لمسه کاری مبل

لمسه کاری مبل | به همراه آموزش مرحله به مرحله+ تصاویر

فهرست مطالب

شاید تا بحال برایتان سوال پیش آمده باشد که مبل لمسه کاری شده به چه کاری می گویند؟ اصلا لمسه کاری مبل چیست؟ ما در اینجا به سوالاتتان پاسخ خواهیم داد. لمسه کاری فرم دادن به پارچه گفته می شود که در آن پارچه مبل به صورت برجستگی و فرورفتگی های منظم و زیبا فرم داده می شوند. لمسه کاری از مواردی است که می توانند بر زیبایی مبلمان تأثیر داشته باشند.

فرورفتگی هایی که در لمسه کاری مبلمان ایجاد می شود به دلیل دوخت دکمه است که بیشتر برروی مبل های چرمی می باشد. اگر قصد زیبایی مبلمان را دارید، بد نیست درباره لمسه کاری در سبک های مختلف مبل اطلاعات داشته باشید. با مجله نساجیت تا پایان این مقاله همراه باشید.

لمسه کاری مبل سفید

لمسه کاری چیست؟

مبلمان لمسه کوبی شده با دوخت دکمه ها یا بافت بخیه‌ای، معمولاً به شکل الماس، بروی کوسن مبلمان یا تشک آن ها انجام می شود. این تکنیک هم ظریف و هم کاربردی است، زیرا برای نگه داشتن مواد الیافی در زیر پارچه مبلی طراحی شده است تا از جابجایی یا جمع شدن آن جلوگیری کند.

طراحی مبلمان لمسه کاری شده برای اولین بار در دهه 1700 در دوران ویکتوریا رایج شد، اما با این حال این سبک قدیمی نیست. این روزها علاوه بر مبل‌های لمسه کوبی شده، مبلمان‌های مختلفی از جمله میزهای عثمانی، نیمکت‌ها و حتی میزهای قهوه‌خوری به خود در دکوراسون های امروزی می‌بالند.

جای تعجب نیست که ظاهر اثاثه یا لوازم داخلی لمسه کوبی مانند همیشه محبوب باقی بماند زیرا این نوع از مبلمان ترکیبی عالی از طراحی شیک و مد روز را به جا می آورد.

لمسه کاری مبل چیست

لمسه دوزی چیست؟

طرح لمسه دوزی بافت و عمق یک مبلمان را افزایش می دهد. از کاربرد لمسه کوبی می توان به مواردی چون؛ دادن ظاهر و حسی مخملی و مجلل به دکوراسیون داخلی منزل اشاره کرد. لمسه کوبی علاوه بر جذابیت زیبایی، کاربردهای مفیدی نیز دارد.

برای مثال، بالشتک‌های نشیمن‌گاه مبلمان برای خوابیدن دلپذیرتر می‌شود. سانت به سانت رویه مبل را با دوخت و سفت کردن آن با مواد زیرین انجام می دهند تا الیاف و پارچه مبلی آن جابجا نشود و زیبایی آن به هم نخورد.

لمسه کاری مبل

انواع لمسه دوزی مبل

برای انجام لمسه کوبی باید اطلاعات کامل در مورد آن داشته باشید و انواع آن را بشناسید. انواع لمسه دوزی عبارتند از:

 1. لمسه دوزی دستی
  کار اصلی در این نوع دوخت با دست و به شکل سنتی است. از مزیت ها و معایب اصلی لمسه دوزی دستی وقت گیربودن، عمق بالای لمسه و ظرافت آن است که بافت تمیز لمسه کوبی شده آن نگاه را درگیر خود می کند.
 2. لمسه دوزی با دستگاه
  کار لمسه کوبی که انجام می شود در این نوع از مبلمان دوخت با دستگاه صورت می گیرد. گفتنی است که از معایب دوخت با دستگاه عمر پایین لمسه کوبی آن است که باز می شود و عمق چندانی ندارد.

اموزش لمسه کاری مبل

اگر میخواهید کار لمسه دوزی را برای تولید مبلمان آموزش ببینید، پیشنهاد می کنیم بجای آموزش لمسه کوبی با دستگاه، لمسه کوبی با دست را یاد بگیرید، که مرحله به مرحله توضیح خواهیم داد . این روش آموزش به شرح زیر است:

 • مرحله اول: محل لمسه کاری را علامت گذاری کنید
  در مرحله اول باید مکان دوخت را مشخص کنیم تا بتوانید یک نظم خاص را ایجاد کنیم. اگر جای دوخت مشخص نشود، یک دوخت بینظم و بد را خواهیم داشت. برای داشتن دوخت منظم با کمک ورق اسفنج و خط کشی بزرگ شروع به کشیدن خطوط موازی با اندازه دلخواه می کنیم. حال کاغذ طراحی شده را روی رویه قرار داده و مکان های مشخص لمسه را با ماژیک علامت می زنیم.
 • مرحله دوم: سوراخ کردن اسفنج
  در این مرحله نوبت سوراخ کردن اسفنج مبل است. ما برای سوراخ کردن از قیچی استفاده می کنیم.
 • مرحله سوم: پهن کردن ورق لایکو
  با سوراخ کردن اسفنج در مرحله قبل سطحی ناهموار حاصل می شود. با پهن کردن ورق لایکو و به کمک چسب لایه کوبی می‌توانید آن سوراخ ها را پنهان کرده و سطحی صاف ایجاد کنید.
 • مرحله چهارم: لمسه دوزی
  خب حال نوبت نحوه لمسه کاری مبل است. دکمه های مشخص شده را توسط نخ ابریشمی به سطح مورد نظرمان دوخت می زنیم. میتوانیم قبل از سفت کردن دکمه ها فرم لمسه خودر را با تازدن پارچه مبلی انتخاب کنیم. بعد با سفت ردن نخ و گره زدن آن دیگر الیاف زیرین سفت و تکان نخواهند خورد.

گفتنی است تمام مراحل گفته شده در اموزش لمسه کاری مبل استیل هم کاربرد دارد و هیچ تفاوتی با اموزش لمسه کاری مبل راحتی و یا حتی روش لمسه کاری مبل چستر ندارد.

نکات مهم در مورد نحوه لمسه کاری

 1. از مهم ترین اصل لمسه کاری پارچه مبلی بکاررفته در تولید مبل است. پارچه با تراکم پایین ضعف زیادی دارد از جمله اینکه با کشیدن نخ و هنگام لمسه کاری مبل احتمالا با پارگی پارچه روبرو خواهید شد. بهترین پارچه برای لمسه دوزی پارچه هایی با تراکم بین 320 تا 400 است.
 2. در انواع لمسه کاری مبل بهترین نوع اسفنج برای لمسه کوبی، اسفنج یورولوکس ویژه با تراکم 30 و یا 35 کلیویی است. از مزایای این اسفنج کاربرد راحت آن به هنگام استفاده از مبلمان است.
 3. طریقه لمسه کاری مبل شامل کشیدن محکم روکش داخلی و محکم کردن آن با گره یا دکمه است. دکمه ها می توانند نزدیک یا دورتر از هم باشند، اما همیشه به صورت یکنواخت قرار می گیرند و معمولاً یک الگوی الماس روی پارچه ایجاد می کنند. به طور معمول دکمه ها با پارچه مبلی بکار رفته یکسان هستند و یا با پارچه اصلی پوشانده می شوند، اما می توانند به رنگ متضاد برای پانچ هم بکار روند.
 4. لمسه دوزی طرحی است که فراتر از مبلمان کاربرد دارد. تاج تخت خواب ها، مبلمان ناهارخوری، میزهای قهوه خوری و بسیاری دیگر که در دکوراسون پرزرق و برق خانه ما شریک هستند.
اصول مهم در لمسه کاری مبلمان

مزایای لمسه کاری

 1. به عنوان بهترین گزینه برای عایق صوتی مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. سبکی مدرن در انواع مبلمان و درکوراسیون داخلی هم استفاده می شود.
 3. به فضای موردنظر جلوه زیبایی می دهد.
 4. مزایای مهم لمسه کاری مبلمان و انواع دیوارها، انعطاف پذیری بالای آن است
 5. طول عمر بالایی دارد

معایب لمسه کاری

 1. در برابر خراشیدگی و پارگی، مقاومت چندانی ندارد
 2. جنس پارچه ای آن غیرقابل شست و شو است و جنس چرمی آن به صورت استاندارد می توان شست و شو داد
 3. در صورتی که دچار آسیب دیدگی شود، غیرقابل ترمیم است

کاربرد پارچه مبلی در لمسه کوبی

در بسیاری از مبلمان لمسه کاری شده ما تنوع زیادی از پارچه ها را شاهد هستیم. اما باید گفت در بین پارچه مبلی مختلف پارچه مبلی مخمل کاربرد بسیاری دارد، چون در عین سادگی، زیبایی بی نظیر این نوع از دوخت را به نمایش می گذارد.

جمع بندی

در این وبلاگ از مجله نساجیت به لمسه کاری انواع مبل و نحوه آموزش آن پرداختیم. با اطلاعات داده شده براحتی می توانید پارچه های مخصوص مبلمان خود را انتخاب کنید. اگر بدنبال پارچه مبلی برای لمسه کاری مبل‌های منزلتان هستید، حتما از سایت نساجیت دیدن کنید.

برای خرید انواع پارچه مبلی برای لمسه کاری مبل های مختلف می‌توانید به دنبال کیفیت و قیمت عالی از بازار آنلاین پارچه دکوراتیو نساجیت خریداری کرده که بسیار رقباتی در بازار عمل می کند.

این بازار آنلاین با ارائه تنوع زیاد از پارچه مبلی‌های مختلف در کنار قیمتی رقابتی و کیفیتی باورنکردنی توانسته در مقابل رقبای خارجی خود، برنده این بازار باشد.

وبلاگ نساجیت
جدیدترین محصولات
پارچه مبلی شانل سه گل آلما نسکافه ای کرم 0201
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی شانل سه گل آلما کرم 0101
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی شانل سه گل آلما آبی سبز 1106
2,620,000 ریال/ 1 متر
0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تجارت پارچه مبلی
تاجر محترم! پارچه های مبلی شما را به سفارشتان تولید می کنیم.

پارچه مبلی های مرغوب ایرانی به کشور های همسایه و به کشور های حوزه خلیج همیشه فارس صادر می شود. دسترسی آسان، تنوع رنگ، کیفیت نسبتا بالا و دست یابی در زمان کم به انواع پارچه مبلی مورد نیاز مشتریان از علت های صادرات محصول به کشور های همسایه است.

فروشنده قالب
فروشنده ی گرامی در شهر خود نماینده و عامل فروش نساجیت باشید.

با توجه به کیفیت بالای محصولات نساجیت و همچنین تقاضای بالای بازار از محصولات نساجیت علاوه بر ارائه محصول با کیفیت به مشتریان خود باعث رونق در کسب و کار و فروش خود نیز بشوید.

کارگاه رویه کوبی قالب
مبل ساز محترم بدون واسطه از نساجیت بخرید!!

یکی از راه های حمایت از تولید کننده های ایرانی کم کردن واسطه گرها و دلال ها و یا به عبارت دیگر خرید مستقیم و بدون واسطه از تولید کننده ی داخلی می باشد.

نمایشگاه مبل قالب
نمایشگاه دار عزیز بدون واسطه از تولید کننده بخرید!!

با توجه به تنوع طرح و رنگ محصولات نساجیت شما نمایشگاه داران مبلمان می توانید بسته به نوع مبل و سلیقه ی طراحان و مشتریان خود، پارچه مبلی مناسب را انتخاب نموده و مستقیما از کارخانجات تولیدی نساجیت تهیه نمایید.

مصرف کننده خانگی قالب
مشاوره ی رایگان برای خرید بهتر پارچه مبلی برای شما مشتری محترم!!

از دغدغه های مشتریان خانگی پارچه مبلی و پرده، کیفیت و طرح و رنگ پارچه مبلی می باشد. مجموعه ی نساجیت در راستای احترام به این دسته از مشتریان خود طرح مشاوره ی رایگان برای انتخاب پارچه مبلی مناسب نیاز مشتری طراحی و اجرا نموده است.

192-192logo
بذار تو خرید و سفارش
پارچه مبلی | پارچه پرده ای | پارچه کالا خواب
بهت کمک کنیم. شماره تماستو بذار تا ما باهات تماس بگیریم 📱