آشنایی با اصطلاحات رایج در بازار پارچه مبلی

آشنایی با اصطلاحات رایج در بازار پارچه مبلی

فهرست مطالب

بدون شک نمی‌توان از تاثیر چشمگیر پارچه مبلی در دکوراسیون هر خانه‌ای چشم‌پوشی کرد. این مسئله سبب شده که طی چند سال اخیر، بازار پارچه مبلی دچار دگرگونی خاصی شود و علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب کند.

اگر تجربه خرید مبل یا تعویض پارچه مبلی را داشته باشید، احتمالا می‌دانید که مانند بازارهای دیگر، این بازار هم اصطلاحات مخصوص به خود را دارد. آشنایی با اصطلاحات رایج در بازار پارچه مبلی به شما کمک می‌کند که راحت‌تر تصمیم‌گیری کنید. در این مطلب از مجله نساجیت اصطلاحات پرکاربرد مربوط به پارچه مبلی را بررسی می‌کنیم.

پارچه مبلی شانلی ساده ساوالان 125
پارچه مبلی شانلی ساده ساوالان 125

اصطلاحات مربوط به اندازه پارچه مبلی

جهت اندازه‌گیری پارچه مبلی از واحد‌ها و اصطلاح‌های مختلفی استفاده می‌شود. آشنایی با این معیارها به شما کمک می‌کند که میزان دقیقی از پارچه مورد نظر خود را تهیه کنید.

 • یارد: یارد واحد اندازه‌گیری طول اجسام در برخی از کشورهای خارجی و معادل 91 سانتی متر است. واحد اندازه‌گیری طول در کشور ما متر است؛ اما برای خرید پارچه‌های وارداتی باید از واحد یارد استفاده شود که ده سانتی‌متر کم‌تر از هر متر است.
 • طول پارچه: طول پارچه معادل متراژه طاقه یا همان توپ پارچه است.
 • عرض پارچه: عرض پارچه که نسبت به نیاز و الگوی هر پروژه اندازه‌گیری می‌شود، قسمتی است که برش می‌خورد.
پارچه مبلی شانل راه جسیکا مشکی کرم 0801

برای مشاهده و خرید انواع مختلف پارچه مبلی از نساجیت

اصطلاحات مربوط به وزن پارچه مبلی

در برخی از شرایط محاسبه وزن پارچه مبلی اهمیت زیادی دارد. در چنین شرایطی کارشناسان و طراحان پارچه مبلی از دو مقیاس گرماژ و نمره نخ استفاده می‌کنند. هر دوی این مفاهیم ارتباط مستقیمی با ضخامت نخ، تراکم پارچه و وزن آن دارند.

گرماژ:

این اصطلاح که از اصطلاحات رایج در بازار پارچه مبلی می‌باشد به معنی وزن پارچه است که بر اساس گرم محاسبه می‌شود. منظور از گرماژ میزان وزن یک متر پارچه در عرض آن است. الیاف مصرفی در بافت پارچه و فشردگی این الیاف (تراکم پارچه) تاثیر مستقیم بر روی وزن و ضخامت آن دارند. هر چه ضخامت پارچه بیشتر باشد، وزن آن نیز بالاتر می‌رود.

نمره نخ:

این اصطلاح به معنای نسبت طول پارچه به وزن آن است. برای مثال اگر وزن 100 متر نخ، 5 گرم باشد، با تقسیم 100 بر 5 عدد 20 حاصل می‌شود که این عدد نمره حقیقی نخ است. هر چه نمره نخ کمتر باشد، ضخامت آن نخ بیشتر است.

اصطلاحات رایج در بازار پارچه مبلی

اصطلاحات مربوط به نخ استفاده شده در پارچه مبلی

نخ استفاده شده در پارچه مبلی ویژگی‌های آن پارچه را تعیین می‌کند. برخی از اصطلاحات رایج در بازار پارچه مبلی به ساختار و نوع نخ مربوط می‌شود.

 • نخ اسپان: اسپان نوعی نخ است که از الیاف تکه تکه شده یا غیریکسره تشکل شده‌ است. معمولا نخ‌های پلی‌استر برای رد و بدل کردن هوا، به این طریق تولید می‌شوند.
 • فیلامنت: فیلامنت به نوعی از نخ‌های پلی‌استری می‌گویند که تکه تکه نیستند و حالت یکنواخت دارند. در واقع نخ پلی‌استری که اسپان نباشد، فیلامنت است.
 • مرسریزه: مرسریزه نوعی نخ پنبه است که در طی یک فرآیند قلیایی خاص تولید می‌شود. پارچه‌های تولید شده از این نخ ویژگی‌های بسیار خوبی مثل شفافیت، براقیت و آبرفت کمتر نسبت به سایر پارچه‌ها دارند.

اصطلاحات مربوط به بافت پارچه مبلی

بافت پارچه مبلی بر روی ویژگی‌های مختلف مثل ظاهر و مقاومت آن تاثیر می‌گذارد. شناخت انواع بافت پارچه به شما کمک می‌کند که تفاوت میان پارچه‌ها را تشخیص دهید و بهترین پارچه مبلی را انتخاب کنید.

پارچه بافت یک رو:

به پارچه‌ای که تنها یک طرف آن دارای طرح و رنگ مخصوص است، پارچه یک رو می‌گویند که از اصطلاحات رایج در بازار پارچه مبلی می‌باشد. در بین پارچه‌های مبلی، مخمل جزو محبوب‌ترین انواع پارچه یک رو است.

پارچه بافت دو رو:

پارچه‌های دو رو کیفیت بهتری نسبت به پارچه‌های یک رو دارند؛ زیرا هر دو طرف آن‌ها دارای بافت و طرح است. از محبوب‌ترین پارچه‌های دو رو مبلی می‌توان به پارچه شانل اشاره کرد.

پارچه مبلی پودی:

به انواع پارچه‌هایی که به کمک ماشین‌های گردباف دارای بافت ضخیم هستند، پارچه بافت پودی می‌گویند که از اصطلاحات رایج در بازار پارچه مبلی نیز هست. از انواع مختلف این پارچه‌های می‌توان به پارچه جودون، دورس، ریب و سایر موارد اشاره کرد.

اصطلاحات مربوط به مراحل مختلف بافت پارچه

ممکن است در مکالماتی که بین فروشنده‌های مبل رخ می‌دهد اصطلاحاتی را بشنوید که مربوط به مراحل بافت پارچه می‌شوند. به همین منظور بهتر است با برخی از اصطلاحات پرکاربرد در مورد مراحل بافت پارچه، آشنا شویم.

 • فینیش پارچه: به مرحله پایانی تولید پارچه که ممکن است به معنی آنزیم‌شوری یا رنگرزی باشد، فینیش پارچه گفته می‌شود.
 • سنگشور و آنزیم‌شور کردن: یکی از مراحل انتهایی تولید پارچه است که در آن با استفاده از ابزار مختلفی، جلوه پارچه را تغییر می‌دهند.
اصطلاح خام پارچه

سایر اصطلاحات رایج در بازار پارچه مبلی

در ادامه برخی دیگر از اصطلاحات رایج در بازار پارچه مبلی را معرفی می‌کنیم و درباره آن‌ها توضیح می‌دهیم که به شکل گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • خام پارچه: منظور از خام پارچه، پارچه‌ای است که در یک کارخانه تولید شده است و باید برای رنگرزی یا چاپ به کارخانه دیگری منتقل شود.
 • سوپر پارچه: به برخی از پارچه‌ها که دارای کیفیت فوق‌العاده بالایی هستند، سوپر پارچه می‌گویند.
 • آبرفت: آبرفت به معنی جمع شدگی پارچه پس از شستشو است.
 • ژاکارد: انواع طرح بر روی پارچه مثل لوزی، زیگزاگ یا مربع را ژاکارد می‌نامند.
 • اسکونت: در بازار پارچه مبلی، اسکونت به معنی اختلاف قیمت در خریدهای نقدی و چکی است که به صورت ماهانه محاسبه می‌شود.
 • طاقه پارچه مبلی: طاقه پارچه یا توپ پارچه واحدی برای شمارش پارچه به شمار می‌رود. از نظر ظاهری طاقه به دو شکل استوانه‌ای (رول) یا مکعب مستطیلی (کتابی) طراحی می‌شوند.
اصطلاح طاقه پارچه مبلی

خرید پارچه مبلی از نساجیت

بازار آنلاین نساجیت بهترین بستر برای خرید آنلاین پارچه مبلی باکیفیت با قیمت مناسب است. شما می‌توانید پارچه مبلی مورد نظر خود را بر اساس جنس، قیمت یا طرح در سایت نساجیت انتخاب و خریداری کنید و با توجه به این که نساجیت یک کارخانه معتبر تولید پارچه مبلی است از خرید خود مطمئن باشید.

نساجیت از تولیدکنندگان معتبر در ایران به شمار می‌رود که محصولات آن در مقایسه با محصولات کشورهای دیگر مانند چین و ترکیه نیز کیفیت بهتری دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان تیم نساجیت در تماس باشید.

پارچه مبلي سیم بافت شانل سه گل روملو مشکی کرم 0801
پارچه مبلي سیم بافت شانل سه گل روملو مشکی کرم 0801

کلام آخر

انتخاب و خرید پارچه مبلی یک تصمیم بسیار تاثیرگذار در دکوراسیون نهایی هر فضایی است. در هنگام خرید باید ویژگی‌های مهم پارچه مبلی مثل کیفیت، قیمت، نوع نخ، نوع طرح و سایر موارد در نظر گرفته شوند. هر یک از این ویژگی‌های دارای اصطلاحات مخصوص به خود هستند که یادگیری آن‌ها کار چندان سختی نیست.

در این مطلب اصطلاحات رایج در بازار پارچه مبلی را نام برده و جزئیات و معانی هر یک را بررسی کردیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مطرح کردن سوالات خود حین خرید می‌توانید با مشاوران خبره تیم نساجیت در تماس باشید.

اشتراک گذاری در :

جدیدترین محصولات
پارچه مبلی شانل سه گل آلما فیروزه ای 0501
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی ساتنی سه گل ویانا طلایی شکلاتی 1512
1,650,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی شانل سه گل آلما کرم 0101
2,620,000 ریال/ 1 متر
0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
192-192logo
بذار تو خرید و سفارش
پارچه مبلی | پارچه پرده ای | پارچه کالا خواب
بهت کمک کنیم. شماره تماستو بذار تا ما باهات تماس بگیریم 📱