فنگ شویی در دکوراسیون

فنگ شویی چیست؟ راهنمای کامل آموزش فنگ شویی در خانه

فهرست مطالب

در تعریف فیزیک کوانتوم آمده است که در شکلی از انرژی با فرکانس های مختلف وجود دارد که برخی را می توان دید و برخی دیگر را نمی توان دید. بنابراین انرژی هایی که قابل مشاهده نیستند در اطراف ما و در خانه ی ما در جریان دارند. 

در بحث فنگ شویی به این گونه از انرژی ها “چی” گفته می شود. فنگ شویی به ما نشان می دهد زمانی که ما در چیدمان وسایل و اثاثیه منزل یا محل کار خود تغییراتی می دهیم بر روی این تغییرات و حرکات اثر گذاشته و سبب تغییر در ثروت، سلامت، شادی و آرامش درونی خواهد شد.

 

اگر دوست دارید دکوراسیون خانه خود را عوض کنید، خوب است که همزمان انرژی مثبت را نیز وارد فضای خانه کنید. فنگ شویی یک تمرین باستانی چینی است که تعادل انرژی را از طریق محاسبات علمی ترسیم می کند و هدف آن وارد کردن انرژی به خانه شما است تا زندگی شما هم پرنشاط و هم متعادل باشد. 

ما اینجا هستیم تا آموزش های کلی فنگ شویی را جهت انتقال انرژی خوب و لذت بخش تر کردن هرچه بیشتر اوقات شما در خانه به شما بگوییم.

با تولیدی پارچه مبلی نساجیت همراه باشید تا در این مطلب به طور کامل با آموزش فنگ شویی، قوانین فنگ شویی و اجرای فنگ شویی خانه آشنا شوید. همچنین شما می توانید مقدمات فنگ شویی را در مقاله ی The Basic Principles of Feng Shui بخوانید

فنگشویی چیست؟

فنگ شویی چیست

فنگ شویی یعنی چه؟ اگر اخیرا به دنبال تغییر دکوراسیون، چیدمان و یا تجدید طراحی داخلی منزل یا دفتر کار خود بوده اید، احتمالا عبارت فنگ شویی در خانه را زیاد شنیده اید. با این که شور و هیجان زیادی در مورد فنگشویی وجود دارد و این عبارت به کرات میان طراحان داخلی و حتی افراد عادی استفاده می شود، ولی افراد زیادی نمی دانند که واقعا معنی فنگ شويي چیست؟ 

فنگ شویی برای ایجاد دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، باغ و … استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به‌ طور کلی انرژی مثبت افراد داشته باشد.

در جواب سوال فنگ شویی خانه چیست، میتوان گفت: فنگ شویی یک باور چینی باستانی است که معتقد است نحوه ساخت خانه یا نحوه چیدمان اشیا بر موفقیت، سلامتی و خوشبختی افراد ساکن در آن مکان تأثیر می گذارد. کلمات چینی “فنگ” و “شوی” به ترتیب به معنی “باد” و “آب” هستند. این مفهوم از یک شعر باستانی گرفته شده است که در مورد اتصال زندگی انسان با محیط اطراف او است.

فنگ شویی علمی است که چیدمان قطعات در هر فضا را به منظور ایجاد تعادل با دنیای طبیعی انجام می دهد که هدف آن استفاده از انرژی و ایجاد هماهنگی بین فرد و محیط اطراف او است. تمام اصول اساسی فنگ شویی منعکس کننده طبیعت هستند: موقعیت، باگوا و پنج عنصر. در ادامه این سه مورد را کاملا توضیح خواهیم داد.

2 اصل مهم در بحث فنگ شویی

در بحث فنگ شویی دو اصل مهم وجود دارد که یکی از آن ها یین به معنای زنانگی و دیگری یانگ به معنای مردانگی می باشد. این اصل معتقد است که باید بین یین و یانگ تعادلی برقرار باشد. و دلیل آن هم این است که تمامی اصول زندگی موفقیت، خوبی و بدی، شادی و… همگی در تعادلی میان زن و مرد است که شکل می گیرد.

موقعیت فرماندهی در فنگ شویی منزل

فنگ شویی موقعیت فرماندهی

موقعیت فرماندهی نقطه ای از اتاق است که از در اتاق دورترین فاصله را دارد و با آن در راستای مستقیم نیست. موقعیت فرماندهی هر اتاق جایی است که می خواهید بیشتر وقت خود را در آن بگذرانید و باید بیشترین حس امنیت را به شما بدهد. 

دستورالعمل های فنگ شویی به شما پیشنهاد می دهد که این موقعیت را در اتاق تعیین کنید و سپس تختخواب، میز کار یا اجاق خود را در موقعیت فرماندهی قرار دهید. این سه قسمت از خانه شما بسیار حیاتی هستند، زیرا هر یک از آن ها نمایان‌گر بخش اساسی از زندگی شما است: تختخواب برای زمان استراحت، میز کار برای شغل و اجاق گاز نشان دهنده ثروت و تغذیه.

نقشه فنگ شویی باگوآ

نقشه فنگشویی باگوآ

باگوآ نقشه انرژی فنگ شویی است که روی نقشه خانه شما قرار گرفته است. کلمه چینی “bagua” به معنی “هشت منطقه” است. هر یک از هشت حوزه مربوط به شرایط زندگی مثل خانواده، ثروت، شغل و … است.  هر یک از این مناطق دارای اشکال، رنگ، فصل، تعداد و عناصر زمینی متناظر هستند. شما در مرکز باگوآ، یعنی منطقه نهم، قرار دارید که نمایانگر نشاط و سلامتی شما است.  

چندین ایده فنگ شویی وجود دارد که همه آنها هنگام تجزیه و تحلیل خانه شما از باگوآ استفاده می کنند. با این حال، برخی ممکن است باگوآ را به روش های مختلف اعمال کنند. بعضی باگوا را طوری قرار می دهند تا دانش و شغل غالب باشد و برخی دیگر ممکن است باگوآ را بر اساس انرژی سال یا قطب نما جهت دهند.

مناطق باگوآ

فنگ شویی 03

ساده ترین راه برای گنجاندن باگوآ در زندگی این است که یک تا سه زمینه را شناسایی کنید که بیشترین نیاز را به آن دارید و سعی نکنید همه زمینه ها را یک باره کار کنید. برای تقویت انرژی یا بهبود جریان، پیشنهادات قانون فنگ شویی را در آن مناطق خاص بگنجانید. 

به عنوان مثال، اگر می خواهید باروری را تقویت کنید، می توانید یک میز دایره ای فلزی در بخشی از خانه خود که نمایانگر کودکان است، اضافه کنید.

مشارکت

نشان دهنده: مشارکت، ازدواج
شکل: صاف، مربع
رنگها: صورتی
فصل: انتقال بین فصول
شماره: 2
عنصر: زمین یین

کودکان

نشان دهنده: فرزندان، اتمام، شادی
شکل: دایره ای، کروی
رنگها: سفید، فلزی
فصل: پاییز
شماره: 7
عنصر: یین فلز

افراد مفید

نمایندگی: افراد مفید، مسافرت
شکل: دایره ای، کروی
رنگها: خاکستری، متالیک
فصل: پاییز
شماره: 6
عنصر: فلز یانگ

شهرت

نشان دهنده: شهرت، اشتیاق، دید
شکل: مثلث، نقطه دار
رنگها: قرمز
فصل: تابستان
شماره: 9
عنصر: آتش

سلامتی

نشان دهنده: سلامت، مرکز
شکل: صاف، مربع
رنگها: قهوه ای، نارنجی، زرد
فصل: انتقال بین فصول
شماره: 5
عنصر: زمین

شغل

نمایندگی: شغل، مسیر زندگی
شکل: مواج، انحنا دار
رنگها: مشکی
فصل: زمستان
شماره 1
عنصر: آب

ثروت

نشان دهنده: ثروت، فراوانی، رفاه
شکل: ستونی، مستطیلی
رنگها: بنفش
فصل: بهار
شماره: 3
عنصر: چوب یین

خانواده

نشان دهنده: شروع جدید
شکل: ستونی، مستطیلی
رنگها: سبز، آبی
فصل: بهار
شماره: 4
عنصر: چوب یانگ

دانش

نمایندگی: دانش، تزکیه، مهارت
شکل: صاف، مربع
رنگها: آبی تیره
فصل: انتقال بین فصول
شماره: 8
عنصر: زمین یانگ

پنج عنصر در فنگ شویی

5 عنصر فنگ شویی

پنج عنصر زمین، فلز، آب، چوب و آتش پنج مرحله بهم پیوسته در زندگی است که با هم کار می کنند و یک سیستم کامل ایجاد می کنند. به طور معمول، تمرین فنگ شویی برای ایجاد تعادل در این پنج وجه در خانه و هر یک از مناطق زندگی یا باگوا است.

برای قرار دادن این عناصر در زندگی و خانه خود، باید مشخص کنید که می خواهید انرژی خود را در کجا متمرکز کنید. دقیقاً مانند باگوآ، شما یکی از سه حوزه زندگی خود را انتخاب می کنید که می خواهید در آن ها پیشرفت کنید. سپس، با افزودن رنگها یا اشکال پیشنهادی در آن اتاق انرژی خانه خود را تقویت می کنید.

به عنوان مثال bagua نشان می دهد که اتاق خواب شما با نیکی، سلامتی کلی و مکانی که در آن جوان می شوید، مطابقت دارد و به عنصر زمین پیوند می خورد. روش هایی را برای ترکیب رنگ های زمینی، ظروف سفالی یا گِلی، سنگها و یا بلورها در آن اتاق در نظر بگیرید. 

بعد از اینکه در آنجا پیشرفت کردید، روی چند اتاق یا زمینه های دیگر زندگی خود تمرکز کنید. به عناصر مربوطه در آن اتاق ها نگاه کنید و با افزودن این عناصر تغییر مثبت را در زندگی خود اعمال کنید. هدف این است که انرژی مثبتی را به آن اتاق ها و در نهایت کل خانه وارد کنید.

زمین

کیفیت ها: زمین گیر، خودمراقبتی، پایدار
شکل: صاف، مربع
رنگها: قهوه ای، نارنجی، زرد
فصل: انتقال بین فصول
مناطق: بهداشت، دانش، مشارکت

چوب

کیفیت: گسترده، نشاط، رو به بالا
شکل: ستونی، مستطیلی
رنگها: سبز، آبی
فصل: بهار
مناطق: خانواده، ثروت

فلز

کیفیت: کارآمد، دقیق، زیبایی
شکل: دایره ای، کروی
رنگها: سفید، فلزی
فصل: پاییز
مناطق: افراد مفید، کودکان

آتش

کیفیات: شور، روشنایی، درخشان
شکل: مثلث، نقطه دار
رنگها: قرمز
فصل: تابستان
منطقه: شهرت

آب

ویژگی ها: رو به پایین، روان، متحرک
شکل: مواج، انحنا دار
رنگها: مشکی
فصل: زمستان
منطقه: شغلی

Feng Shui Interior Design Ideas

نکات و مثال هایی برای دکوراسیون اتاق های خانه با فنگ شویی

اکنون که بر عناصر و مناطق اصلی طراحی فنگ شویی تسلط دارید، بیایید به دکوراسیون هر اتاق با قوانین فنگ شویی بپردازیم.

نکات فنگ شویی اتاق نشیمن

  • اتاق نشیمن خود را همیشه تمیز نگه دارید و اجازه دهید هوا جریان داشته باشد تا انرژی فنگ شویی آزادانه در آن جریان یابد. گیاهان زیادی را به عنوان نماد فضای باز به اتاق نشیمن خود اضافه کنید و از مبلمان راحتی استفاده کنید که حس راحتی و آرامش دارند. 

در حالت ایده آل، مبل شما باید رو به در باشد و در کنار دیوار قرار بگیرد. این “موقعیت فرماندهی” در اتاق است که نمای واضحی از در ایجاد می کند. از نقشه Bagua برای تصمیم گیری در مورد بهترین شکل برای میز جلو مبل و انتخاب رنگ غالب در اتاق استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر در محدوده خانواده قرار می گیرد، با ارثیه های خانوادگی تزئین کنید و مبلمان را به شکل مستطیل انتخاب کنید.

پرده‌های کتانی شفاف و شسته شده را روی پنجره‌ها قرار دهید و از رنگ های تیره خودداری کنید. این تکنیک نور خورشید را بدون فرار انرژی مثبت به داخل راه می‌دهد. اگر در اتاق نشیمن شومینه دارید، تلویزیون خود را بالای آن قرار ندهید و آن را به نقطه کانونی تبدیل کنید. همچنین قفسه ها و طاقچه های خود را بیش از حد از وسایل تزئینی و اکسسوری پر نکنید. فقط از وسایلی استفاده کنید که برای شما معنادار هستند. 

نکات فنگ شویی آشپزخانه

اصول چیدمان خانه فنگ شویی حکم می کند که آشپزخانه باید در پشت خانه باشد، یعنی در انتهای جنوبی یا شمالی خانه. اما اگر نقشه خانه شما اینطور نیست، نگران نباشید؛ هنوز هم می توانید انرژی مثبت را به آشپزخانه خود بیاورید.

طبق قوانین فنگ شویی، آشپزخانه یکی از مهم ترین اتاق ها برای سلامتی شما است و اجاق گاز در قلب آن قرار دارد. در صورت امکان از قرار دادن سینک در کنار اجاق گاز خودداری کنید، چون این باعث ایجاد برخورد بین دو عنصر آتش و آب می شود. اگر کابینت شما تا سقف نمی رسد، فضای بین آن ها را با گیاهان یا دکور آشپزخانه پر کنید. این کار را برای جلوگیری از تجمع انرژی منفی و گرد و غبار است.

رنگ ها و اشیاء با جنس فلزی و چوبی را نیز به آشپزخانه خود اضافه کنید، زیرا باعث افزایش بهره وری و تقویت پیوندهای خانوادگی می شود. مطمئن شوید که اجاق گاز شما به درستی کار می کند و وسایل خراب و شکسته را تعمیر کنید یا دور بیندازید. می‌توانید رنگ مناسب اشپزخانه خود را با استفاده از آویزهای دیواری، اشیاء هنری یا کاشی بین کابینتی به آشپزخانه استفاده کنید.

فنگ شویی در ایران

fengshui-05

بسیاری از اصول فنگ شویی از دوران باستان تا به امروز در باور تمامی ما ایرانیان بوده است و بازتاب آن در فرهنگ ما کاملا مشهود است. استفاده از شیشه های رنگی، جدا بودن حمام و دستشویی و همچنین بنا شدن آن ها خارج از خانه نشان دهنده حضور دائمی این اصول از دیرباز در شیوه زندگی ما است. 

خانه تکانی یکی از رسومی است که پیش از سال نو صورت می گیرد و خالی از اصول فنگ شوی نیست. در این رسم، آلودگی هایی که طی یک سال ایجاد شده را می زدایند و بی نظمی ها و انباشتگی های این یک سال را پاکسازی می کنند تا با انرژی خوب به پیشواز بهار و سال نو روند.

این موضوعات نشان دهنده اهمیت دریافت انرژی خوب از قدیم الایام در ایران بوده است. با به کارگیری اصول فنگ شویی شما قادر خواهید بود محیطی گرم و صمیمی را در منزل و برای خانواده خود ایجاد کنید.

زندگی سالم و شاد با فنگ شویی

فنگ شویی 06

اگر می خواهید سالم و شاد باشید و و از عشق و موفقیت لذت ببرید؛ فضای پیرامون شما باید این انرژی را پشتیبانی کند. محیط شما باید با انرژی شخصی شما و همچنین انرژی که دوست دارید جذب کنید، متناسب باشد. درست همانطور که از بودن در کنار یک فرد شاد و پر انرژی خوشحال می شوید، همین اتفاق با فضای زندگی شما هم رخ می دهد. 

اگر محیط اطراف شما دارای انرژی های فنگ شویی یعنی سلامت، نشاط، دوستی و قوی بودن باشد، شما هم احساس حمایت و خوشبختی خواهید کرد و همه چیز برای شما ساده تر و روان خواهد شد. ما در پخش پارچه نساجیت امیدواریم این مطلب بتواند به شما در انتخاب و چیدمان دکوراسیونی که همواره از آن انرژی می گیرید کمک کند. 

فنگ شویی یک علم است که مانند علوم دیگر قابلیت بومی سازی با فرهنگ ایران را دارد. 

واژه فنگ شویی یک واژه چینی است که کلمات “فنگ” و “شوی” به ترتیب به معنی “باد” و “آب” هستند.

خیر، فنگ شویی یک علم است و خرافات نیست.

فنگ شویی در اصل در معماری داخلی و خارجی کاربرد دارد همچنین برای فیزیولوژی بدن و سیستم سلامتی حرفی برای گفتن دارند.

اشتراک گذاری در :

جدیدترین محصولات
پارچه مبلی شانل سه گل آلما فیروزه ای 0501
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی شانل سه گل آلما کرم 0101
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی ساتنی سه گل ویانا طلایی شکلاتی 1512
1,650,000 ریال/ 1 متر
5 6 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
13 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
naerifar

وقتی با فنگ شویی آشنا میشیم تازه میفهمیم چقدر اشتباه در چیدمان خونه انجام دادیم که روی روحیه خودمون تاثیر منفی داره

nasajit
پاسخ به  naerifar

سلام. بله فنگ شویی در خانه در انرژی و روحیه افراد واقعا موثره

نیک پور

خیلی مطلب کاملی در مورد فنگ شویی نوشته بودین. ممنون

nasajit
پاسخ به  نیک پور

سلام. خوشحالیم که این مطلب در مورد فنگ شويي تونسته به شما کمک کنه

امیر علی میرکریمی

اصلا فکر نمی کردم که ی همچین موضوع جذابی رو بتونم برای پارچه مبلی پیدا کنم

nasajit

سلام. خوشحالیم که مطلب ما تونسته به شما کمک کنه. دکوراسیون خانه بخش اعظمش رو مبلمان تشکیل میده و مهم ترین بخش مبلمان هم پارچه مبلی اون هست. پس مهمه که علاوه بر رعایت نکات فنگ شویی در انتخاب و خرید پارچه مبلی هم دقت داشته باشیم.

حبیب الله رحمانی

از جذاب ترین بحث های موجود

nasajit

سلام. بله مبحث فنگشویی بسیار محبوب هست و تاثیرات مثبتی که در روحیه افراد میذاره غیرقابل انکاره

حسینی

مقاله باحالی بود

nasajit
پاسخ به  حسینی

سلام. ممنون از انتقال نظرتون

[…] به کار گیری تناژهای یک رنگ برای مبلمان راحتیاستفاده از نکات فنگ شویی و انرژی رنگ ها می تواند به شما کمک کرده و فضایی خاص در […]

احسان صمدزاده

مقاله شما در مورد فنگ شویی بسیار کامل و آموزنده بود. این مقاله به خوانندگان کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری به فنگ شویی بپردازند و نتایج بهتری بدست آورند

ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون در مجله نساجیت! در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید

192-192logo
بذار تو خرید و سفارش
پارچه مبلی | پارچه پرده ای | پارچه کالا خواب
بهت کمک کنیم. شماره تماستو بذار تا ما باهات تماس بگیریم 📱