عکس شاخص

اصول و روش‌های چیدمان دو دست مبل در پذیرایی

فهرست مطالب

انتخاب و چینش مبلمان کاری لذت‌بخش، اما پیچیده است. اگر فضای خانه شما به قدر کافی بزرگ باشد، احتمالا به خرید دو دست مبل فکر کرده‌اید. استفاده از دو دست مبل در خانه تا حد زیادی به نوع مبلمان انتخابی و معماری خانه بستگی دارد.

در این مطلب از مجله نساجیت به بررسی اصول اولیه نحوه چیدمان دو دست مبل در پذیرایی، انتخاب درست پارچه مبلی و نکات پایه‌ طراحی داخلی می‌پردازیم.

توجه به معماری در چیدمان دو دست مبل در پذیرایی

توجه به معماری در چیدمان دو دست مبل در پذیرایی

برای دکوراسیون منزل به کمک دو دست مبل، راه‌های زیادی وجود دارد که اکثرا تحت تاثیر نقشه و متراژ خانه، بودجه و سلیقه شما هستند. برای چیدن دو دست مبل به یک متراژ حداقلی نیاز داریم و نمی‌شود از خانه‌های کوچک که پذیرایی و نشیمن آن‌ها فضای بزرگی ندارد، توقع جاگیری دو دست مبل را داشته باشیم.

در بررسی مدل چیدمان دو دست مبل در پذیرایی، ساختار معمول در نقشه‌های مختلف مثل پذیرایی مستطیل شکل، مربعی، ال شکل را در نظر می‌گیریم.

نحوه چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل شکل

شاید بتوانیم چیدمان دو دست مبل در پذیرایی‌ مستطیل شکل را آسان‌ترین طراحی دکوراسیون بدانیم؛ زیرا فضای کافی برای چیدمان‌های مختلف را در اختیارمان می‌گذارد. برای چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل، بهتر است مبلمان راحتی را در سمتی از فضای پذیرایی قرار بدهید که به آشپزخانه نزدیک‌تر است.

با چنین سبکی، دسترسی شما به آشپزخانه راحت‌تر خواهد بود و به هم ریختگی بخش رسمی‌تر به حداقل می‌رسد و نشیمن چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل طبق اصول خواهد بود.

در نحوه چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل مزایایی وجود دارد؛ مثلا می‌توانید برای حفظ حریم شخصی خود، مبل‌های رسمی که مخصوص مهمانی هستند را از فضای اتاق خواب‌ها دورتر بچینید.

در خانه‌های مستطیل شکل می‌توانید از یک دست ناهارخوری نیز با توجه به فضای موجود استفاده کنید. این ناهارخوری بهتر است تا حد امکان به آشپزخانه نزدیک باشد.

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مربع

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مربع

باید بپذیریم که نحوه چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مربع به اندازه پذیرایی مستطیل آسان نیست. یکی از روش‌های مطلوب برای چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مربع، چیدمان ترکیبی مبل‌ها است؛ البته باید توجه داشته باشید که برای چنین چیدمانی، هر دو دست مبل باید با هم هماهنگی مطلوب داشته باشند.

روش دیگر، چیدمان تفکیکی است که درست مانند چیدمان در پذیرایی مستطیل، مبل‌ها را بدون تداخل در فضای پذیرایی می‌چینید. البته اجرای این روش به وجود فضای کافی در پذیرایی شما نیاز دارد. می‌توانید در فضایی دورتر از هر دو دست مبل، یک میز ناهارخوری کوچک مثلا 6 نفره نیز قرار دهید.

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی‌های ال شکل

ویژگی اصلی پذیرایی‌های ال شکل، داشتن طول و عرض متفاوت در قسمت‌های مختلف فضا است. به همین دلیل است که نحوه چیدمان دو دست مبل در پذیرایی ال شکل به طول و عرض فضا بستگی دارد. در این روش شما می‌توانید مبلمان ال را برای فضای نشیمن استفاده کنید تا در کنج دیوار قرار بگیرد.

ممکن است با توجه به اندازه‌ طول و عرض فضا بتوانید از دو دست مبل و یک ست ناهارخوری استفاده کنید که ترکیبی بسیار شیک و مدرن است.

نحوه چیدن دو دست مبل در پذیرایی

نحوه چیدن دو دست مبل در پذیرایی

جدا از در نظر گرفتن فضا و نقشه پذیرایی، مدل‌های زیادی برای چیدن مبلمان وجود دارد. می‌توانید این مدل‌ها را امتحان کنید و دکوراسیون دلخواه خود را شکل دهید.

چیدمان مقابل هم

این نوع از چینش، آسان‌ترین روش استفاده از دو سری مبل در پذیرایی می‌باشد. در واقع با استفاده از این روش، تفاوت‌های هر دو دست را به خوبی به نمایش می‌گذارید. از طرفی در هنگام برگزاری مهمانی‌های بزرگ، افراد می‌توانند به راحتی با هم به گفتگو بپردازند.

چیدمان زاویه باز

در فضای باز و بزرگ خانه‌ها می‌توانید مبل‌ها را دور تا دور فضا و با رعایت زاویه نسب به هم بچینید. حسن این روش امکان ارتباط ساده بین افراد است. این روش به خوبی تفاوت رنگ و طرح مبلمان را نیز نشان می‎‌‌دهد.

چیدمان مبل پشت به هم

چیدمان مبل پشت به هم

این روش که تازگی متداول شده است، امکان تشکیل دو فضای کاملا جدا و تفکیک شده را به شما می‌دهد. جدایی بخش‌ها در مهمانی‌های شلوغ و عدم دسترسی برخی از افراد به امکاناتی همچون تلویزیون و.. است.

چیدمان با فاصله

در خانه‌های خیلی بزرگ این روش بسیار کارآمد است؛ این خانه‌ها معمولا بخش بزرگی منصوب به نشیمن، پذیرایی و.. دارند که در هر بخش می‌توان از سبک دکوراسیون خاصی استفاده کرد. دقت داشته باشید که در این شرایط فضای بین هر بخش را خالی نگذارید و سعی کنید با وسایلی من جمله کنسول، کتابخانه، آکواریوم، آینه و… بین آن‌ها ارتباط ایجاد کنید. اگر فاصله مبلمان از یک حدی بیشتر باشد، لزوم تناسب رنگ، طرح و… هم کمتر خواهد شد.

نکات مهم چیدمان دو دست مبل در پذیرایی

نکات مهم چیدمان دو دست مبل در پذیرایی

نکات زیادی در خصوص چیدمان مبل‌ها وجود دارد که توجه به آن‌ها می‌تواند دکوراسیون نهایی را اصولی و زیباتر سازد. در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

ابعاد مختلف مبل‌ها

مهم‌ترین نکته، توجه به ابعاد مبلمان و سنخیت آن‌ها با یکدیگر و با فضا و متراژ خانه است. به همان اندازه که حضور مبل‌های بسیار بزرگ در فضای کوچک می‌تواند موجب القای حس بد به بیننده شود، چیدمان مبل‌های کوچک در یک خانه‌ی بزرگ نیز می‌تواند حس سرد و خالی بودن را منتقل کند.

قرارگیری مبلمان در کنار پنجره

شاید در هنگام چیدمان مبل‌ها از خود پرسیده باشید که بهتر است کدام دست را در کنار پنجره و در معرض نور بیشتر قرار دهید. در واقع این موضوع بیشتر به نقشه خانه و سلیقه شما بستگی دارد، اما بهتر است مبلمان کلاسیک، استیل یا سلطنتی که بیشتر در هنگام مهمانی استفاده می‌شوند را در کنار پنجره و در قسمت نورگیرتر خانه قرار دهید.

با این روش فضای نشیمن و خودمانی‌تر شما، در قسمت تاریک‌تر قرار می‌گیرد و فضای بهتری را برای استراحت یا تماشای تلوزیون به وجود می‌آورد.

قرارگیری مبلمان در کنار پنجره

انتخاب نوع مبل

بهترین روش در انتخاب دو دست مبل برای پذیرایی، خرید یک دست مبل رسمی و یک دست مبل راحتی است. با خرید این دو نوع متفاوت، به راحتی دو فضای تفکیک شده مخصوص دورهمی‌های صمیمی و مهمانی‌های رسمی به وجود می‌آید.

البته انواعی مانند مدل چستر که نیمه کلاسیک و نیمه راحتی است می‌تواند در هر دو بخش جا بگیرد. انتخاب پارچه مبل چستر تاثیر زیادی روی ظاهر و کاربرد آن دارد. مثلا انتخاب و خرید پارچه گونی بافت لارا از بازار آنلاین پارچه دکوراتیو نساجیت می‌تواند یکی از انتخاب‌های مناسب برای استفاده از مبل چستر در بخش نشیمن و به عنوان مبل راحتی باشد.

استفاده از میز ناهارخوری

ابعاد میز ناهارخوری به فضای خالی و نقشه‌ خانه بستگی دارد. اگر پذیرایی بزرگی دارید، می‌توانید یک میز بزرگ با تعداد زیادی صندلی تهیه کنید تا در مهمانی‌ها نیز از آن استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم که پارچه صندلی‌ها‌ی ناهارخوری را متناسب با پارچه یک دست از مبل‌ها یا ترکیبی از هر دو آن‌ها انتخاب کنید.

اگر میز ناهارخوری کوچک و فقط مناسب اعضای خانه تهیه می‌کنید، آن‌ را در نزدیک‌ترین فاصله از آشپزخانه قرار دهید تا از ریخت و پاش در خانه جلوگیری کنید.

استفاده از میز ناهارخوری

فاصله بین دو دست مبل و تفکیک فضا

با توجه به فضای نشیمن و پذیرایی، تلاش کنید که بین دو دست مبل فاصله‌ای ایجاد کنید. این کار هم به دیده شدن بهتر هر دست از مبل کمک می‌کند، هم موجب بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضای خانه می‌شود. تفکیک فضا نیز با استفاده از دو نوع مبل با فاصله مشخص از هم راحت‌تر است.

استفاده از اکسسوری‌های مختلف

استفاده از اکسسوری‌های مختلف

در کنار نکاتی که اشاره شد، فراموش نکنید که استفاده از اکسسوری‌ها نیز تاثیر بسیار زیادی در نمای پذیرایی و نشیمن دارد. استفاده از تابلو‌های نقاشی مدرن یا کلاسیک با رنگ‌های مشابه به مبل‌ها یک روش عالی برای ست کردن وسایل خانه است. قرار دادن گلدان‌ها با گل‌های تازه، مجسمه‌های مختلف و آباژورها می‌توانند به هارمونی فضا کمک کنند.

کوسن‌ها مهم‌ترین اکسسوری‌های مربوط به مبلمان هستند. خصوصا اگر برای بخش نشیمن، کاناپه‌های راحتی با پارچه ساده خریداری کرده‌اید، حتما استفاده کردن از کوسن‌های طرح‌دار با رنگ‌های متناسب با کاناپه را در نظر بگیرید.

نورپردازی کافی در منزل

نورپردازی کافی در منزل

بهتر است از نور طبیعی استفاده کنیم و با انتخاب پرده‌های ضخیم مانع ورود نور نشویم؛ اما اگر خانه شما به گونه‌ای است که از نور کافی بهره نمی‌برید، نصب انواع لامپ‌ها، هالوژن‌های مخفی و.. در ایجاد یک نورپردازی خوب موثر خواهند بود.

انتخاب پارچه برای مبلمان پذیرایی

انتخاب نوع، طرح و رنگ پارچه از مهم‌ترین فاکتورها در خرید مبل محسوب می‌شود. برای چیدمان دو دست مبل در پذیرایی باید به این مسئله توجه دو چندان کنید؛ چرا که ناهماهنگی میان پارچه‌ مبل‌ها ظاهر پذیرایی را به شکل غیر قابل باوری بهم ریخته نشان می‌دهد.

نوع پارچه مبلمان

نوع پارچه با توجه به مدل انتخابی شما، تعیین می‌شود. واضح است که نمی‌توان از پارچه مبل رسمی مثل پارچه شانل آلما یا پارچه‌های سیم بافت، برای مبل‌های راحتی استفاده کرد. به همین منظور، در چیدمان دو دست مبل باید به نوع پارچه‌ها و پارچه رو مبلی و همخوانی آن‌ها با هم توجه کنید.

برای مثال، بهتر است پارچه‌ مبل یک ست را طرح‌دار و پارچه ست دیگر را ساده انتخاب کنید تا از شلوغ شدن فضای پذیرایی جلوگیری کنید. پارچه‌های طرح‌دار معمولا به عنوان پارچه مبل استیل و سلطنتی و پارچه‌های ساده برای مبلمان راحتی استفاده می‌شوند.

رنگ پارچه مبلمان

در انتخاب دو دست مبل برای پذیرایی باید به هارمونی میان رنگ‌ها مخصوصا اگر مبلمان در یک بخش از خانه و در کنار هم قرار دارند، توجه کنید. می‌توانید از ترکیب رنگ‌های روشن و تیره یا رنگ‌های مکمل استفاده کنید.

این به سلیقه شما بستگی دارد که از طیف رنگ‌هایی در یک پالت استفاده کنید یا تضاد رنگی را ترجیح بدهید. بهتر است برای ست راحتی که در بخش نشیمن قرار می‌گیرد از رنگ‌های تیره‌تر استفاده کنید تا نگران کثیف شدن آن‌ها نباشید.

اهمیت انتخاب فرش

فرش یک عضو جدا نشدنی از لوازم خانه‌های ایرانی است و یکی از نکات مهم در نحوه چیدمان دو دست مبل در پذیرایی، انتخاب دقیق و صحیح طرح، رنگ و متراژ فرش است. برای هر دست مبلمان یک فرش در نظر بگیرید و از مفروش کردن تمام کف خانه خودداری کنید.

اهمیت انتخاب فرش

در انتخاب طرح فرش مختار هستید، اما بهتر است طرحی را برگزینید که عاری از شلوغی اغراق شده باشد. می‌توانید برای هر دست یک طرح متفاوت در نظر بگیرید، اما دقت کنید که این طرح‌ها با یکدیگر هماهنگی نسبی داشته باشند؛ مثلا یک رنگ یکسان در هر دو آن‌ها تکرار شده باشد.

در هنگام بررسی فرش‌ها به این مسئله توجه کنید که رنگ‌های استفاده شده در فرش، با رنگ مبلمان شما هماهنگ باشند و از ایجاد تفاوت رنگی بیش از اندازه بپرهیزید. متراژ فرش نباید به حدی باشد که بخش زیادی از آن در زیر پایه‌های مبل قرار بگیرد؛ زیرا این تصویر چندان خوشایند نیست و می‌تواند موجب وارد شدن صدمه به فرش شود.

انتخاب پرده مناسب برای پذیرایی

خرید و نصب پرده‌ مناسب تاثیر زیادی بر نمای مبلمان و دکوراسیون منزل دارد. در طرز چیدمان دو دست مبل در پذیرایی به این نکته توجه کنید که طرح و رنگ پرده باید با مبلمان نزدیک به آن و با طرح فرش‌ها هماهنگ باشد. جنس پرده‌ها با توجه به علاقه شما نسبت به میزان نورگیری خانه انتخاب می‌شود.

انتخاب پرده مناسب برای پذیرایی

اشتباهات رایج در چیدمان دو دست مبل در پذیرایی

  • خرید مبلمان ناهماهنگ: اگر مبلمان شما از نظر طراحی و رنگ پارچه با هم متناسب نیستند، باید آن‌ها را طوری بچینید که فاصله زیادی میانشان قرار بگیرد؛ زیرا مبلمان ناهماهنگ ممکن است جلوه‌ای شلخته به خانه بدهند.
  • خرید دو دست مبل با طرح‌های شلوغ: واضح است که قرار گرفتن مبل‌های شلوغ در کنار یکدیگر موجب بی‌نظم به نظر رسیدن خانه می‌شود. بهتر است پارچه مبل راحتی را از نوع ساده و مدل پارچه مبل کلاسیک را طرح‌دار انتخاب کنید.
  • عدم توجه به نقاط کانونی: در چیدمان مبل‌ها نباید از توجه به نقاط کانونی غافل شوید. نکات کانونی وسایلی هستند که بقیه‌ی اجزا مبلمان بر طبق آن‌ها چیده می‌شوند؛ برای مثال تلوزیون در اتاق نشیمن و شومینه در بخش پذیرایی می‌توانند نقاط کانونی لحاظ شوند.
  • چیدن مبل‌ها به شکل خطی: از چیدمان اتوبوسی پرهیز کنید. این‌ کار موجب می‌شود افراد نتوانند به راحتی یکدیگر را ببینند و ارتباط برقرار کنند.
اشتباهات رایج در چیدمان دو دست مبل در پذیرایی

کلام آخر

چیدمان مبلمان یک امر مهم در دکوراسیون خانه‌ است که اصول متنوعی دارد. جدا از تاثیر بسیار مهم متراژ و نقشه خانه، ذوق و سلیقه می‌تواند نقش پر اهمیتی در چیدمان مبل داشته باشد.

در این مطلب سعی کردیم نکات کلیدی در خصوص چیدمان دو دست مبل در پذیرایی و روش‌های متفاوت را بررسی کنیم. شما می‌توانید با کمک گرفتن از موارد ذکر شده، خانه‌ای گرم و زیبا با رعایت اصول بسازید.

اشتراک گذاری در :

جدیدترین محصولات
پارچه مبلی شانل سه گل آلما فیروزه ای 0501
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی شانل سه گل آلما کرم 0101
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی ساتنی سه گل ویانا طلایی شکلاتی 1512
1,650,000 ریال/ 1 متر
5 2 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زینب

به نظرتون اگه در پذیرایی دو دست مبلمان با یک طرح پارچه مبلی قرار داده بشه جالب میشه؟

narges

ممنونم! مقاله شما برای چیدمان مبل خونه جدیدم واقعا کمکم کرد

پاسخ به  narges

دوست عزیز ممنون از حسن توجه شما!در صورتی که این مقاله از مجله نساجیت برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید!

192-192logo
بذار تو خرید و سفارش
پارچه مبلی | پارچه پرده ای | پارچه کالا خواب
بهت کمک کنیم. شماره تماستو بذار تا ما باهات تماس بگیریم 📱