راهنمای ست کردن فرش با مبل

راهنمای ست کردن فرش با مبل

فهرست مطالب

برای ست کردن فرش با مبل، باید فرش مناسب اتاق را انتخاب کنید. هنگام خرید فرش، چندین فاکتور وجود دارد که باید در نظر بگیرید، از جمله اندازه، پالت رنگ و جنس. در مرحله دوم باید به تناسب اندازه فرش و مبل توجه کنید.

پس از تعیین سایز صحیح، پالت رنگ و متریال فرش در نظر گرفته می‌شود. انتخاب فرش مناسب برای هماهنگی با مبل و پارچه مبلی شما یک تصمیم بزرگ است. در ادامه مقاله با نحوه ست کردن فرش با مبل بیشتر آشنا خواهید شد.

راهنمای ست کردن فرش با مبل

نکات تطبیق فرش با مبل

فرش یکی از لوازم تزیینی و از مهم ترین قطعات کانونی در یکی از دکوراسیون فضا است. چه بخواهید ابتدا فرشی را انتخاب کنید یا فرشی را همراه با مبل خود خریداری کنید، برای ست کردن فرش با مبل match rug with sofa باید چند اصل اساسی را در نظر بگیرید.

فرش عالی، تکمیل کننده دکوراسیون موجود شما بوده و با سبک زندگی شما هماهنگ است. اگر می‌خواهید از فرش برای اتاق شخصی استفاده کنید، می‌توانید از ست فرش طوسی و مبل قهوه‌ای استفاده کنید. اگر از فرش برای فضایی مانند اتاق مطالعه یا اداری استفاده شود، می‌توان برای ست کردن فرش با مبل از رنگ روشن‌تر استفاده کرد.

پارچه مبل استیل

1. قانونی برای تیره تر یا روشن تر بودن فرش از مبل وجود ندارد.

واقعاً هیچ قانون مشخصی در مورد اینکه آیا فرش باید تیره تر یا روشن تر از مبل باشد، وجود ندارد. اما حتماً مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. از آنجایی که مبل‌ها به چند رنگ محدود می‌شوند، ست کردن فرش با مبل بسیار آسان تر است، بنابراین اگر اتاق نشیمن خود را به طور کامل تغییر دهید، بهتر است قبل از انتخاب فرش، مبل را انتخاب کنید.

2. مبلمان و فرش همرنگ انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید طرحی ساده و سبک مینیمال داشته باشید، بهتر است فرش و مبلمان شما همرنگ باشد. به عنوان مثال: برای ست کردن فرش با مبل خاکستری، رنگ فرش خود را یکسان اما کمی تیره تر انتخاب کنید و با سایر اجزای دکوراسیون مانند مجسمه یا آباژور از طریق رنگ‌های متضاد تنوع ایجاد کنید.

البته لازم به ذکر است که خاکستری رنگی خنثی به شمار می‌رود و دارای سه طیف خاکستری روشن، خاکستری تیره و خاکستری دودی است. رنگ‌های خنثی با اکثر رنگ‌ها هارمونیک هستند، بنابراین سازگاری بیشتری دارند. مثلا ست مبل قهوه‌ای با فرش فیلی جلوه زیبایی دارد. همچنین، به طور مثال پارچه مبلی فیروزه‌ای با فرش فیروزه‌ای کم رنگ تر جذاب خواهد بود.

مبلمان و فرش همرنگ

3. برای ست کردن فرش با مبل از رنگ‌های مخالف انتخاب کنید.

یکی از پرطرفدارترین دکوراسیون‌ها، بهره بردن از رنگ‌های متضاد است. شما می‌توانید مبلمان و رنگ فرش‌ها را متضاد یکدیگر انتخاب کنید تا خانه شما جلوه زیباتری داشته باشد. فرش‌هایی که طرح زیادی و شلوغ دارند دست شما را در انتخاب رنگ مبلمان بازتر می‌گذارند. اما سعی کنید از یک رنگ برای مبلمان استفاده کنید.

4. ست کردن فرش با مبل با رنگ‌های مکمل

ترکیب رنگ‌های مکمل همیشه جذاب و جذاب است. کافی است بدانید کدام رنگ‌ها در کنار هم جذابیت بیشتری دارند. در کروماتوگرافی هر رنگ معنای خاصی دارد.

به عنوان مثال از رنگ کرم در دکوراسیون برای بیان انرژی، نشاط و شادی استفاده می‌شود یا از رنگ‌های دیگری مانند قهوه‌ای، خاکستری، سفید، سیاه و …که به عنوان رنگ‌های خنثی شناخته شده و معمولا با اکثر رنگ‌ها هماهنگ می‌شوند. به عنوان مثال مکمل رنگ نسکافه ای در مبل، رنگهای روشن مثل کرمی هستند.

ست کردن فرش با مبل در رنگ های مخالف

5. ست فرش و مبل سلطنتی

یکی دیگر از نکاتی که هنگام ست کردن فرش با مبل و خرید فرش متناسب با مبلمان خود باید به آن توجه کنید، هماهنگی سبک مبلمان با فرش است. برای سبک‌های مختلف مبلمان مانند سلطنتی و رسمی یا انواع مبلمان مدرن باید فرش‌های مختلفی را انتخاب کنیم.

در سبک‌های رسمی‌تری مانند مبلمان سلطنتی یا کلاسیک از فرش‌های ایرانی و سنتی استفاده می‌شود. اما برای مبل‌های راحت، فرش‌هایی با طرح‌های مدرن و مینیمال جذابیت بیشتری دارند.

ست فرش و مبل سلطنتی

6. فرش خود را با انتخاب سایز مناسب با مبل هماهنگ کنید

در ست کردن فرش با مبل چند تکنیک برای انتخاب فرش با اندازه مناسب برای مطابقت با مبل شما وجود دارد. ابتدا می‌خواهیم نکات کلی را برای اندازه‌گیری‌های فرش و تقسیم‌بندی فرش با مبلمان و بقیه فضای نشیمن را بررسی کنیم.

مهم نیست که مبل شما چقدر بزرگ باشد، خرید فرشی که کمی بزرگتر از حد لازم است همیشه یک گزینه مطمئن است. هنگام تصمیم گیری بین دو فرش با اندازه‌های مختلف، فرش بزرگتر را انتخاب کنید.

فرش می‌تواند بزرگتر و کوچکتر از مبل باشد. این بستگی به اندازه اتاق و هدف فرش در آن منطقه دارد. فرش‌های بزرگ‌تر فضای بیشتری را برای قرار گرفتن مبل‌ها روی فرش می‌گذارند، در حالی که فرش‌های کوچک‌تر می‌توانند به عنوان نقطه کانونی توجه شما به فرش را جلب کنند.

فرش‌ها برای تاثیر بصری به راحتی در مقابل مبل کوچکتر قرار می‌گیرند و یک مبل کوچک را بزرگتر نشان می‌دهند.

7. ست کردن مبل با فرش‌های طرح دار و شلوغ

اگر فرش طرح دار دارید، بهتر است مبلمان ساده و تک رنگ را انتخاب کنید که با رنگ زمینه فرش شما همخوانی داشته باشد تا در کنار هم زیباتر به نظر برسند. در مورد دو رنگ، طرحی ساده و مینیمال برای پارچه مبلمان خود انتخاب کنید. رعایت این تضادها تاثیر بسزایی در زیبایی طراحی داخلی شما خواهد داشت.

ست کردن مبل با فرش‌های طرح دار و شلوغ

8. رنگ‌ها و الگوهای منطبق را انتخاب کنید

هنگام ست کردن فرش با مبل، شما می‌توانید بهترین رنگ‌ها و الگوها را انتخاب کنید تا فضای طراحی شده خود را به بهترین نحو انتخاب کنید. اگر فضای شما از رنگ‌ها و نقش‌های جسورانه مملو است، ممکن است یک فرش‌ جذاب برای جلب توجه به جنبه‌های دکوراسیونی اتاق بخواهید.

بسته به سبک، طرح و رنگ مبل خود، با تطبیق رنگ ثانویه فرش خود با مبل خود شروع کنید. اگر فرش شما پررنگ و رنگ‌های روشن است، مبل شما باید سبک ساده تری در یک رنگ باشد. اگر یک مبل چند رنگ دارید، بهتر است یکی از دو رنگ این رنگ‌های مبل را در فرش خود انتخاب کنید.

ست کردن انواع رنگ فرش با انواع رنگ مبلمان

در ادامه چند نوع ست مبلمان با انواع رنگ فرش می‌پردازیم با نساجیت همراه باشید:

آیا مبل طوسی با فرش گردویی ست میشه؟

طوسی، رنگی خنثی است که به راحتی با هر رنگی ترکیب می‌گردد بنابراین شما به راحتی می‌توانید هماهنگی جذابی را در ست کردن فرش با مبل خود ایجاد کنید. بهتر است بدانید که استفاده زیاد از رنگ طوسی محیط خانه را بی روح می‌کند. مبل طوسی با فرش گردویی محیط خانه را بی روح می‌کند.

مبل طوسی با فرش گردویی ست میشه؟

ست مبل طوسی و فرش کرمی

از انتخاب‌های مناسب برای چیدمان مبلمان طوسی با فرش، رنگ کرم است. کرمی، رنگی گرم است و به دلیل گرمی آن، فضای سرد خاکستری را تعدیل می‌کند. با ترکیب این دو رنگ، طراحی داخلی خانه روشن تر به نظر می‌رسد.

برای ست فرش کرم با مبل طوسی می‌توانید از طرح‌های ساده و پیچیده یکی را انتخاب کنید. همان طور که اشاره شد؛ یکی از از ساده ترین راه‌های ست کردن فرش با مبل، این است که هر دو را همرنگ انتخاب کنید، با اینکار خانه شما حالت ساده و یکدستی به خود می گیرد. به عنوان مثال در صورتی که رنگ مبلمان خاکستری است، فرش نیز خاکستری انتخاب شود. بهتر است از ست کردن مبل با فرش‌های طرح دار و شلوغ بهره بگیرید.

ست مبل نسکافه‌ای با فرش

پارچه مبلی نسکافه‌ای یکی از پرطرفدارترین رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی است. ترکیب صورتی کثیف با نسکافه‌ای، فضایی آرام و متعادل ایجاد می‌کند. برای انتخاب رنگ فرش مناسب برای مبلمان نسکافه ای، رنگ‌های خنثی بهترین رنگ است.

ست مبل نسکافه‌ای با فرش

فرش هماهنگ با مبلمان قهوه ای خاکستری

قهوه ای مایل به خاکستری یکی از پرطرفدارترین رنگ‌ها در انتخاب مبلمان است. برای هماهنگی مبلمان قهوه ای مایل به خاکستری با فرش، اولین چیزی که باید در نظر بگیرید سبک مبلمان شما است. بهتر است در این حالت برای ست کردن فرش با مبل، یک فرش مدرن و ساده انتخاب کنید. مبل استیل شتری رنگ، معمولا با یک فرش ساده و تیره سازگار است.

مبل شتری با چه فرشی ست میشه؟

پارچه مبلی رنگ شتری، یکی از متداول ترین رنگ‌ها در بین مبلمان است و رنگی گرم محسوب می‌شود. برای ست کردن مبل شتری با فرش، رنگ‌های کرمی و آبی نفتی و طوسی هماهنگی خوبی دارند.

مبل شتری با چه فرشی ست میشه؟

ست کردن فرش با مبلمان فیروزه ای

ترکیب فرش‌های رنگ روشن با مبلمان فیروزه ای ظاهری شیک و زیبا ایجاد می‌کند. مبلمان فیروزه ای با فرش‌های رنگ روشن مانند کرم ست شده و آبی روشن نیز توصیه می‌شود. اگر تمایلی به خرید فرش‌های رنگ روشن ندارید، می‌توانید مبل فیروزه ای خود را با یک فرش آبی تیره با طرحی ساده ست کنید.

ست کردن فرش با مبلمان فیروزه ای

ست کردن مبل قهوه‌ای با فرش فیلی

با خرید پارچه مبلی فیلی که رنگی خنثی و در واقع همان رنگ طوسی روشن است، شما می‌توانید تقریبا هر فرشی را انتخاب کنید. این رنگ امروز بسیار متداول شده است. حتی ست مبل قهوه‌ای با فرش طوسی نیز همان زیبایی را به محیط شما می‌دهد.

فرش آبی با چه مبلی ست میشه؟

رنگ آبی نشان دهنده آرامش و راستی است. شما می توانید از مبل ها با رنگ های خنثی استفاده کنید تا تعادل در دکوراسیون منزل شما رعایت شود.

رنگ های مناسب پارچه مبلی برای ست کردن با فرش آبی شامل سفید، طوسی، کرم، بژ و … می‌باشد که می‌تواند گزینه های مناسبی برای شما باشد ولی در صورتی که میخواهید از آرام بودن فضای منزل خود بکاهید می توانید از رنگ های زرد، قهوه ای، بنفش استفاده نمایید.

برای فضا های با فرش آبی که میخواهید لوکس تر نشان داده شود می توانید از رنگ های تیره خنثی مثل ذعالی و یا شکلاتی استفاده نمایید. البته باید در انتخاب رنگ پارچه مبلی مناسب فرش آبی به فضای مورد نظر منزل نیز دقت نمایید.در فضا های کوچک توصیه می شود از رنگ های روشن وخنثی استفاده شود تا فضا را بزرگتر نمایش دهد.

ست کردن فرش آبی با مبل طوسی

ست فرش سورمه ای با مبل

این ترکیب رنگی، یعنی فرش سورمه ای را با پارچه مبلی طوسی کامل کنید. این ترکیب، یک دکور کاملا امروزی را ارائه می‌دهد و برای کسانی که به سبک مینیمال علاقه دارند کاملا قابل قبول خواهد بود. تنالیته‌های مختلف طوسی از روشن ترین تا تیره ترین‌ها قابل استفاده بوده و انتخاب آن فضای شما را بزرگتر یا کوچکتر نشان می‌دهد.

یکی دیگر از مزایای ست فرش سورمه ای با مبل طوسی این است که به راحتی می‌توانید رنگ‌های دیگری را نیز به ترکیب اضافه کنید.

ست فرش سورمه ای با مبل

ست کردن مبل و فرش با کوسن

یکی از ایده‌های خلاقانه و جذاب که در خانه‌های مدرن امروزی بسیار به چشم می‌خورد، ست مبل و فرش با کوسن می‌باشد.

بنابراین در صورتی که فرش‌های خود را تعویض کرده اید، نیازی نیست که مبلمان را نیز با آن هماهنگ کنید بلکه شما تنها با استفاده از کوسن‌های رنگی می‌ممتوانید زیبایی دکوراسیون خانه خود را چندین برابر کند. با اینکار هزینه کمتری را نیز خواهید پرداخت. شما می‌توانید خرید پارچه کوسن را در بازار آنلاین پارچه نساجیت انجام دهید.

ست کردن مبل و فرش با کوسن

انتخاب پارچه مناسب برای مبلمان

برای ست کردن فرش با مبل، به نوع بافت و طرح پارچه مبلمان خود توجه کنید. به عنوان مثال اگر مبلمان ساده دارید از فرش ساده استفاده کنید و یا اگر از طرفداران طرح‌های نیمه طرح در طراحی داخلی هستید، فرشی ساده و طرح دار با مبلمان ساده انتخاب کنید.

شما می‌توانید در بازار آنلاین پارچه مبلی نساجیت پارچه دلخواه را انتخاب کنید. در طراحی داخلی مدرن برای ست کردن فرش با مبل می‌توان فرش و مبلمان را با رنگ و طرح یکسان انتخاب کرد و یا آن‌ها را متفاوت از یکدیگر انتخاب کرد.

بنابراین محدودیتی برای راحتی خانه خود ندارید. یاد آوردن؛ همه این نکات به شما کمک می‌کند تا انتخاب درستی داشته باشید. نوع سلیقه شما بهترین و مناسب ترین گزینه برای گرم کردن زندگی شماست.

جمع‌بندی

بهتر است اندازه فرش و مبلمان خود را متناسب با منزل خود تنظیم کنید. اگر خانه کوچکی دارید از خرید مبلمان یا فرش‌های بزرگ و طرح دار خودداری کنید زیرا اتاق‌های شما را کوچکتر نشان می‌دهد. به طور کلی بهتر است قبل از خرید فرش و مبلمان به ابعاد و چیدمان آنها توجه کنید.

تطبیق فرش شما با مبل شما برای رسیدن به یک اتاق کاملا متعادل با طراحی داخلی مهم است. هنگام تطبیق فرش با مبل، عناصر مهمی مانند اندازه، پالت رنگ و طرح فرش شما ضروری است. هیچ قانون مشخصی برای انتخاب فرش مناسب برای مبل شما وجود ندارد.

در صورت تمایل برای ست کردن مبل با فرش می‌توانید مشاوره رایگان خرید پارچه مبلی با کارشناسان ما داشته باشید.

سوالات متداول درباره ست کردن فرش و مبل

  1. فرش و مبل چه رنگی بخرم؟ با توجه به سلیقه خودتان، فرش می‌تواند روشن‌تر یا تیره‌تر از مبل باشد. بهتر است برای ست کردن مبل تیره‌ از فرش روشن‌ و ست کردن مبل رنگ روشن‌ از فرش رنگ تیره‌ استفاده ‌شود. اگر فرش روشنی دارید، یک مبل تیره‌تر می‌تواند کنتراست خیره کننده ای ایجاد کند. به طور مثال برای ست مبل با فرش کرم قهوه ای از پارچه مبلی کرم استفاده کنید.
  2. برای ست کردن فرش طرح دار و شلوغ چه نوع مبلی مناسب است؟ برای فرش طرح دار مبلمان ساده مناسب است.
  3. مبلمان طوسی با چه فرشی هماهنگی خوبی دارد؟ از آنجایی که طوسی رنگ خنثی است بنابراین با هر رنگی تناسب دارد و ترکیب رنگی خوبی ایجاد می‌کند.
  4. چگونه می‌توان کوسن را با فرش ست کرد؟ چنانچه مبلمان خود را تعویض کرده‌اید و فعلا قصد تعویض فرش را ندارید می‌توانید با خرید کوسن هماهنگ با فرش، هماهنگی بین مبل و فرش را ایجاد کنید.
مجله نساجیت

اشتراک گذاری در :

جدیدترین محصولات
پارچه مبلی شانل سه گل آلما فیروزه ای 0501
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی شانل سه گل آلما کرم 0101
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی ساتنی سه گل ویانا طلایی شکلاتی 1512
1,650,000 ریال/ 1 متر
5 4 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبحانی

سلام. به نظرتون اول فرش بخریم یا مبل؟

پاسخ به  سبحانی

بهترین راه حل و ابتکار عمل در این باره این است که شما در وهله اول مبل مناسب و مورد­نظر خودتان را انتخاب نمایید و سپس با توجه رنگ­بندی آن اقدام به خرید فرش ماشینی مناسب کنید. در واقع باید توجه کرد که فرش از تنوع بالایی برخوردار است و شما به راحتی می توانید با توجه به رنگ بندی و نوع مبلمان خود فرش مناسب را برگزینید؛ این در حالی است که مبلمان در عین داشتن تنوع گاهاً با محدودیت رنگ­بندی مواجه می­شود و در این حالت فرد نمی‌تواند دکوراسیون خانه را به انتخاب دلخواه خود انجام دهد. در حالت کلی توصیه می­کنیم که ابتدا فرش و سپس مبل را خریداری کنید تا در بحث انتخاب و ست کردن با مشکل یا محدودیت مواجه نشوید.

کاکایی

سلام. فرش خانه من کرمی هست ولی رنگ طوسی هم خیلی مورد علاقه ام نیست با رنگ دیگه ای هم ست میشه؟

پاسخ به  کاکایی

فرش کرمی یکی از فرش های با رنگ روشن است که با اکثر رنگ ها نیز ست می شود. بنابراین انتخاب رنگ مبل و پارچه مبلی برای این فرش بستگی زیادی به ترکیب رنگی کلی دکوراسیون‌تان دارد. فرش کرمی هم برای مبلمان کلاسیک، هم مبلمان نئوکلاسیک و هم مبلمان راحتی مناسب است.

دهقان طزرجانی

سلام.من فرش لاکی دارم میشه برای خرید مبل راهنمایی بکنید؟ممنون

رنگ قرمز لاکی رنگی بسیار خاص است که می‌توانید با مبلمان با پارچه مبلی کرم، طوسی و سبز ست کنید. همین‌طور در هنگام خرید مبلمان برای این فرش هم می‌توانید به سراغ مبلمان راحتی و نئوکلاسیک بروید.

یادگاریان

سلام. ممنون از مطالب خیلی خوبتون. میشه بگین در حال حاضر جدیدترین نوع پارچه مبلی چی هست؟

پاسخ به  یادگاریان

سلام برای معرفی انواع پارچه مبلی جدید میتونید این مقاله را مطالعه کنید
https://nasajit.com/new-furniture-fabric/

192-192logo
بذار تو خرید و سفارش
پارچه مبلی | پارچه پرده ای | پارچه کالا خواب
بهت کمک کنیم. شماره تماستو بذار تا ما باهات تماس بگیریم 📱