عکس شاخص

بهترین روش دکوراسیون و چیدمان مبل در خانه کوچک

فهرست مطالب

گرما و محبتی که در خانه جاری می‌شود، به متراژ آن بستگی ندارد! با وجود رواج آپارتمان‌ نشینی و کم جمعیت شدن خانواده‌ها، بسیاری از خانه‌ها دارای فضای محدودی برای نشیمن هستند. انتخاب نوع مبلمان، طرح و رنگ ‌آن‌ها تاثیر بسزایی در نمای اتاق نشیمن دارد.

با این که ممکن است چیدمان مبل در خانه کوچک سخت به نظر برسد، اما با به کارگیری اندکی خلاقیت می‌توان به ایده‌های جالبی دست یافت. در این مطلب از مجله نساجیت به بررسی بهترین چیدمان مبل در خانه های کوچک خواهیم پرداخت.

چیدمان مبل در خانه کوچک

نکاتی در مورد نحوه چیدمان مبل در خانه کوچک

چیدمان مبل در خانه کوچک باید طبق نکات و با توجه به موارد مختلفی انجام شود. در ادامه موارد مهم و تاثیرگذار را مرور می‌کنیم:

نوع، ابعاد و تعداد مبلمان

به طور کلی، پرفروش‌ترین مدل‌های موجود در بازار به گروه‌های راحتی، کلاسیک، سلطنتی، تخت‌خواب ‌شو و چستر تقسیم‌بندی می‌شوند. در چیدمان مبل در خانه کوچک انتخاب نوع و تعداد اجزا بستگی به نقشه‌ خانه دارد.

برخی از انواع مبلمان، مثل مبل‌های سلطنتی، به طور کلی بزرگ‌تر از انواع دیگر تولید می‌شوند و مسلما چیدمان مبل سلطنتی 9 نفره در خانه ی کوچک، ایده‌ هوشمندانه‌ای نیست؛ چرا که تمام فضای نشیمن را اشغال می‌کند و ابعاد خانه حتی کوچک‌تر از واقعیت به نظر می‌رسد.

طرح و رنگ پارچه

طرح و رنگ پارچه

نکته‌ بعدی در خرید مبل برای منزل کوچک، توجه به طرح و رنگ پارچه‌ای است که در دکوراسیون خانه و در ساختار مبلمان به کار می‌برید. معمولا پارچه‌هایی با رنگ‌های روشن و خنثی انتخاب مناسبی هستند؛ زیرا موجب می‌شوند فضای خانه بزرگ‌تر به نظر برسد. همچنین، طرح‌های ریز و شلوغ روی پارچه مبلی، باعث کوچک‌تر دیده شدن فضای اتاق خواهد شد.

استفاده از اکسسوری‌ها

استفاده از اکسسوری‌ها

استفاده از اکسسوری‌های مختلف در کنار مبلمان می‌تواند نقش مهمی در دکوراسیون منزل و چیدمان مبل در خانه کوچک داشته باشد.

استفاده از آینه‌ مستطیلی یا گنبدی‌شکل و قرار دادن آن روبروی مبل‌ها، باعث می‌شود ابعاد اتاق نشیمن بزرگ‌تر از حالت عادی به نظر برسد. توجه کنید که حضور بیش از حد اکسسوری نیز می‌تواند منجر به شلوغ شدن فضا شده و اتاق را کوچک‌تر از حالت عادی نمایان سازد.

رنگ دیوارها و نورپردازی سالن خانه

رنگ دیوارها و نورپردازی سالن خانه

هر چه رنگ دیوارها روشن‌تر باشد، فضای اتاق بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. دیوارها‌ی پوشیده شده با کاغذ دیواری شلوغ می‌توانند از جلوه‌ی مبلمان بکاهند و فضا را کوچک‌تر نشان دهند.

در صورتی که فضای اتاق نشیمن شما به اندازه‌ی کافی نورگیر نیست، می‌توانید از لامپ‌های قوی، آباژور یا هالوژن‌های مخفی در سقف استفاده کنید با نورپردازی مناسب جلوه مبلمان چندین برابر خواهد شد.

اهمیت توازن در چیدمان

اهمیت توازن در چیدمان

رعایت کردن اصل قرینگی، توازن را در دکوراسیون منزل به نمایش بگذارید. ایده چیدمان مبل در خانه کوچک با رعایت قرینگی و توازن یک امر سلیقه‌ای است که می‌تواند حس بهتری را به بیننده انتقال دهد. برای مثال قرار دادن دو مبل تک نفره در دو طرف کاناپه سه نفره، با ایجاد حالت قرینه، توازن دکوراسیون را حفظ می‌کند.

تعادل

تعادل نقش مهمی در دکوراسیون نشیمن و چیدمان مبل در خانه کوچک دارد. باید تلاش کنید که همه‌ی مبلمان و وسایل بزرگ را در یک سمت اتاق قرار ندهید، بلکه طبق اصل قرینگی و توازن، اجزای ست را در سرتاسر اتاق بچینید. اجزا را بر حسب هماهنگی‌ها و مکمل بودن در کنار یکدیگر قرار دهید، نه صرفا به دلیل تشابه صد در صدی.

اشتباهات رایج در چیدمان منزل

اشتباهات رایج در چیدمان منزل

  1. برخلاف تصور اکثریت، چسباندن مبل‌ها به دیوار، موجب بزرگ‌تر شدن فضای اتاق نمی‌شود. با ایجاد فاصله بین دیوار و مبل، خطای دیدی ایجاد می‌شود و فضای اتاق نشیمن بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.
  2. کاهش فاصله میان مبلمان یا استفاده از چیدمان مبل بزرگ در خانه کوچک، باعث ایجاد یک فضای تنگ و خفه می‌شود. فاصله‌ اجزای اتاق نشیمن باید با هم متناسب و در حدود یک متر باشد
  3. قرار دادن بوفه یا کتابخانه‌ بزرگ در امتداد مبل‌ها، نمای آن‌ها را از بین می‌برد.
  4. مدل چیدمان مبل در خانه کوچک به شکل خطی و در امتداد یکدیگر از اشتباهات رایج در منزل‌های کوچک است. تا حدی که فضای منزل به شما اجازه می‌‍‌دهد، ست مبلمان را با زاویه‌های ملایم در کنار هم بچینید.
چیدمان مبل سلطنتی در خانه کوچک

چیدمان مبل سلطنتی در خانه کوچک

اگر در خانه‌ کوچک زندگی می‌کنید و طرفدار مبلمان سلطنتی با تزئینات فراوان هستید، باید نکاتی را در خصوص چیدمان مبل سلطنتی در خانه کوچک بدانید. مبلمان سلطنتی دارای منبت‌کاری‌هایی هستند که نمای لوکس به خانه می‌دهند.

ابتدا باید اندازه‌ مبلمان را در نظر بگیرید، طبیعتاً ابعاد بزرگ نباید برای فضای خانه‌ کوچک استفاده بشوند؛ پس انتخاب آن دسته از کارهای سلطنتی که تاج و دسته‌های بزرگ دارند، اصلا منطقی نیست.

پارچه‌هایی که در تولید مبل‌های سلطنتی استفاده می‌شوند، معمولا طرح‌دار هستند. در خرید پارچه مبلی سلطنتی، باید نوعی از پارچه را انتخاب کنید که طرح‌های کمتری داشته باشد؛ زیرا قرار گرفتن طرح‌های شلوغ در کنار منبت‌کاری‌ها، فضای خفه‌ای در اتاق نشیمن به وجود می‌آورد.

چیدمان مبل سلطنتی در خانه کوچک2

چیدن مبل‌های بزرگ و کارشده با فواصل کم، فضایی دلگیر و خفه از نشیمن می‌سازد که ممکن است رفت و آمد را نیز سخت‌تر کند. برای کاهش شلوغی و تراکم فضا می‌توانید میزهای عسلی را بین مبل‌ها قرار دهید.

در انتخاب نوع مبل سلطنتی دقت کنید. مدل صندلی‌ها و نحوه ست کردن آن‌ها باید با توجه به فضای نشیمن شما انجام شود. برای مبلمان 7 تا 12 نفره انواع صندلی و ترکیب آن‌ها وجود دارد که شرایط چینش را تعیین خواهد کرد.

چیدمان مبل راحتی در خانه کوچک

کاناپه‌های راحتی از محبوب‌ترین انواع مبلمان هستند و جزو بهترین گزینه‌ها برای خانه‌های کوچک محسوب می‌شوند؛ زیرا از مدل‌های متفاوتی برخوردارند و معمولا فضای کمی را اشغال می‌کنند. اصل مهم چیدمان مبل راحتی در خانه کوچک، در نظر گرفتن یک نکته کانونی و چیدن مبل‌ها بر اساس آن نقطه است.

این نقطه‌ی کانونی می‌تواند تلوزیون، بوفه، آکواریوم، شومینه یا کتابخانه باشد. اگر در نشیمن منزل، علاوه بر ست کاناپه‌‌های راحتی از آینه‌ بزرگ به عنوان اکسسوری استفاده می‌کنید، بهتر است بزرگ‌ترین کاناپه‌ را در برابر آینه قرار دهید تا موجب بزرگ‌تر دیده‌شدن اتاق نشیمن شود.

انتخاب و خرید پارچه مبلی راحتی مناسب نیز از نکاتی است که باید در هنگام خرید مبل برای خانه کوچک، به آن توجه کنید. بهتر است برای مبل‌ از پارچه‌های ساده و یک رنگ، در طیف روشن و خنثی استفاده کنید تا فضای نشیمن بزرگ‌تر به چشم بیاید.

اگر علاقه‌مند به پارچه‌های طرح‌دار و شلوغ هستید، بهتر است در قسمت اکسسوری‌هایی مثل کوسن‌های طرح‌دار از آن‌ها بهره ببرید.

چیدمان مبل ال در خانه کوچک

چیدمان مبل ال در خانه کوچک

کاناپه‌های راحتی ال شکل نیز در خانه‌های کوچک می‌توانند جایگزین خوبی برای انواع ست‌های راحتی باشند. این کاناپه‌ها در اندازه‌های متفاوت تولید می‌شوند که بهترین اندازه‌ی آن برای نشیمن کوچک، مدل های هفت نفره است. برای چیدمان مبل در خانه کوچک مستطیل شکل، می‌توانید از کاناپه‌‌های ال با بال‌های غیر قرینه استفاده کنید.

در صورت وجود کنج خالی، بهتر است کاناپه ال را در همان گوشه‌ی سالن قرار دهید تا علاوه بر پر شدن فضای پرت از فضای وسط اتاق نشیمن نیز استفاده کنید. البته توجه کنید که حتی در هنگام چیدمان مبل ال در خانه کوچک نیز باید فاصله‌ای نسبی، میان مبل و دیوار در نظر بگیرید.

چیدمان مبل ال در کنج اتاق

جهت چیدمان مبلمان ال شکل در خانه کوچک می‌توانید از ترکیب مبل ال با کاناپه‌های راحتی و کلاسیک نیز استفاده کنید. در انتخاب پارچه مبلی مخصوص ال نیز، مانند کاناپه‌های راحتی منازل کوچک باید پارچه‌های روشن و بدون طرح را در نظر داشته باشید.

چیدمان مبل چستر در خانه کوچک

چستر از زیباترین طرح‌های مبلمان محسوب می‌شود که هم در دسته کاناپه‌های راحتی و هم در زیر گروه مبل‌های نیمه‌کلاسیک قرار می‌گیرد.

نوعی از چستر که ابعاد جمع و جورتری دارد و چستر قایقی نامیده می‌شود، برای قرارگیری در نشیمن‌های کوچک مناسب‌تر است و می‌تواند جایگزین چستر کلاسیک باشد. به طور کلی، مدل چستر با داشتن پشتی کوتاه و دسته‌های پهن، می‌تواند در تمامی فضاها به خوبی جا بگیرد.

چیدمان مبل چستر در خانه کوچک

برای چیدمان مبل چستر در خانه کوچک، بهتر است از یک مبل سه نفره و دو تک نفره استفاده کنید؛ البته در صورت وجود فضای خالی می‌توانید یک مدل دو نفره نیز به این ترکیب اضافه کنید.

مدل‌های مختلفی برای چیدمان مبل چستر وجود دارد، برای مثال قرار دادن مبل سه نفره به عنوان نقطه کانونی و چیدن بقیه اجزا در اطرافش، ظاهر خوبی به اتاق می‌دهد. البته می‌توانید مدل چستر را در انواع متفاوت و در ترکیب با کاناپه‌های ال شکل یا راحتی‌های مختلف نیز خریداری کنید تا ظاهر جالبی برای فضای نشیمن بسازید.

به دلیل وجود لمسه‌کاری‌ها در تکیه‌گاه یا نشیمن‌گاه مبلمان چستر، پارچه‌هایی که برای ساخت این مدل استفاده می‌شوند غالبا کتان، مخمل یا چرم هستند. رنگ‌های خنثی مثل طوسی یا کرم جذابیت زیادی به طراحی مبلمان چستر می‌بخشند و در خانه‌های کوچک نیز قابل استفاده است.

مبل چستر در خانه کوچک

چیدمان مبل تختخواب ‌شو

کاناپه‌های تختخواب شو به دلیل کارایی زیادی که دارند، حتی در خانه‌های کوچک نیز مورد استقبال واقع می‌شوند. البته انتخاب مدل تختخواب‌ شو برای نشیمن کوچک یک ریسک محسوب می‌شود؛ زیرا نحوه چیدمان مبل در خانه کوچک باید به شکلی باشد که فضای کافی برای باز شدن تخت خواب وجود داشته باشد.

کاناپه‌های تختخواب شو معمولا ابعاد بزرگی دارند و ممکن است باعث کوچک‌تر شدن فضای اتاق بشنود؛ بنابراین در صورتی انتخاب کاناپه تختخواب شو را در نظر بگیرید که از ابعاد وسایل دیگر مطمئن باشید. انتخاب این مبلمان برای خانه‌های مجردی با فضای بسیار محدود و بدون اتاق خواب پیشنهاد می‌شود.

ایده‌هایی جهت استفاده بهینه‌ از فضا

  • برای استفاده بهینه از فضای آپارتمان‌های کوچک، می‌توانید انواعی از کاناپه‌های راحتی یا ال را انتخاب کنید که با داشتن پایه‌های پیوسته در زیر تشک نشیمن، فضایی خالی برای تعبیه وسایل غیر ضروری را ایجاد می‌کنند. با استفاده از این روش علاوه بر زیبایی ظاهری دکوراسیون منزل، فضایی امن برای نگهداری از لوازم دارید.
  • اجباری برای خرید میز ناهارخوری نیست! خانواده‌های کم جمعیت که ساکن آپارتمان‌های کوچک هستند می‌توانند با تهیه صندلی‌های تکی برای کانتر آشپزخانه، در فضا و هزینه صرفه‌جویی کنند.
  • نصب تلویزیون بر روی دیوار و حذف میز تلویزیون می‌تواند به ایجاد فضای بیشتر در اتاق نشیمن کمک کند.
ایده‌هایی جهت استفاده بهینه‌ از فضا

نکات انتخاب مبل برای خانه کوچک

اولین نکته در هنگام خرید مبل توجه به نیاز خودتان است. اگر راحتی مبل برای شما اولویت دارد، می‌توانید از گزینه‌های متفاوتی که در دسته‌ کاناپه‌های راحتی و ال وجود دارد، یک گزینه را انتخاب کنید. در مقابل اگر لوکس بودن کالا اهمیت بیشتری دارد، می‌توانید به سراغ انواع چستر، کلاسیک و سلطنتی بروید.

بعد از مشخص کردن نیاز، باید به بررسی ابعاد و شکل کلی نشیمن بپردازید. برای مثال، در خانه‌هایی که هال مربعی یا مستطیلی دارند، انتخاب کاناپه‌های ال برای قرار گرفتن در گوشه‌ها بهترین گزینه می‌باشد.

در خانه‌هایی که فضای نشیمن حالت دایره‌ای و گرد دارد، استفاده از مبلمانی که به شکل دورانی در اطراف فرش و میانه‌ی اتاق قرار بگیرند انتخاب بهتری خواهد بود.

نکات انتخاب مبل برای خانه کوچک

خرید پارچه مبلی مناسب خانه های کوچک

هنگام خرید پارچه مبلی با تنوع زیادی مواجه می‌شوید و ممکن است در انتخاب پارچه مناسب برای خانه‌های کوچک دچار تردید باشید؛ اما باید بدانید که برخی از پارچه‌ها تنها مناسب مدل خاصی از مبلمان هستند. برای مثال پارچه‌ی سیم‌بافت تنها وقتی در مبلمان کلاسیک و سلطنتی استفاده می‌شود، نمای زیبایی دارد.

از مهم‌ترین انواع پارچه می‌توان به پارچه سیم‌بافت، مخمل، گونی بافت، شانل، ساتن و … اشاره کرد. همان¬طور که گفته شد، اهمیت پارچه مبلی در ساختار و دکوراسیون منزل بسیار زیاد است. انتخاب نوع پارچه با توجه به ملاک‌های مختلف من جمله نوع مبلمان، رنگ‌بندی و سایر بخش‌های دکوراسیون منزل، طرح دلخواه، کاربرد و در نهایت جنس پارچه انجام می‌شود.

برای مثال انواع گونی بافت و شانل بیشتر در مبلمان راحتی مورد استفاده هستند اما هر کدام طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متنوعی دارند که با توجه به ملاک‌های دیگر باید مورد بررسی قرار گیرد.

امروزه با وجود امکان خرید آنلاین، این فرایند ساده‌تر از گذشته است. شما می‌توانید از طریق بازار آنلاین نساجیت، پارچه دلخواه خود را از میان صدها طرح و رنگ مختلف انتخاب کنید. همچنین اگر در انتخاب پارچه برای منزل کوچکتان تردید دارد، امکان دریافت مشاوره از طریق تماس با شماره تلفن 09162510025 یا 09162510024 وجود دارد.

کلام آخر

از مسائل مهم طراحی داخلی، چیدمان مبل در خانه کوچک است. با وجود انواع متفاوتی از مبلمان، تصمیم‌گیری سخت نیست و می‌توان از بین مدل‌های مختلف، مدل دلخواه را انتخاب کرد. در این مطلب با نکات مهمی در خصوص چیدمان و انواع مختلفی از مبلمان پرطرفدار آشنا شدید.

برای مثال دریافتید که تعداد، مدل و نوع پارچه مبلی بر دکوراسیون خانه اثر مهمی دارد. با توجه به نکات ذکر شده در این مطلب از مجله نساجیت می‌توانید به راحتی برای اتاق نشیمن خود با هر مساحتی، مبلمان مناسب را خریداری کنید.

اشتراک گذاری در :

جدیدترین محصولات
پارچه مبلی شانل سه گل آلما فیروزه ای 0501
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی شانل سه گل آلما کرم 0101
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی ساتنی سه گل ویانا طلایی شکلاتی 1512
1,650,000 ریال/ 1 متر
0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
192-192logo
بذار تو خرید و سفارش
پارچه مبلی | پارچه پرده ای | پارچه کالا خواب
بهت کمک کنیم. شماره تماستو بذار تا ما باهات تماس بگیریم 📱