پاف مبل چیست؟ بررسی کاربرد و انواع آن

پاف مبل چیست؟ بررسی کاربرد و انواع آن

فهرست مطالب

مبلمان بخش مهمی از دکوراسیون منزل را تشکیل می‌دهند و به همین دلیل انواع بسیار متنوعی دارند. به غیر از صندلی و میزها که بخش اصلی مبلمان هستند، آیتم‌های دیگری نیز در این بین وجود دارند که شاید برای همه آشنا نباشند. انواع مدل پاف مبل یکی از همین موارد است که استفاده درست از آن می‌تواند بسیار کاربردی و جذاب باشد.

در این مقاله از مجله پارچه نساجیت به بررسی کارایی پاف مبل و مدل‌های مختلف آن خواهیم پرداخت و خرید پارچه پاف و انتخاب سبک آن را در کنار خرید پارچه مبلی برای شما آسان‌تر خواهیم کرد.

انواع پاف

پاف مبل چیست؟

برای پاسخ به این که پاف در مبلمان چیست، بهتر است ابتدا بگوییم که پاف مبل به چه معناست؟ پاف کلمه‌ای انگلیسی است که در لغت به معنی بالشتک بزرگ و به شکل استوانه‌ای یا مکعبی است. در کاربرد نیز پاف به نوعی صندلی گفته می‌شود که دسته یا پشتی ندارد و تنها از پایه‌هایی محکم همراه با بالشتک رویی تشکیل می‌شود.

پاف‌ها در کنار نرم و لطیف بودن، خیلی محکم هستند و پایه‌های آن از متریال مقاوم ساخته می‌شود. به طور معمول برای ساخت بخش نشیمن پاف نیز از اسفنج، پارچه و رویه‌ای دلخواه استفاده می‌شود.

پاف مبل مکعبی

برای مشاهده و خریدانواع مختلف پارچه پاف مبل از نساجیت

پاف یا عثمانی!!

در بخش قبل گفتیم که پاف چیست، اما به سرگذشت آن اشاره‌ای نکردیم. اولین گروهی که پاف‌ها را طراحی و استفاده کردند، افراد ترک (ساکنین کشور ترکیه) بودند که آن زمان قلمرویشان عثمانی نام داشت. در قرن 17 پاف‌ها ساخته شدند تا پادشاهان و بزرگان بتوانند حین نشستن روی صندلی پای خود را روی آن بگذارند. به همین دلیل به انواع پاف مبل، مبل عثمانی هم گفته می‌شود.

پس از گذشت زمان، پاف در نسخه‌های متنوع‌تری به تولید رسید و به کاربردهای آن اضافه شد. برای مثال با طراحی پاف‌های کوچک‌تر و قرارگیری آن‌ها در گوشه‌ای از اتاق از آن‌ها به عنوان صندلی استفاده کردند. امروزه این وسایل در بسیاری از خانه‌ها و در سراسر جهان با کاربردهای مختلف یافت می‌شوند.

پاف یا عثمانی

انواع پاف مبل

پاف مبل در اندازه، شکل، جنس و سبک‌های بسیار متنوعی طراحی و تولید می‌شود. با توجه به این تنوع می‌توان پاف‌ها را در دکوراسیون‌های مختلف و با اهداف زیادی استفاده کرد. در ادامه دسته‌بندی پاف‌ها را از دیدگاه‌های مختلف بررسی خواهیم کرد.

انواع پاف از نظر سبک و طراحی

با توجه به کاربرد زیاد پاف‌ها در دکوراسیون‌های مختلف، لازم است طراحی آن‌ها به شکلی باشد که بتوانند در کنار انواع مبلمان استفاده شوند. به این ترتیب می‌توان سبک پاف را با توجه به سبک مبلمان انتخاب کرد.

پاف مبل مدرن

انواع مدرن پاف مبل در کنار مبلمان راحتی مخصوصاً سبک‌های مدرن آن استفاده می‌شوند. پاف‌های راحتی و مدرن معمولاً پارچه‌هایی ساده و ساختاری فانتزی دارند. پاف مبل راحتی معمولاً رویه‌ای نرم دارد و نشیمن آن بسیار راحت خواهد بود. در برخی موارد پاف‌ها را در این سبک بدون پایه و به شکل استوانه‌ای طراحی می‌کنند.

پاف مبل مدرن

پاف مبل کلاسیک

حضور انواع پاف در بین مبلمان کلاسیک و سلطنتی نیز به چشم می‌خورد اما نوع طراحی آن‌ها بسیار متفاوت‌تر از پاف‌های راحتی است. برای پاف مبل سلطنتی یا پاف مبل کلاسیک معمولا از پایه‌هایی محکم به جنس چوب یا استیل استفاده می‌شود.

نوع پارچه و جنس آن نیز مانند پارچه مبلی کلاسیک می‌تواند طرح‌دار یا در رنگ‌های متناسب با این سبک باشد. برای مثال پاف مبل چستر و پایه‌دار یکی از انواع پرطرفدار در این سبک است که نشیمن آن به سبک چستر طراحی می‌شود.

پاف مبل کلاسیک

انواع پاف از لحاظ جنس

عمده تفاوت موجود بین پاف‌ها بین رویه آن‌ها است. درست است که پایه آن‌ها نیز می‌تواند به جنس چوبی یا فلزی باشد و شکل و شمایل متفاوتی ایجاد کند اما جنس پارچه تاثیر بیشتری در سبک نوع پاف دارد. در واقع این جنس پارچه پاف است که سبک آن و کاربردش را تعیین می‌کند.

پاف پارچه‌ای

ساختار پاف‌های پارچه‌ای نسبت به دیگر انواع آن ساده‌تر است. با توجه به کاربرد می‌توان انواع پارچه‌ها را برای این پاف‌ها استفاده کرد. تزئینات این پاف نیز مانند پایه و نوع دوخت با توجه به نوع پارچه تعیین می‌شود. برای مثال می‌توان با استفاده از پارچه‌های سنتی و نقش‌دار، پاف‌های سنتی و اصیلی را طراحی کرد.

پاف پارچه‌ای

پاف بافتنی

انواع بافتنی پاف‌ها بیشتر به شکل دست‌بافت آماده می‌شوند و شاید کاربرد محدودتری داشته باشند اما استفاده از آن‌ها می‌تواند دکوراسیون روستیک و جذابی را ایجاد کند. با توجه به نوع پاف و اندازه آن می‌توان از روش‌های بافت و کاموای مختلف و طرح و رنگ‌های گوناگون در این مدل استفاده کرد.

پاف چرم

پارچه چرم در دکوراسیون‌هایی با سبک خاص دیده می‌شود و پاف‌های این جنسی نیز نمایی خاص و مدرن را در دکوراسیون ایجاد می‌کنند. پاف‌های چرمی در محیط‌های اداری، دکوراسیون‌های مدرن و مبل‌های چرمی استفاده می‌شوند. اگر از این پاف‌ها به خوبی نگه‌داری شود، مقاومت و دوام آن‌ها بسیار بالا خواهد بود.

پاف چرم برای مبلمان چرم

انواع پاف بر اساس ساختار

امروزه محدودیت بسیار کمی برای طراحی لوازم منزل وجود دارد و خلاقیت و نوآوری عضو جدانشدنی دکوراسیون می‌باشد. به طور کلی پاف‌ها در سه نوع مکعبی و استوانه‌ای و بی‌پایه طراحی می‌شوند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

پاف‌های مکعبی

اکثر پاف‌های موجود در بازار به این شکل طراحی می‌شوند. در این مدل از ساختار پاف به شکل مربع و مستطیل یا چند ضلعی منظم ساخته می‌شود. با توجه به قاعده منظمی که این دسته از پاف‌ها دارند، کاربردشان می‌تواند از یک صندلی ساده فراتر شود. این دسته می‌توانند تنوع زیادی در نوع پایه و ساختار آن داشته باشند.

پاف‌های استوانه‌ای

پاف‌های استوانه‌ای قاعده‌ یا سطحی دایره یا بیضی شکل دارند و در بخش‌های مختلفی قابل استفاده هستند. این پاف‌ها معمولا پایه‌هایی پیوسته و یک سره دارند و جنس پایه با توجه به سبک پاف انتخاب می‌شود.

پاف‌های استوانه‌ای

پاف‌های بی‌قاعده و بی‌پایه

اگر پاف و قاعده آن از یک شکل هندسی منظم تشکیل نشده باشد، می‌توان طرح‌های زیادی را به کمک آن ایجاد کرد. پاف‌های بی شکل معمولا پایه هم ندارند و ساختارشان کمی پیچیده‌تر هستند. از این دسته معمولا در اتاق خواب و به عنوان تشکچه استفاده می‌شود که در بخش کاربرد پاف مبل بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

کاربرد پاف مبل چیست؟

قطعا با توجه به تنوع بسیار زیاد پاف‌ها، کاربرد آن‌ها نیز زیاد خواهد بود. احتمالا شما هم در خانه‌ها این وسایل را با کاربردهای مختلف مشاهده کرده‌اید. در ادامه توضیح خواهیم داد که در محیط‌های مختلف پاف مبل چه کاربردی دارد.

کاربرد پاف مبل در پذیرایی خانه

گفتیم از بخش‌های مهمی که می‌توان از پاف در آن‌جا استفاده کرد، پذیرایی و کنار مبلمان است. حال در همین بخش نیز پاف می‌تواند نقش‌های مختلفی داشته باشد. پاف را می‌توان به عنوان بخشی از مبلمان، به خصوص مبلمان راحتی استفاده کرد. قرارگیری پاف‌ در کنار مبل ال راحتی بسیار رایج است.

استفاده از پاف مبل به عنوان میز در پذیرایی خانه

طراحی پاف با قاعده‌ای مسطح می‌تواند آن را به یک میز خاص و جذاب تبدیل کند. حال می‌توان آن را در سایزهای بزرگ تولید و به عنوان میز وسط استفاده کرد یا می‌توان سایزهای کوچک آن را به عنوان میز عسلی کنار مبلمان قرار داد.

دقت داشته باشید که طراحی پاف و مبلمان باید با هم هماهنگی داشته باشند. برای مثال پاف‌هایی با پایه‌های بلندتر چوبی و با پارچه‌های طرح‌دار بیشتر در کنار مبلمان کلاسیک کاربرد دارند. اما از پاف‌های ساده‌تر و با پایه‌های مخفی در کنار مبل‌های مدرن استفاده می‌شود.

ارتفاع مدل‌های پاف مبل نیز باید با توجه به کاربرد آن‌ها باشند. برای مثال پاف‌هایی که به عنوان بخشی از مبلمان استفاده می‌شوند ارتفاع بیشتری دارند. اما پاف‌هایی که به عنوان میز مورد استفاده قرار می‌گیرند باید ارتفاعشان کمتر باشد. این وسایل با توجه به این که دسته و تکیه‌گاه ندارند برای خانه‌های کوچک گزینه بسیار مناسبی خواهند بود.

پاف مبل در اتاق پذیرایی

کاربرد پاف در اتاق خواب

متداول‌ترین کاربرد پاف در اتاق خواب، استفاده از آن به عنوان صندلی میز آرایش است. در اتاق‌های خواب معمولا فضای زیادی برای صندلی‌های بزرگ وجود ندارد و پاف به واسطه نداشتن تکیه‌گاه می‌تواند به راحتی زیر میز آرایش قرار بگیرد. با توجه به امکان طراحی پاف‌ها به سبک‌های مختلف نیز دکوراسیون اتاق خواب به مشکل نخواهد خورد.

کاربرد دیگر این وسیله قرار دادن آن در پایین تخت خواب است. در اتاق‌خواب‌های بزرگ و کوچک و مخصوصا اتاق‌های دو نفره می‌توان پاف را پایین تخت قرار داد.

این پاف می‌تواند فضایی را برای نشیمن در اتاق ایجاد کند و برای کتاب‌خواندن، صرف صبحانه و… استفاده شود و از کثیف شدن تخت خواب جلوگیری کند. دقت کنید که ارتفاع پاف تخت خواب باید از آن کمتر یا نهایتا هم سطح آن باشد.

در اتاق کودکان نیز می‌توان از پاف به عنوان میز و صندلی استفاده کرد و در کنار کاربرد زیاد فضایی جذاب را برای کودکان ایجاد کرد. در اتاق بزرگسالان نیز کاربرد آن می‌تواند به عنوان پاتختی تغییر پیدا کند. انواع پاف‌ها برای اتاق‌های کوچک می‌توانند بسیار کاربردی باشند.

پاف در اتاق خواب

کاربرد انواع پاف در محیط‌های اداری

شاید فکر کنید که با توجه به فضای رسمی ادارات، پاف‌ها در آن جایی ندارند. اما بسیاری از ادارات و شرکت‌ها از این پاف‌ها برای ایجاد فضایی صمیمانه جهت استراحت و دورهمی استفاده می‌کنند. حتی در اتاق‌های کاری نیز وجود پاف می‌تواند به عنوان میز، صندلی، زیرپایی، صندوقچه و… استفاده شود و تکمیل‌کننده دکوراسیون باشد.

کاربرد پاف‌ها به عنوان صندوقچه

با توجه به چهارچوب مناسب پاف‌ها مخصوصا انواع مکعبی و استوانه‌ای آن، می‌توان آن‌ها را به شکل توخالی و درب‌دار طراحی کرد. به این ترتیب می‌توان وسایل مختلفی را بدون نیاز به فضای اضافی در پاف قرار داد. اگر طراحی درب صندوقچه پاف به شکل مخفی باشد، خللی در کاربرد آن ایجاد نخواهد شد و در عمل می‌توان تمامی پاف‌ها را به این شکل طراحی کرد.

پاف‌های صندوقی برای ادارات، اتاق خواب به خصوص اتاق کودک و کلیه خانه‌های کوچک می‌توانند کاربردی باشند. البته دقت کنید که اگر نیاز است پاف خود را جابه‌جا کنید، نباید وسایل سنگینی را در آن قرار دهید. برای مثال می‌توانید از انواع مدل پاف مبل به عنوان جایی برای شال مبل، پتو، کوسن‌ها و… استفاده کنید.

کاربردهای خلاقانه پاف

همان‌طور که گفتیم محدودیتی برای کاربرد انواع پاف وجود ندارد. در ادامه کاربردهایی خلاقانه برای انواع پاف را مشاهده می‌کنید:

 • استفاده از پاف‌های کوتاه به عنوان جای خواب حیوانات خانگی
 • قرار دادن وسایل دکوری مختلف روی آن
 • ایجاد فضایی برای مطالعه در کنار کتابخانه‌ها
 • استفاده از آن به عنوان صندلی میز غذاخوری‌های کم‌جا
 • استفاده از پاف به عنوان میز قهوه یا چای
استفاده از پاف به عنوان میز قهوه یا چای

نکات مهم برای خرید پاف

تا اینجا گفتیم که پاف چیست؟ و چه انواع و کاربردی دارد. در خرید پاف شما باید به نکات بسیار مهمی توجه کنید. برای این کار لازم است ابتدا کاربردهای مدنظر برای پاف را تعیین کرده و سپس محل قرارگیری آن در فضا را مشخص کنید. پس از این مراحل می‌توانید بهترین سایز، شکل، پایه و رنگ را برای پاف خود انتخاب کنید. در ادامه نکاتی را که می‌تواند حین خرید این وسیله برایتان کمک‌کننده باشد را مشاهده می‌کنید.

 • اگر پاف شما پارچه‌ای است حین خرید پارچه پاف بسیار دقت کنید. طرح و رنگ این پارچه باید با دکوراسیون شما هماهنگ باشد.
 • نوع دوخت پاف خود را با توجه به نیاز و دکوراسیون انتخاب کنید. با توجه به کاربرد زیاد این وسیله دوخت آن باید با دقت بالایی انجام شود.
 • پایه‌های پاف باید مستحکم باشد. اگر پاف پایه‌دار انتخاب کردید، بهتر است از پایه‌های فلزی یا چوبی استفاده کنید.
 • برای پاف‌های صندوقی از لولا و ساختار مستحکم آن مطمئن باشید تا بتوانید به تعداد دلخواه درب آن را باز و بسته کنید.
 • سایز پاف استاندارد خاصی ندارد اما حواستان به ارتفاع و سایر اندازه‌های آن باشد. برای مثال برای پاف‌هایی که کنار مبلمان قرار می‌گیرند ارتفاع‌های زیاد پیشنهاد نمی‌شود.
 • اگر قرار است روی پاف وسایلی مانند وسایل دکوری یا وسایل پذیرایی قرار دهید حتما از مسطح و محکم بودن سطح آن مطمئن شوید.
پایه های محکم برای پاف مبل

شما می‌توانید برای خرید پارچه پاف به بازار آنلاین پارچه نساجیت مراجعه کنید. در وب‌سایت این مجموعه می‌توانید با خرید انواع پارچه مبلی و پارچه پاف دکوراسیون منظم و یکدستی را ایجاد کنید. با وجود تنوع بالا و کیفیت مناسب محصولات نساجیت، قطعا خریدی رضایت‌بخش را تجربه خواهید کرد. اگر در این فرآیند نیاز به مشاوره دارید نیز می‌توانید با مشاوران تیم نساجیت در ارتباط باشید.

کلام آخر

در این مقاله در رابطه با انواع پاف که امروزه نقش نسبتا پررنگی در دکوراسیون دارند صحبت شد. تنوع و کاربرد زیاد این وسیله آن را به آیتمی پرطرفدار در دکوراسیون پذیرایی، اتاق خواب، ادارات و… تبدیل کرده است. کافیست کمی خلاقیت داشته باشید تا بتوانید فضایی متفاوت و خاص را به کمک انواع مختلف پاف مبل ایجاد کنید.

پاف مبل گرد به عنوان میز جلوی مبل

اشتراک گذاری در :

جدیدترین محصولات
پارچه مبلی شانل سه گل آلما فیروزه ای 0501
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی شانل سه گل آلما کرم 0101
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی ساتنی سه گل ویانا طلایی شکلاتی 1512
1,650,000 ریال/ 1 متر
0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
192-192logo
بذار تو خرید و سفارش
پارچه مبلی | پارچه پرده ای | پارچه کالا خواب
بهت کمک کنیم. شماره تماستو بذار تا ما باهات تماس بگیریم 📱