11 روش برای رفع سوختگی پارچه مبل / کمترین زمان و هزینه

11 روش برای رفع سوختگی پارچه مبل / کمترین زمان و هزینه

فهرست مطالب

پیش از این در دیگر مقالات مجله نساجیت درباره‌ی تاثیر مبلمان در زیبایی منزل گفته شده و همان‌طور که می‌دانید مبلمان نقش بسیار مهمی در دکوراسیون داخلی ایفا می‌کند. با توجه به اهمیت این وسیله در چیدمان و دکوراسیون، مراقبت و سلامت ظاهری آن بسیار مهم می‌باشد.

مشکلاتی از جمله خراشیدگی اسکلت مبل، پارگی پارچه، سوختن پارچه و… می‌تواند ظاهر مبلمان را خراب کند و همچنین ارزش آن را کاهش دهد. یکی از بدترین مشکلات، سوختگی پارچه مبل می‌باشد که در ادامه مقاله به بررسی علت ایجاد و چگونگی رفع سوختگی پارچه مبل می‌پردازیم.

مشکلاتی که ظاهر مبلمان را خراب می کند

انواع سوختگی پارچه مبل

سوختگی پارچه مبل برحسب نوع پارچه، منبع و شدت آسیب متفاوت است. می‌توان گفت از شایع‌ترین دلایل این مشکل، سیگار و مواد شوینده می‌باشند؛ که استفاده نادرست و عدم احتیاط می‌تواند باعث سوختگی سطحی و عمقی شود.

برای رفع سوختگی روی مبل ابتدا باید آسیب وارد شده را بررسی کرد و سپس با توجه به نوع پارچه به دنبال بهترین روش و راه حل باشید. در ادامه چند روش کم هزینه و راحت برای رفع این مشکل گفته شده که شما با توجه به مواد در دسترس و شرایط مبل می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: چروک شدن پارچه مبل| دلایل و راهکارهای رفع آن

پارچه مبلی رنگ طوسی

برای مشاهده و خرید انواع پارچه های مبلی

رفع سوختگی سطحی با 10 روش

اگر سوختگی پارچه، سطحی باشد و فقط مشکلاتی مانند تغییر رنگ و لکه ایجاد کرده باشد می‌توان با چند راهکار ساده و سریع، اثر آن را از بین برد. درنظر داشته باشید که پیش از استفاده از این مواد به جنس پارچه و حساسیت‌های آن توجه کنید.

بعنوان مثال استفاده از برخی از مواد شیمیایی و پاک کننده‌ها می‌تواند باعث تغییر رنگ مبل‌های چرمی شوند؛ و یا پارچه مبلی مخمل می‌تواند دچار زبری و سفتی شود.

تغییر رنگ مبل‌های چرمی بر اثر استفاده از مواد شیمیایی

10 ماده موثر برای از‌ بین بردن جای سوختگی روی مبل عبارتند از:

1. یخ

برای رفع سوختگی پارچه مبل یک تکه یخ را بمدت 15 الی 20 دقیقه روی سوختگی قرار دهید؛ این کار باعث کوچک شدن لکه می‌شود.

2. سرکه

برای رفع لکه باید یک قاشق سرکه را با یک لیوان آب مخلوط کنید و محلول بدست آمده را با پارچه‌ای تمیز روی قسمت آسیب دیده بمالید.

3. خمیر دندان

برای رفع سوختگی پارچه مبل، مقداری خمیر دندان را روی محل سوختگی بمالید و پس از 15 دقیقه با پارچه‌ای تمیز و مرطوب آن را تمیز کنید.

استفاده از خمیر دندان برای رفع سوختگی سطحی

4. آرد

در این روش برای رفع سوختگی پارچه مبل مقداری از آن را روی لکه بپاشید و نیم ساعت به آن زمان بدهید. سپس با جاروبرقی آرد را جمع کنید و آن قسمت را بشویید. آرد بدلیل جاذب بودن می‌تواند برای برای سوختگی کوچک و تازه مناسب باشد.

5. الکل

تکه‌ای پنبه را به مقداری الکل آغشته کنید و روی سطح آسیب دیده قرار دهید. پس از چند دقیقه بهتر است که با پنبه‌ای مرطوب و آغشته به آب، آن را مجدداً تمیز کنید.

6. شامپو فرش

این ماده یکی از مواد در دسترس و معروف برای ازبین بردن لکه‌های مبل و فرش می‌باشد که می‌توان از آن برای رفع سوختگی پارچه مبل از جمله رفع جای سوختگی سیگار روی پارچه مبل نیز استفاده کرد.

برای استفاده از شامپو‌ فرش باید مقداری از آن‌را به وسیله‌ای پارچه‌ای تمیز روی محل آسیب دیده بمالید و بهتر است اجازه دهید 30 دقیقه بماند؛ سپس آن را شسته و خشک می‌کنید.

رفع جای سوختگی سیگار روی پارچه مبل

7. جوش شیرین

یکی از بهترین روش‌ها برای رفع سوختگی روی پارچه مخمل مبل، استفاده از مخلوط جوش شیرین و آب می‌باشد. برای این روش مقداری از این دو ماده را باهم ترکیب کنید تا خمیری شود. خمیر را روی محل سوخته بمالید و بعد از اینکه کاملاً خشک شد، با استفاده از جاروبرقی آن را پاک کنید. در نهایت با پارچه‌ای مرطوب ناحیه مورد نظر را خوب تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد تمیز کردن مبل با جوش شیرین

8. پراکسید هیدروژن

پیش استفاده از این روش برای رفع سوختگی پارچه مبل باید بدانید که پراکسید ممکن است باعث آسیب برخی از پارچه‌ها شود. پس بهتر است از قبل استفاده روی ناحیه اصلی، در قسمتی از مبل که مشخص نیست آن را تست کنید و در صورتی که واکنش خاصی نداد از آن استفاده کنید.

رفع سوختگی روی پارچه مبل

نکته مهم دیگر در استفاده این روش نسبت میزان پراکسید به آب می‌باشد؛ بهتراست محلول، شامل 25% پراکسید 75% آب باشد. پس از تهیه محلول و تست آن روی پارچه، با استفاده از پارچه‌ای تمیز آن را روی لکه قرار بدهید و اتو را با حرارتی متوسط روی آن بکشید. در نهایت کافی است که محل را بشویید و خشک کنید.

9. براکس

استفاده از براکس نیز مشابه روش‌های قبلی رفع سوختگی پارچه مبل می‌باشد و پس از استفاده از آن روی قسمت سوخته پارچه باید آنجا رو بشویید و خشک کنید. نکته مهم در استفاده از براکس نسبت آن به آب است که بهتر است یک قاشق از آن را با دو فنجان آب گرم ترکیب کنید.

10. گلیسیرین

برای استفاده از این ماده برای رفع سوختگی پارچه مبل باید مقدار برابری از آن را با آب مخلوط کنید. مخلوط را روی لکه بمالید و چندساعت به آن زمان بدهید؛ سپس با یک پارچه تمیز خشک کنید و بشویید تا کاملا لکه از‌بین برود.

رفع سوختگی عمیق

رفع سوختگی عمیق

تا اینجا از روش‌هایی ساده برای رفع سوختگی پارچه مبل، لکه‌ها و آسیب‌های سطحی گفته شد. اگر مبلمان شما دچار آسیب ناشی از سوختگی شدیدتری شده باشد، باید درپی راهکارهایی دیگر باشید. در‌صورتی که سوختگی باعث ایجاد سوراخ کوچکی روی پارچه شده است، می‌توانید در منزل و یا با کمک تعمیرکار، مبل را رفو کنید؛ ولی اگر آسیب جدی‌تر باشد بهتر است به فکر تعویض پارچه مبلی باشید.

البته که میزان خسارت وارد شده ارتباط زیادی با نوع و کیفیت پارچه مبلمان شما نیز دارد؛ و بهتر است پیش از اقدام به تعویض پارچه مبلی، از مشاوران و متخصصان این حوزه کمک بگیرید. متخصصان گروه نساجیت می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. در ادامه به شما رفو مبل در منزل، برای سوراخ‌های ایجاد شده کوچک را آموزش داده‌ایم.

رفو برای رفع سوختگی پارچه مبل

رفو برای رفع سوختگی پارچه مبل

همانطور که گفته شد روش پچ و یا رفو مبل، برای سوراخ‌های ایجاد شده بر اثر سوختگی می‌تواند مناسب باشد. برای این روش نیاز به قیچی کوچک، چسب پارچه، کاغذ مومی و یک جسم سنگین دارید. حال کافیست مراحل زیر را به ترتیب گفته شده اجرا کنید.

 1. بخش سوخته پارچه را با دقت و با یک قیچی کوچک جدا کنید.
 2. با جاروبرقی محل سوختگی را خوب تمیز کنید.
 3. بهتر است مجدد، قسمت سوخته را با پارچه‌ای تمیز و مرطوب تمیز کنید.
 4. کمی بزرگتر از سوراخ پارچه، تکه ای پارچه از پشت مبل و قسمتی که مشخص نیست جدا کنید.
 5. پارچه را داخل سوراخ مبل قرار دهید.
 6. دور تا دور لبه داخلی را چسب بزنید و روی آن یک کاغذ مومی قرار بدهید.
 7. سپس جسمی سنگین را روی آن قرار داده و مدتی صبر می‌کنید تا خشک شود.
 8. در نهایت کاغذ مومی را از روی سوراخ بردارید.

نکات ایمنی در رفو پارچه مبلی!

در برخی از روش‌های گفته شد برای رفع سوختگی روی پارچه مبل، شما باید از مواد شیمیایی استفاده کنید. درصورت عدم رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از این مواد ممکن است آسیبی جدی به سلامتی خود وارد کنید. پس برای استفاده از این روش‌ها بهتر است نکات زیر را درنظر گرفته و رعایت کنید.

 1. استفاده از دستکش و عینک ایمنی
 2. تهویه مناسب در محل انجام کار
 3. خود‌داری از استنشاق

سخن پایانی

در این مقاله برخی از شیوه‌های رفع سوختگی پارچه مبل گفته شد. با وجود روش‌های در دسترس و قابل انجام در منزل، توصیه ما کمک گرفتن از تعمیرکاران و متخصصان این حوزه می‌باشد.

همچنین در صورتی که آسیب وارد شده به مبلمان شما جدی می‌باشد و مجبور به تعویض پارچه مبلی هستید؛ می‌توانید برای خرید پارچه مبلی از گروه نساجیت کمک بگیرید و پس از کسب مشاوره و اطلاعات لازم ، بهترین انتخاب را داشته باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان تعمیر مبلمان+ بررسی قیمت

اشتراک گذاری در :

جدیدترین محصولات
پارچه مبلی شانل سه گل آلما فیروزه ای 0501
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی شانل سه گل آلما کرم 0101
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی ساتنی سه گل ویانا طلایی شکلاتی 1512
1,650,000 ریال/ 1 متر
0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
192-192logo
بذار تو خرید و سفارش
پارچه مبلی | پارچه پرده ای | پارچه کالا خواب
بهت کمک کنیم. شماره تماستو بذار تا ما باهات تماس بگیریم 📱