عکس شاخص

بهترین روش‌های چیدمان مبل ال+ تصاویر

فهرست مطالب

مدل ال از محبوب‌ترین انواع مبلمان در دکوراسیون‌های مدرن و امروزی است. به دلیل طراحی و چینش این سبک که معمولا به شکل حرف L انگلیسی است، در فارسی نیز به آن اِل می‌گویند. مدل های مختلف چیدمان مبل ال، یکی از دلایل اصلی محبوبیت آن‌ها هستند، با وجود گزینه‌های متنوع، در هر خانه‌ای می‌توان از حضور کاناپه ال بهره برد.

در این مطلب از مجله پارچه دکوراتیو نساجیت به بررسی نکات مهم در خصوص دکوراسیون با مبل ال، اصول و روش‌های آن می‌پردازیم.

چیدمان مبل ال

موارد استفاده از مبل ال

از مبل ال می‌توان در انواع دکوراسیون‌ها استفاده کرد؛ زیرا ساختار آن‌ها به گونه‌ای است که زیبایی خاصی به فضا می‌‌بخشند و می‌تواند هم در چیدمان کلاسیک و هم در دکوراسیون مدرن به خوبی جا بگیرد. این مدل از مبلمان به طرز شگفت‌آوری در سبک مینیمال خودنمایی می‌کنند.

طرح بدنه و ساختشان در کنار پارچه‌هایی که به شکل معمول برای مبل‌های ال استفاده می‌شوند به گونه‌ای است که به خوبی در فضای مینیمال قرار بگیرد.

این نوع کاناپه با توجه به ساختار نسبتا نرمی که دارد برای خانه‌هایی که صاحب کودک هستند بسیار مناسب است؛ چرا که احتمال برخورد کودک با دسته‌ها و پایه‌های چوبی یا فلزی مبلمان حداقلی بوده با توجه به این مسئله که اکثر مبلمان ال فضای کمی را اشغال می‌کنند و در عین سادگی زیبا هم هستند، می‌توان کاربرد آن‌ها را در آپارتمان یا خانه ویلایی و حتی در شرکت‌ها و موسسات اداری نیز مشاهده کرد.

موارد استفاده از مبل ال

چیدمان مبل ال بر اساس معماری فضا

برای داشتن یک خانه مدرن باید از تمام امکانات و فضایی که در اختیار دارید به خوبی و بر طبق اصول استفاده کرد. مدل چیدمان مبل ال در منزل به عوامل زیادی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها در نظر گرفتن متراژ و نقشه خانه است.

چیدمان مبل ال در فضای کوچک

شاید یکی از بهترین گزینه‌های مبلمان برای خانه‌های نقلی و کوچک، انواع ال شکل باشد؛ چرا که در ابعاد متفاوتی ساخته می‌شوند. در خانه‌های کوچک می‌توان تنها از یک مبل ال 5 نفره در قسمت کنج اتاق نشیمن و روبروی تلوزیون استفاده کرد. در صورت نیاز به تعدادی مبل بیشتر، بهتر است از مبل‌های راحتی تک نفره بهره ببرید.

چیدمان مبل ال در فضای کوچک

چیدمان مبلمان ال در فضای بزرگ

با توجه به اینکه سبک ال در فضای بزرگ بیشتر دیده می‌شود و روش‌های بیشتری برای چیدمان وجود دارد، می‌توانید از انواع 7، 9 و حتی 12 نفره نیز استفاده کنید. با چیدن مبلمان ال در یک نشیمن بزرگ، می‌توانید فضاها را از هم تفکیک کنید و قسمت‌های متفاوتی برای نشیمن و ناهارخوری داشته باشید.

با هر روش چیدمان که پیش بروید، استفاده از میز جلو مبلی بزرگ در خانه‌های بزرگ را فراموش نکنید.

چیدمان مبلمان ال در فضای بزرگ

چیدمان مبلمان ال در فضاهای مربعی

در انتخاب مبل ال برای خانه‌هایی که نقشه مربع شکل دارند، بهتر است مدلی را در نظر بگیرید که بال‌های برابری دارد تا به خوبی در فضای خانه جا بگیرد. در هنگام چیدمان مبل در فضای مربعی، تلوزیون را نقطه کانونی در نظر بگیرید. از یک فرش مربعی برای جلوی مبل استفاده کنید تا هماهنگی اضلاع مبل، فرش و نقشه خانه حس خوبی در بیننده به وجود بیاورد.

چیدمان مبلمان ال در فضای مستطیلی شکل

شاید بهترین فضا برای چیدمان کاناپه ال، فضای مستطیل شکل باشد. در چنین فضایی می‌تواند از انواعی با بال‌های یکسان یا متفاوت استفاده کنید. البته بهتر است کاناپه‌ای با بال‌های نامتقارن خریداری کنید که ضلع بلندتر را در راستای دیوار کشیده‌تر قرار بدهید.

اگر یک فضای مستطیلی بزرگ دارید می‌توانید از یک دست مبل اضافه یا میز ناهارخوری نیز برای پر کردن فضا کمک بگیرید.

چیدمان مبلمان ال در فضای مستطیلی شکل

بررسی انواع چیدمان مبل ال

خوشبختانه برای چیدن مبل ال روش‌های زیادی وجود دارد و به همین دلیل است که در منازل با معماری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. با بررسی انواع چیدمان مبل ال، می‌توانید بر اساس سلیقه و نیازتان، بهترین روش چیدمان را انتخاب کنید.

بررسی انواع چیدمان مبل ال

چیدمان مبل ال در گوشه پذیرایی

با قرار دادن مبل ال در گوشه اتاق نشیمن یا پذیرایی، می‌توانید از یک فضای بلااستفاده به خوبی استفاده کنید. این یک روش بسیار متداول برای چیدن مبل ال است که باعث ایجاد یک فضای دنج و صمیمی می‌شود.

می‌توانید از این روش چیدمان هم برای پذیرایی‌های کوچک و محدود استفاده کنید. البته باید یک فاصله حداقلی میان دیوار و کاناپه باقی بگذارید تا فضای خانه بهتر و بزرگ‌تر به نظر برسد.

چیدمان مبل ال در کنار دیوار

برای اجرا این روش، باید تنها یکی از اضلاع مبل را به یکی از دیوارها نزدیک کنید. این مدل چیدمان مبل ال برای فضای بزرگ و متوسط مناسب است و به تفکیک فضای خانه کمک می‌کند. جهت حفظ حریم شخصی می‌توانید ضلع دیگری که در کنار دیوار قرار ندارد را، پشت به در ورودی قرار دهید تا هنگام باز و بسته شدن در فضای خانه نمایان نشود.

چیدمان مبل ال در کنار دیوار

دقت کنید که در این مدل چیدمان به هیچ عنوان کاناپه را به کامل دیوار نچسبانید و فاصه‌ای نسبی بین پشتی کاناپه و دیوار باقی بگذارید.

مبل ال در کنار دیوار

چیدمان مبل ال به صورت جدا

اگر فضای کمی دارید و امکان چینش یک دست مبل را در کنار هم ندارید، انواع مبل ال با دسته‌های متحرک، به واسطه امکان جداسازی بهترین گزینه برای شما خواهد بود. با چیدمان مبل ال به صورت جدا می‌توانید تمام قسمت‌های خالی را پوشش دهید و با وسایلی مانند میز عسلی ارتباط بین مبلمان را حفظ نمایید.

چینش اجزا و اضلاع مختلف مبل و میزان جداسازی آن‌ها از یک‌دیگر را سبک معماری فضا مشخص می‌کند و بیشترین تنوع در دکوراسیون امکان‌پذیر خواهد شد.

چیدمان مبل ال به صورت U

یکی از روش‌های چیدمان که به شما امکان گفتگو و ارتباط بیشتر را می‌دهد، چیدن تکه‌های کاناپه مثل حرف مانند حرف U انگلیسی است. این سبک برای مبلمان بیش از 7 نفره مورد استفاده قرار می‌گیرد. منازل بزرگ که از مبلمان ال در پذیرایی یا نشیمن خود استفاده می‌کنند، می‌توانند با این روش فضای صمیمی‌تری را ایجاد نمایند.

چیدمان مبل ال به صورت U

چیدمان مبل ال در وسط

این مدل چیدمان مبل ال در منزل، مخصوص منازلی است که پذیرایی و نشیمن بزرگ دارند؛ مسلم است که قرار دادن یک کاناپه بزرگ در وسط یک پذیرایی کوچک با عرض کم، دسترسی به نقاط متفاوت خانه را سخت‌تر می‌کند. در واقع با چیدن کاناپه ال به صورت جدا، این وسیله به شکل یک پارتیشن عمل کرده و فضای خانه را تقسیم‌بندی می‌کند.

نکته‌ی مهمی که باید در مورد انواع چیدمان ال، U و جداشده بدانید، این است که ساختار این مدل از کاناپه‌های ال به گونه‌ای است که می‌توان قطعه‌های مختلف آن را از هم جدا کرد، بدون این که آسیبی به هر کدام از قطعات وارد شود.

باید در نظر داشته باشید که بقیه لوازم منزل را به گونه‌ای در نظر بگیرید که شناور باشند و به راحتی جابه‌جا شوند. در این صورت شما هنگام جابجایی وسایل به مشکل بر نمی‌خورید و می‌توانید هر زمان که خواستید، دکوراسیون منزل را تغییر دهید.

چیدمان مبل ال در وسط

استفاده از مبلمان مختلف در ترکیب با کاناپه ال

ترکیب دو سبک متفاوت از مبلمان در کنار هم یک ایده‌ی خلاقانه است که باید با دقت زیادی انجام بگیرد. انتخاب تعداد مبل‌ها و ابعاد آن‌ها به فضا و سلیقه شما بستگی دارد.

ترکیب چیدمان مبل راحتی و ال

کنار هم قرار دادن مبمان راحتی و ال در دکوراسیون‌هایی با سبک مدرن رواج یافته است. می‌توانید مبل ال را روبروی یک کاناپه دو یا سه نفره قرار دهید یا از دو مبل راحتی تک نفره استفاده کنید. برای هماهنگی بهتر بین این دو مبل بهتر است جنس پارچه مصرفی شما یکسان باشد و از ترکیب رنگ‌های مختلف و مکمل در آن‌ها بهره ببرید.

ترکیب مبل کلاسیک و کاناپه ال

شاید ترکیب مدل‌های کلاسیک و ال به نظر چندان خوشایند نباشد، اما واقعیت این است که حضور چند مبل تک نفره کلاسیک با دسته‌های چوبی، می‌تواند سبک خاصی به دکوراسیون منزل شما ببخشد. در ترکیب مبل‌های کلاسیک و کاناپه ال هم باید به هارمونی و هماهنگی طرح و رنگ پارچه‌ها توجه ویژه‌ای شود.

حتی می‌توانید چوبی که برای دسته‌های مبل‌ها استفاده می‌شود را با چوب به کار رفته در میز جلو مبلی ست کنید.

ترکیب مبل ال و باکس پارچه‌ای

باکس‌های پارچه‌ای اجزایی مربع شکل هستند که در کنار کاناپه قرار می‌گیرند و می‌توان در هنگام مهمانی‌ها برای نشستن از آن‌ها استفاده کرد. علاوه بر این می‌توانید با قرار دادن یک شیشه بر روی آن‌ها، کاربریشان را به میز تغییر بدهید.

ترکیب مبل ال و باکس پارچه‌ای

نکات پیشنهادی چیدمان مبلمان ال

جدا از نکات مختلف در خصوص نحوه‌ی چیدمان مبل ال، مواردی جزئی وجود دارد که با رعایت کردن آن‌ها می‌توانید به دکوراسیون بهتر و اصولی‌تری دست پیدا کنید.

استفاده از کوسن‌های مختلف برای مبل ال

کاناپه‌های ال جزو دسته‌ای از مبلمان قرار می‌گیرند که به راحتی می‌توان برای آن‌ها از کوسن‌هایی با جنس و رنگ و سایز مختلف استفاده کرد. دقت کنید پارچه کوسن مبلی که انتخاب می‌کنید با پارچه خود مبل هارمونی داشته باشد.

در صورت استفاده پارچه‌های طرح‌دار برای کوسن‌ها نیز می‌توانید از طرح‌هایی استفاده کنید که رنگی متناسب با مبلمان و دکوراسیون داشته باشد.

استفاده از کوسن‌های مختلف برای مبل ال

اهمیت انتخاب پارچه مبل ال

در نظر گرفتن نوع و طرح پارچه از نکات مهم در هنگام خرید و چیدمان کاناپه ال است؛ بهترین پارچه برای کاناپه ال، پارچه‌های کتان و گونی بافت هستند که بافت نسبتا درشتی دارند و ظاهری زیبا به کاناپه می‌بخشند. اگر به پارچه‌های طرح‌دار علاقه‌مند هستید نیز می‌توانید از پارچه‌های گونی بافت طرح‌دار استفاده کنید.

پارچه‌های گونی بافت طرح‌دار، به زیبایی روی بدنه‌ی مبلمان ال می‌نشینند و نمای بسیار خوبی به کاناپه می‌دهند. برای اطلاع از قیمت پارچه مبلی می‌توانید به بخش محصولات سایت نساجیت مراجعه کنید.

اهمیت انتخاب پارچه مبل ال

استفاده از اکسسوری کنار مبل ال

حضور یک تابلو هماهنگ با پارچه مبل ال را فراموش نکنید. این کاناپه‌ها به دلیل ظاهر مدرنی که دارند، به خوبی با انواع اکسسوری‌های مدرن ست می‌شوند. نکته مهم در استفاده از اکسسوری‌ها در نظر گرفتن هارمونی یا تضاد رنگ آن‌ها با پارچه مبل است.

میزهای عسلی و کوچک جزو اکسسوری‌های محبوبی هستند که در هنگام چیدمان کاناپه ال به کار می‌آیند. می‌توانید رنگ چوب میز‌ها را با پایه مبلمان، قاب‌های روی دیوار یا طرح و زمینه‌ی فرش و کوسن‌ها ست کنید. آباژور‌های ایستاده در کنار مبل‌های ال نیز یکی از بهترین اکسسوری‌ها هستند.

می‌توانید رنگ شیلد آباژور را در تضاد با رنگ زمینه کاناپه انتخاب کنید، تا تصویر جالبی به وجود بیاید.

استفاده از اکسسوری کنار مبل ال

در نظر گرفتن فرش مناسب برای مبلمان ال

با تداخل ایده‌های بین المللی در دکوراسیون، امروزه در برخی از خانه‌ها با سبک مدرن از فرش استفاده نمی‌شود؛ اما اگر تصمیم دارید در دکوراسیون منزل خود از فرش استفاده کنید بهتر از مبلمان ال را دور تا دور فرش بچینید و تا حد امکان از ایجاد فاصله‌ی زیاد بین فرش و کاناپه پرهیز کنید.

در نظر گرفتن فرش مناسب برای مبلمان ال

استفاده از پرده مناسب در کنار مبل ال

استفاده از پرده‌های حریر سفید یا پرده گونی بافت متناسب با رنگ پارچه کاناپه، مناسب‌ترین حالت در بین گزینه‌ها است که در سبک مینیمال نیز به خوبی به کار گرفته می‌شود. استفاده از والان پرده نیز می‌تواند راهی مناسب برای ایجاد هارمونی بیشتر در دکوراسیون باشد.

شما می‌توانید طرح والان پرده را با طرح کوسن‌ها یا پارچه مبلمان ست کنید. قیمت پارچه پرده‌های ضخیم یا نازک کمترین میزان ممکن را در بازارچه آنلاین نساجیت به خود اختصاص داده‌اند و می‌توانید از این موقعیت استفاده کنید.

استفاده از پرده مناسب در کنار مبل ال

اشتباهات رایج در دکوراسیون با مبل ال

  • انتخاب پارچه طرح‌دار و شلوغ: انتخاب پارچه‌هایی که طراح‌های درشت، ریز و سیم بافت دارند، برای مبلمان ال اصلا مناسب نیست. با وجود پارچه‌های طرح‌دار، ساختار و شکل بدنه کاناپه به خوبی مشخص نخواهد شد.
  • چسباندن مبل ال به دیوار: به هیچ‌ عنوان کاناپه را به دیوار نچسبانید. این کار نه تنها باعث کوچک‌تر دیده شدن فضا می‌شود، بلکه باعث آسیب دیدن احتمالی دیوار و کاناپه نیز خواهد شد.
  • استفاده از میز جلو مبلی بزرگ در خانه‌های کوچک: لازم نیست برای پوشش دادن تمام سطح مبل، از میز بزرگ استفاده کنید. در بسیاری از موقعیت‌ها، استفاده از میز‌های عسلی کوچک یا حتی تاشو می‌تواند راهی بهتر باشد.
اشتباهات رایج

کلام آخر

برای سال‌های طولانی مبل ال در طرح‌ها و با ساختارهای متفاوت، میان مردم با سلیقه‌های مختلف پرطرفدار بوده است. طریقه چیدمان مبل ال یکی از مهم‌ترین مسائل در دکوراسیون خانه‌های مدرن محسوب می‌شود و روش‌های خلاقانه زیادی برای چینش آن وجود دارد.

عوامل زیادی در نوع چیدمان و مدل قرارگیری مبل‌ها تاثیر دارند که برای هر کدام از این شرایط راه حلی وجود دارد. در این مطلب از مجله نساجیت به بررسی انواع روش‌های چیدمان مبل ال و بررسی نکات مهمی در خصوص چیدمان کاناپه‌ها پرداختیم.

شما می‌توانید با مراجعه به بازار اینترنتی پارچه نساجیت، پارچه مبلی دلخواه برای انواع مبلمان از جمله مبل ال با بهترین کیفیت و قیمت را در انواع طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت خریداری کنید.

چیدمان مبل ال در اتاق نشیمن

اشتراک گذاری در :

جدیدترین محصولات
پارچه مبلی شانل سه گل آلما فیروزه ای 0501
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی شانل سه گل آلما کرم 0101
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی ساتنی سه گل ویانا طلایی شکلاتی 1512
1,650,000 ریال/ 1 متر
5 3 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جاوید

چه پارچه و چینشی برای مبل ال میتونه فضای خونه رو بزرگتر نشون بده؟

پاسخ به  جاوید

دوست عزیز برای بزرگتر نمایش دادن خانه توصیه می شود از رنگ های روشن و خنثی استفاده شود. برای مثال رنگ های پارچه مبلی طوسی روشن، کرم، سفید، استخوانی مناسب ترین رنگ ها برای پارچه مبلی در فضاهای کوچک است. در مورد نحوه چینش مبل ال برای بزرگتر نمایش دادن منزل می توانید پاراگراف چیدمان مبل ال بر اساس معماری فضا را مطالعه نمایید.همچنین می توانید برای خرید پارچه مبلی مناسب مبل ال به صورت رایگان با کارشناسان نساجیت مشاوره دریافت نمایید.

hadis molaei

مقالتون برای تغییر دکوراسیون خونم خیلی مفید بود.مممنونم

پاسخ به  hadis molaei

دوست عزیز ممنون از حسن توجه شما! در صورتی که این مقاله از نساجیت برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید!

ftmh

بنظر من مبل ال کنار پذیرایی جذابترین مدل برای چیدمان مبل ال هست

پاسخ به  ftmh

دوست عزیز ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون در مجله نساجیت! در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید!

192-192logo
بذار تو خرید و سفارش
پارچه مبلی | پارچه پرده ای | پارچه کالا خواب
بهت کمک کنیم. شماره تماستو بذار تا ما باهات تماس بگیریم 📱