والان پرده چیست و چه تاثیری بر روی دکوراسیون داخلی دارد؟

والان پرده چیست و چه تاثیری بر روی دکوراسیون داخلی دارد؟

فهرست مطالب

والان پرده یک آویز تزیینی برای پرده می‌باشد که تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی پرده دارد. هر چند والان پرده تنها قسمت کوچکی از پرده را پوشش می‌دهد اما انتخاب طرح و رنگ آن بسیار مهم است و باید در انتخاب آن دقت کنیم. هماهنگی مدل والان پرده با سبک دکوراسیون داخلی و متناسب با رنگ‌های به کار رفته در منزل نیز از نکاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

مجله نساجیت در این مقاله پس معرفی این‌که والان پرده چیست و توضیح کاربرد والان پرده و نکاتی که در هنگام انتخاب مدل والان مهم هستند، به معرفی انواع مدل‌های والان پرده برای سلایق متفاوت می‌پردازد. شناخت انواع والان پرده به انتخاب صحیح مدل آن کمک می‌کند و باعث زیبایی دو چندان پرده‌ی منزل شما خواهد شد.

برای مشاهده قیمت پارچه پرده ای ضخیم از بازار آنلاین نساجیت کلیک کنید

انواع پارچه پرده

والان پرده چیست؟

والان پرده پارچه‌ی کوتاهی است که در قسمت بالای پرده نصب می‌شود و هدف از نصب آن پوشش میل پرده و پنهان کردن قسمت‌هایی است که علاقه‌ای به دیده شدنشان نداریم. اما در کنار دلیل اصلی، رنگ و مدل آن بسیار مهم است. زیبایی والان علاوه بر زیباتر نمودن پرده، در ایجاد جذابیت دردکوراسیون منزل بسیار تاثیرگذار است.

والان پرده حلقه ای با کتیبه چوبی

به عبارت دیگر اهمیت والان پرده کمتر از اهمیت خود پرده نیست و نوع مدل، هماهنگی با چیدمان منزل، جنس و طرح آن نیز باید با دقت مورد توجه قرار بگیرد. والان پرده ممکن است به تنهایی نیز مورد استفاده قرار بگیرد و بدون نصب پرده، والان تنها در قسمت بالای پنجره نصب بشود که باعث زیباتر شدن پنجره خواهد شد.

والان پرده برای چه نوع دکوراسیونی مناسب است؟

والان پرده در اکثر سبک‌های دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در دکوراسیون‌های سبک کلاسیک و سنتی جایگاه ویژه‌ای دارد و به طور خاص مورد توجه قرار می‌گیرد.

کاربرد والان پرده چیست؟

والان پرده صرفه نظر از مدل آن، در موارد زیر کاربرد دارد:

  • عایق در فصل سرما و گرما
  • مناسب بودن برای پنجره‌های کوچک مانند پنجره‌ی آشپزخانه بدون نصب پرده
  • زیباتر شدن پرده
  • پوشاندن میله پرده، گیره‌ها و لبه‌های پرده
  • پوشاندن تفاوت ارتفاع در دیوار

والان پرده بر چه اساسی انتخاب می‌شود؟

پیش از انتخاب مدل والان پرده بهتر است نکات مهم در انتخاب والان پرده را بدانیم:

انتخاب والان پرده برچه اساسی است؟

اندازه‌ی پنجره

ابعاد پنجره مهم‌ترین عامل در انتخاب مدل والان پرده است. پهنا و بلندی والان پرده باید متناسب با اندازه‌ی پرده باشد تا باعث کم نور شدن فضا نشود. اگر پنجره‌ی کوچکی دارید و می‌خواهید بزرگ‌تر از اندازه واقعی به نظر برسد می‌توانید مدل والان خود را به شکلی انتخاب کنید که اندازه‌ی آن بزرگ‌تر از پنجره باشد.

نوع پنجره

اگر قصد نصب والان پرده بر روی پنجره دوجداره یا سه جداره را داریم باید از والان پرده‌هایی که به کمک کروم، کشویی یا قفل نصب می‌شوند استفاده کنیم.

سبک دکوراسیون داخلی

والان پرده متناسب با سبک دکوراسیون سنتی و کلاسیک برای سبک‌های مدرن مناسب نمی‌باشد و باید از پارچه‌های هماهنگ با سبک دکور و چیدمان منزل در والان استفاده کنیم. به عنوان مثال والان طلاکوب یا والان پارچه مخمل برای سبک مینیمال و مدرن مناسب نمی‌باشند.

والان پرده با گوشواره

جنس والان پرده

جنس والان پرده بر روی میزان تهویه اتاق یا سالن پذیرایی تاثیر می‌گذارد و در صورتی‌که فضای شما از تهویه مناسب برخوردار نمی‌باشد بهتر است از والان‌های با جنس پارچه نازک‌تر مانند والان حریر استفاده کنید.

رنگ والان پرده

رنگ والان پرده در کنار شکست‌ رنگ‌های به کار رفته در فضای داخلی باید با رنگ پرده، مبلمان و دیوارها هماهنگ باشد. والان رنگ روشن باعث می‌شود اتاق‌های کوچک بزرگ‌تر به نظر برسند.

نحوه‌ی شستشو و نگهداری

به دلیل نوع متریال یا پارچه‌ی به کار برد شده، شستشو و مراقبت از بعضی مدل‌های والان پرده مشکل‌تر است که باید پیش از انتخاب درباره‌ی آن‌ها از فروشنده سوال پرسیده شود.

مدل والان پرده کتیبه ای

والان آستردار

والان‌های آستردار برای پنجره‌هایی که نمی‌خواهیم نور را عبور دهند مناسب هستند.

ابعاد فضا

فرم و مدل والان بر روی اندازه‌ی ظاهری خانه تاثیر می‌گذارد پس اگر می‌خواهید فضای شما بزرگ‌تر به نظر برسد بهتر است از والان‌های بلند که روی زمین کشیده می‌شوند و عرض آنها حدود 2 برابر عرض پنجره است استفاده کنید.

میزان پارچه‌ی کافی برای والان پرده

در بعضی از مدل‌های والان پرده مانند والان شال گردن لازم است چند بار پارچه به میله‌ی پرده پیچیده شود در نتیجه در صورت انتخاب مدل والان پرده، لازم است برای مدل مورد نظرتان میزان پارچه‌ی کافی خریداری کنید.

والان پرده چه تاثیری بر روی طراحی دکوراسیون دارد؟

همانطور که کاربرد اصلی پرده، کنترل نور و تزیین پنجره‌ی خانه؛ هماهنگ با طراحی دکوراسیون و سبک چیدمان منزل می‌باشد، والان پرده نیز به عنوان یکی از اکسسوری‌های پرده در ایجاد این هماهنگی و جذابیت بیشتر برای پرده، بسیار حائز اهمیت است و انواع والان پرده در سبک‌های متفاوت دکوراسیون در اجرای سبک به طراح کمک می‌کنند.

به عنوان مثال والان مخمل یا والان شاین دار در کنار ست مبلمان کلاسیک و والان پانچ در کنار چیدمان مینیمال، نشان دهنده‌ی علایق و شخصیت ساکنین منزل می‌باشد.

انواع مدل والان پرده چیست؟

انواع مدل والان پرده چیست؟

مدل‌های متفاوت والان پرده متناسب با سلیقه و سبک مورد علاقه‌ی افراد متفاوت در بازار موجود می‌باشد که در ادامه بعضی از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

والان پرده مدل شال گردن

پارچه‌ی والان در این مدل مانند شال گردن دور میله پرده پیچیده می‌شود. سبک والان پرده شال گردن در دسته‌ی سبک‌های نیمه رسمی قرار می‌گیرد که برای انواع دکوراسیون مناسب می‌باشد. در اتاق‌های پذیرایی به کار بردن پارچه‌های ضخیم مانند مخمل برای ایجاد فضای رسمی‌تر در والان پرده شال گردن مناسب هستند اما در اتاق خواب می‌توانیم از پارچه‌های سبک‌تر استفاده کنیم.

والان پرده مدل شال گردن

والان پرده رولی

والان پرده رولی که با نام والان دلیجانی نیز می‌شناسیم، به تنهایی، بدون پرده در اتاق‌های خواب یا آشپزخانه برای کاهش میزان نوری که از پنجره عبور می‌کند استفاده می‌شوند.

والان پرده یک طرفه

والان یک طرفه با توجه به فضا تنها در سمت راست یا چپ نصب می‌شوند و مناسب دکوراسیون‌های سبک مدرن هستند.

والان پرده دوطرفه

در والان پرده‌ی دو طرفه از دو گوشواره در دو سمت پنجره استفاده می‌شود که پرطرفدارترین مدل والان پرده به حساب می‌آید.

مدل والان دو طرفه

والان پرده کتیبه

کتیبه‌ها از جنس چوب سبک ساخته می‌شوند و برای پوشاندن چوب پرده، بالای آن نصب می‌شود. برای نصب کتیبه به افراد متخصص نیاز دارید.

والان پرده کتیبه

مدل والان پرده بالونی (والان پرده پفکی)

مدل پرده پفکی برای پنجره آشپزخانه مناسب است که به دلیل ظاهر پف دار آن بهتر است از پارچه‌های سبک در اجرای آن استفاده کنیم.

والان پرده ساده

والان شیک و ساده علاوه بر اینکه هرگز شما را خسته نمی‌کند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شخصیت‌های مینیمال و ساده می‌باشد.

مدل والان پرده رولی

مدل والان مخمل

استفاده از والان مخمل با رنگ ساده متناسب با رنگ مبلمان، بر روی پرده‌های حریر بسیار پرطرفدار می‌باشد. استفاده از پارچه‌های مخمل علاوه بر اینکه مانند یک عایق صوتی عمل می‌کنند از عبور نور نیز جلوگیری می‌کنند و برای افرادی که ترجیح می‌دهند در اتاق خواب خود نور نداشته باشند یا حریم شخصی برای آن‌ها اهمیت دارد، گزینه‌ی مناسبی است.

والان پرده مجلسی

والان‌های مجلسی مانند والان گیپور یا والان طلا کوب با پارچه‌های از جنس ساتن یا ابریشم در دکوراسیون‌های با سبک سلطنتی و یا سالن‌های بزرگ بسیار پرکاربرد هستند.

والان پرده ترکیبی

در نهایت یک طراح خلاق می‌تواند از ترکیب مدل‌های متداول و استفاده از پارچه‌های متنوع، والان پرده منحصربه فرد را طراحی کند.

والان پرده ترکیبی

سخن پایانی

هر چند نصب والان پرده ضروری نیست اما استفاده از آن علاوه بر پوشاندن میل پرده و یراق آلات به کار رفته، باعث زیبایی دو چندان پرده و فضای داخلی می‌شود. انتخاب صحیح رنگ و طرح والان پرده بر روی ابعاد پنجره، میزان نوری که از خود عبور می‌دهد و بزرگ‌تر یا کوچک‌تر به نظر رسیدن سالن یا اتاق‌ها نیز تاثیرگذار است.

به همین دلیل لازم است پیش از انتخاب مدل آن درباره‌ی انواع و مدل متناسب با دکوراسیون منزل و شخصیت خودمان اطلاع داشته باشیم. برای خرید بهترین و باکیفیت‌ترین پارچه‌های پرده با تنوع بسیار بالا با کارشناسان ما در بازار آنلاین نساجیت تماس بگیرید.

والان پرده با پارچه حریر

سوالات متداول

آیا والان پرده برای دکوراسیون مدرن هم مناسب است؟

بله والان پانچی و والان ساده کاملا مناسب فضاهای مدرن هستند.

پرفروش‌ترین رنگ و مدل والان کدام است؟

والان مخمل یک طرفه امروزه طرفداران بسیار زیادی دارد و رنگ‌های خنثی و نود بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند.

اشتراک گذاری در :

جدیدترین محصولات
پارچه مبلی شانل سه گل آلما فیروزه ای 0501
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی شانل سه گل آلما کرم 0101
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی ساتنی سه گل ویانا طلایی شکلاتی 1512
1,650,000 ریال/ 1 متر
0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
192-192logo
بذار تو خرید و سفارش
پارچه مبلی | پارچه پرده ای | پارچه کالا خواب
بهت کمک کنیم. شماره تماستو بذار تا ما باهات تماس بگیریم 📱