مبل ال بهتر است یا راحتی؟ کدام مبل مناسب است؟

مبل ال بهتر است یا راحتی؟ کدام مبل مناسب است؟

فهرست مطالب

مبل ال بهتر است یا راحتی؟ پس از طراحی دکوراسیون، انتخاب نوع مبلمان منزل متناسب با آن یکی از مسائل مهم و با اهمیت است که می‌تواند در زیباتر و بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضای داخلی بسیار تاثیر گذار باشد. با کوچک‌تر شدن هر روزه‌ی فضای آپارتمان‌های مسکونی، افراد متفاوت نیز ترجیح می‌دهند با انتخاب سبک‌های مدرن در مبلمان، به نظم و بهینه سازی فضایی که در اختیار دارند کمک کنند.

دو نوع مبلمان راحتی و ال، از سبک‌های مینیمال و پرطرفداری هستند که به دلیل ظاهر جمع و جور، کارایی بالا، تنوع و زیبایی‌شان برای سبک زندگی امروز آپارتمان‌های کوچک بسیار مناسب می‌باشند. اما مبل ال بهتر است یا راحتی؟ اگر قصد خرید مبلمان دارید بهتر است ویژگی‌ها، مزایا و معایب مبلمان ال و راحتی را بشناسید تا در هنگام خرید سردرگم نشوید.

پارچه مبلی شانلی ساده ساوالان 125

برای مشاهده و خرید پارچه مبل راحتی از نساجیت کلیک کنید

از طرف دیگر قیمت بالای مبلمان باعث می‌شود در صورت انتخاب سبک نامناسب، امکان تعویض آن برای همه‌ی افراد وجود نداشته باشد در نتیجه مقایسه مبل ال و راحتی و انتخاب صحیح سبک مبلمان به مدیریت هزینه‌ای که در اختیار دارید نیز کمک می‌کند.

اگر طراحی‌های مدرن و ساده را در مقایسه با مبلمان کلاسیک و سلطنتی بیشتر می‌پسندید، مجله نساجیت در این مقاله با بررسی کامل خصوصیات و مقایسه‌ی مبل ال و راحتی، شما را در انتخاب بهتر و رسیدن به پاسخ این سوال که مبل ال بهتر است یا راحتی، راهنمایی می‌کند.

مبل ال بهتر است یا راحتی؟

مبل راحتی بخرم یا مبل ال؟ این سوال برای اکثر افرادی که قصد خرید مبلمان را دارند مطرح است و برای رسیدن به پاسخ صحیح و متناسب با شرایط متفاوت، لازم است ابتدا به سوالاتی که در ادامه آورده شده است پاسخ بدهید.

متراژ اتاق شما چقدر است؟

اولین و مهم‌ترین سوال میزان فضایی است که در اختیار دارید. مبل راحتی به دلیل نوع چیدمان، تعداد صندلی‌ها ومیزهای بیشتر فضای بیشتری را اشغال می‌کند اما مبل ال با طراحی‌های بسیار جمع وجور برای فضاهای بسیار کوچک نیز مناسب می‌باشد.

سبک مورد علاقه‌ی شما چیست؟

مبل ال بهتر است یا راحتی؟ مبل ال نیز یکی از سبک‌های مبلمان راحتی است که به دلیلی تنوع در طراحی و رنگ، آن را در یک دسته بندی جداگانه قرار می‌دهند. اما یکی از تفاوت‌های اصلی مبل ال و راحتی میزان صمیمیتی است که این دو سبک در دکوراسیون داخلی ایجاد می‌کنند. مبل‌های راحتی در مقایسه با مبل ال سبک رسمی‌تری دارند و ایجاد فضای صمیمی با سبک مبل ال همخوانی بیشتری دارد.

هدف شما از خرید مبل چیست؟

مبل راحتی بخرم یا مبل ال؟ هدف شما از خرید مبل چیست؟ پذیرایی از مهمانان یا استفاده‌ی ساکنین منزل در هنگام استراحت و تماشای تلویزیون؟ مبل راحتی به دلیل ظاهر رسمی‌تر، برای پذیرایی از مهمانان گزینه‌ی مناسب‌تری می‌باشد.

چند نفر می‌خواهند از مبل استفاده کنند؟

مبل ال بهتر است یا راحتی؟ اگر افراد ساکن در منزل بیشتر از سه نفر هستند یا در اکثر مواقع تعداد مهمان‌های شما حدود پنج نفر می‌باشند بهتر است از خرید مبل راحتی صرفه نظر کنید. مبل ال برای شما انتخاب صحیح‌تری خواهد بود.

آیا به دلایل مختلف مبل را به طور مرتب جابه‌جا می‌کنید؟

امکان تغییر چیدمان و تغیرر دکوراسیون در مبل ال تقریبا صفر است پس اگر دوست دارید مرتب چیدمان منزل خود را تغییر بدهید یا مستاجر هستید و تعداد دفعات جابه‌جایی شما زیاد است، بهتر است مبل راحتی خریداری کنید.

مبل‌های راحتی با حجم و وزن کمتر در جابه‌جایی دردسر کمتری دارند و همچنین با تغییر مکان و فرم قرار گرفتن صندلی‌های جداگانه می‌توانید در دکوراسیون خود تغییر ایجاد کنید.

مبل راحتی دونفره در گوشه ای از خانه

هزینه‌ای که در اختیار دارید چقدر است؟

در اغلب موارد مبل ال در مقایسه با مبل راحتی قیمت پایین‌‌تری دارد که این موضوع از دو جهت حائز اهمیت می‌باشد. اگر هزینه‌ی شما برای خرید مبل محدود است یا به دلایل مختلف در حال حاضر قصد پرداخت هزینه‌ی زیاد برای مبلمان را ندارید؛ مبل ال برای شما گزینه‌ی مناسب‌تری خواهد بود.

ویژگی‌های مبلمان ال و راحتی

امروزه، مبل‌های راحتی و ال در اکثر منازل جایگزین مبلمان‌های کلاسیک و سلطنتی شده‌اند که دلیل این موضوع تغییر سبک زندگی مردم و کوچک‌‌تر شدن آپارتمان‌ها می‌باشد.

سلیقه‌ی افراد جامعه با توجه به تغییر شکل و ابعاد فضایی که در اختیار دارند به سمت سبک‌های مدرن و مینیمال تمایل پیدا کرده است و مبل‌های ساده و راحتی جایگزین مبل‌های سلطنتی شده‌اند. در ادامه‌ی مقاله ویژگی‌های مبلمان ال و راحتی به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌گیرد تا ببینید مبل ال بهتر است یا راحتی؟

ویژگی‌های مبل ال

مبل ال بهتر است یا راحتی؟ پیش از خرید مبل ال، اولین ویژگی که باید در نظر بگیرید ظاهر L شکل مبل و درنتیجه‌ نیاز به یک کنج یا گوشه در منزل است. طراحی مبل L به گونه‌ای است که برای قرار گیری در منزل به یک زاویه یا گوشه نیاز دارد و در صورتیکه در مکانی غیر از آن چیدمان بشود ظاهر خوشایند و زیبایی نخواهد داشت.

یکی دیگر از ویژگی‌های مبل ال خطی بودن نشیمنگاه آن است که برای تعدادی از افراد مطلوب نمی‌باشد. برای ارتباط و معاشرت با مهمان در مبل ال بهتر است از صندلی یا مبل میزبان روبه‌روی آن استفاده کنیم.

ویژگی بعدی مبل ال جمع و جور بودن آن است. اگر یک سالن متوسط یا نسبتا بزرگ در اختیار دارید اما بودجه‌ی شما محدود است و می‌خواهید تنها یک دست مبل خریداری کنید، خرید مبل ال انتخاب درستی نمی‌باشد زیرا مبل ال در یک گوشه از سالن قرار می‌گیرد و باعث بی‌نظمی فضای شما می‌شود.

البته درفضاهای متوسط، چیدمان مبل ال در کنار مبلمان کلاسیک یا استیل در سمت دیگر، علاوه بر پرنمودن فضا، زیبایی آن را دوچندان می‌کند.

مبل ال فضای نشستن تعداد افراد بیشتری را فراهم می‌سازد

ویژگی‌های مبل راحتی

مبل ال بهتر است یا راحتی؟ ویژگی اصلی مبل راحتی در مقایسه با مبل ال، قابلیت در تغییر چیدمان و طراحی دکوراسیون است که باعث می‌شود افراد تمایل بیشتری به انتخاب مبل راحتی داشته باشند اما در کنار این موضوع، عدم امکان معاشرت و گپ زدن در مبل ال به دلیل ظاهر خطی آن نیز یکی از دلایل انتخاب مبل راحتی می‌باشد.

مبل راحتی در ست‌های 5، 7 و 9 نفره در بازار موجود است که با توجه به متراژ فضا می‌توانیم یکی از آنها را خریداری کنیم. ست مبل راحتی 9 نفره برای پر کردن یک فضای نسبتا متوسط انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای است اما اگر می‌خواهید در کنار آن از یک دست مبل کلاسیک یا استیل نیز استفاده کنید می‌توانید مبل راحتی با تعداد کمتر مثلا 5 نفره خریداری نمایید.

مبل ال راحت برای استراحت‌های طولانی مدت

مقایسه‌‌ی مبل ال و راحتی

در ادامه‌ی مقاله به بررسی مزایا و معایب مبل ال و راحتی می‌پردازیم تا بدانید مبل ال بهتره یا راحتی. مقایسه‌ی مبل ال و راحتی بدون شناخت کامل معایب و مزایای آن‌ها ممکن نخواهد بود.

مزایای مبل ال

 • قیمت پایین: مبل ال به دلیل استفاده از چوب کمتر، در مقایسه با مبل راحتی قیمت پایین‌تری دارد. در نتیجه اگر در خرید خود محدودیت مالی دارید مبل ال برای شما مناسب‌تر است.
 • اشغال فضای کمتر: در طراحی مبل ال دسته‌های مبل‌ها کاملا حذف شده‌اند و به همین دلیل این سبک مبل فضای بسیار کمی را در مقایسه با مبل‌های دیگر اسغال می‌کند و برای فضاهای بسیار کوچک بهترین گزینه می‌باشد.
 • راحت بودن: مبل ال، راحت‌ترین سبک مبل برای استراحت طولانی مدت و تماشای تلویزیون می‌باشد.
 • امکان استفاده به عنوان تخت: بعضی از مدل‌های مبل ال قابلیت تبدیل شدن به تخت برای مهمان را دارند.
 • کارآمدی بالاتر: مبل ال در مقایسه با مبل‌های دیگر کارآمدی بیشتری دارند و می‌توانند فضای نشستن تعداد افراد بیشتری را فراهم می‌کنند.
 • جداسازی فضا: از مبل ال می‌توانیم برای جداسازی فضای نشیمن نیز استفاده کنیم.
 • ایجاد فضای بیشتر برای قرار دادن وسایل غیر ضروری: بعضی از مبل‌های ال دارای کشو هستند یا فضای زیر نشیمن آن‌ها برای قرار دادن وسایل مختلف کاربرد دارد. مبل‌های ال که دارای این ویژگی هستند می‌توانند جایگزین کمدهای دیواری در منازل کوچک باشند.
قیمت مناسب تر مبل ال به دلیل استفاده از چوب کمتر

معایب مبل ال

 • مناسب نبودن برای مهمانی‌های رسمی: فرم کاناپه‌ها و از آن مهم‌‌تر ظاهر ال مبلمان باعث می‌شود افراد نتوانند روبه‌روی هم بنشینند و به همین دلیل برای معاشرت‌ها و مهمانی‌های رسمی مبل ال گزینه‌ی مناسبی نمی‌باشد و در صورت استفاده برای ارتباطات غیر صمیمی نهایتا 3 نفر می‌توانند بر روی آن بنشینند.
 • نامناسب بودن برای فضاهای بزرگ‌تر: مبل‌های ال در یک گوشه از سالن قرار می‌گیرند و فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند. در نتیجه اگر می‌خواهید با یک دست مبلمان سالن پذیراییتان را پر کنید مجبور به خرید مبلمان با حجم بیشتر هستید.
 • انعطاف پذیر نبودن: امکان تغییر چیدمان در اکثر مدل‌های مبل ال وجود ندارد و از طرف دیگر این مبل‌ها برای فرم ساختمان‌های دایره‌ای شکل که یک گوشه‌ی 90 درجه ندارند مناسب نیستند.
 • مشکلات تمیز کردن: مبل‌های ال اغلب پایه‌های کوتاهی دارند و تمیز کردن فضای زیر و پشت آنها کمی مشکل است.
مبل ال طوسی

مزایای مبل راحتی

 • انعطاف پذیری در دکوراسیون منزل: مبل راحتی با فرم‌های مختلف ساختمان سازگار است و با جابه‌جایی صندلی‌های آن می‌توانیم در دکوراسیون منزلمان تغییر ایجاد کنیم.
 • مناسب برای مهمان‌های رسمی: با قرینه قرار دادن صندلی‌های مبل راحتی می‌توانیم فضا را برای یک معاشرت رسمی فراهم کنیم.
 • راحتی در سالن‌های بزرگ: اگر به سبک‌های سلطنتی و کلاسیک علاقه ندارید و راحتی برای شما مهم‌تر است، یک ست مبلمان راحتی 9 نفره علاوه بر پر کردن فضای سالن، فضای بسیار راحتی را برای شما و مهمان‌ها فراهم می‌سازد.
 • زیبایی و تنوع با تغییر رنگ پارچه مبل راحتی: مبل‌های راحتی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در بازار موجود می‌باشند. ترکیب پارچه‌های ساده مبل راحتی با کوسن‌های گلدار در این سبک مبلمان طرفداران بسیار زیادی دارد و احساس شادابی را در دکوراسیون منزل چند برابر می‌کند.
قرینه قرارداد مبل راحتی

معایب مبل راحتی

 • قیمت مبل راحتی: قیمت مبل راحتی به علت استفاده از چوب بیشتر در مقایسه با مبل ال بالاتر است.
 • نیاز به عسلی‌های جداگانه: مبل‌های راحتی صندلی جداگانه دارند و در صورت قرار دادن این صندلی‌ها با فاصله‌ی زیاد از یکدیگر، به تعداد عسلی‌های بیشتر نیاز داریم که علاوه بر تحمیل هزینه‌ی بیشتر، فشای بیشتری را نیز لازم دارند.

مقایسه‌ی قیمت مبل ال و راحتی

موارد مختلفی مانند نوع و مقدار چوب به کار برده شده، جنس پارچه مبلی، جنس فوم و اسفنج، متریال‌های مصرف شده در ساخت مبل و شرکت سازنده یا تولید کننده‌ی کارگاهی بر روی قیمت مبل و این‌که مبل ال بهتر است یا راحتی تاثیرگذار هستند.

واضح است که کیفیت بالاتر همه‌ی اقلام به کار رفته در تولید مبل به معنای قیمت بالاتر مبل خواهد بود اما با خرید هوشمندانه به عنوان مثال خرید پارچه مبلی به صورت مستقیم و بدون واسطه می‌توانیم هزینه‌ی نهایی مبلمان را کاهش دهیم.

مبل ال و راحتی هر دو از مبل‌های مقرون به صرفه موجود در بازار هستند و نسبت به مبل‌های صنعتی قیمت پایین‌تری دارند اما مبل ال ارزانتر از مبل راحتی است و بهترین گزینه برای یک خرید اقتصادی با صرف حداقل هزینه به حساب می‌آید.

مبل راحتی با فرم های مختلف ساختمان سازگار است

سخن پایانی

مبل راحتی بهتره یا مبل ال؟

مبل ال و راحتی هر دو در دسته بندی مبلمان‌های سبک مدرن و مینیمال قرار می‌گیرند. افرادی که به دنبال استراحت‌های طولانی بر روی کاناپه هستند، یا مدت زمان زیادی را بر روی مبل به تماشای تلویزیون می‌پزدازند و همچنین ترجیح می‌دهند یک فضای صمیمی و گرم در منزلشان ایجاد نمایند معمولا از سبک‌های کلاسیک و استیل در مبلمان استقبال نمی‌کنند و تمایل بیشتری به سبک مبل راحتی و ال دارند.

اما در نهایت می‌توان این طور نتیجه گیری نمود که مبل راحتی در ازای پرداخت هزینه‌ی بیشتر، امکان ایجاد تنوع در دکوراسیون منزل و همچنین امکان پذیرایی از مهمانان رسمی را برای شما فراهم می‌کند در صورتی‌که مبل‌های ال این قابلیت‌ها را نخواهند داشت.

بازار آنلاین پارچه مبلی نساجیت با ارائه‌ی مجموعه‌ی متنوعی از بهترین و باکیفیت‌ترین پارچه‌های مبلی در خدمت تولیدکنندگان و فروشندگان مبلمان و مصرف کنندگان خانگی می‌باشد. برای خرید پارچه مبلی با بهترین قیمت با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری در :

جدیدترین محصولات
پارچه مبلی شانل سه گل آلما فیروزه ای 0501
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی شانل سه گل آلما کرم 0101
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی ساتنی سه گل ویانا طلایی شکلاتی 1512
1,650,000 ریال/ 1 متر
0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
192-192logo
بذار تو خرید و سفارش
پارچه مبلی | پارچه پرده ای | پارچه کالا خواب
بهت کمک کنیم. شماره تماستو بذار تا ما باهات تماس بگیریم 📱