نساجیت، بهترین پارچه‌های مبلی را برای مبلمان اداری محیط کار خود سفارش دهید.

مبل پارچه ای اداری

اشتراک گذاری در :

جدیدترین محصولات
پارچه مبلی شانل سه گل آلما فیروزه ای 0501
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی شانل سه گل آلما کرم 0101
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی ساتنی سه گل ویانا طلایی شکلاتی 1512
1,650,000 ریال/ 1 متر
5 1 رای
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ساجدی

بخاطر رفت و آمد زیاد محل کارم نیاز به یک پارچه مقاوم برای مبل نیاز دارم میتونین راهنماییم کنین؟

پاسخ به  ساجدی

بله دوست عزیز! تمامی پارچه مبلی راحتی دارای مقاومت بیشتری هستند و به شما توصیه می کنیم! برای مشاوره بیشتر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید!

192-192logo
بذار تو خرید و سفارش
پارچه مبلی | پارچه پرده ای | پارچه کالا خواب
بهت کمک کنیم. شماره تماستو بذار تا ما باهات تماس بگیریم 📱