راهنمای ترکیب طرح و رنگ پارچه مبل برای انواع مبلمان

راهنمای ترکیب طرح و رنگ پارچه مبلی برای انواع مبلمان

فهرست مطالب

طبق تجربه و بازخوردی که در تیم فروش نساجیت برای فروش پارچه مبلی داشته‌ایم، برای اکثر افراد مخصوصا مصرف کننده خانگی پارچه مبل، انتخاب رنگ پارچه مبلی مناسب دکوراسیون و نوع مبل، استفاده از چند طرح در یک ست مبلمان و… انتخاب چالش برانگیزی است. 

به همین دلیل تصمیم گرفتیم این راهنما را تهیه کنیم و در مورد ترکیب رنگ مبل ها، رنگ پارچه مبلی راحتی، رنگ پارچه مبل کلاسیک، رنگ پارچه مبل سلطنتی، استفاده درست از پارچه مبلی طرح‌دار و هر سوالی که در ذهن شماست پاسخ دهیم. اگر هم سوالی باقی ماند، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پاسخ آن را سریعا دریافت کنید.

قبل از این که به قوانین و روش‌های ترکیب رنگ پارچه مبل و طرح پارچه مبل بپردازیم، باید با انواع مبلمان و استفاده آن‌ها آشنا شوید:

آشنایی با انوع مبلمان

مبل‌ها بیشترین تاثیر را بر زیبایی دکوراسیون داخلی منزل دارند. پارچه مبلی، کلاف مبل، چوب مبل، محل استفاده و مدل مبل تاثیر زیادی بر زیبایی و دوام مبلمان دارند. مبل ها به دو دسته تقسیم می شوند: 

  1. مبلمان بیرونی (outdoor) 
  2. مبلمان داخلی (indoor)

مبلمان بیرونی مثل صندلی‌های ساحلی و مبلمان شهری که در پارک‌ها و کنار پیاده روها استفاده می شود که در این مطلب به این نوع از مبلمان کاری نداریم.

مبلمان داخلی شامل مبلمان اداری (صندلی، میز و…)، مبلمان آمفی تئاترها، مبلمان ابزاری و مبلمان خانگی است. 

در این مطلب قرار است درباره ترکیب رنگ پارچه مبل و طرح آن برای مبلمان خانگی صحبت کنیم. مبلمان خانگی به چند بخش تقسیم می شود:

  1. مبلمان اتاق خواب که شامل سرویس خواب، پاف، صندلی میز آرایشی و … است.
  2. مبلمان آشپزخانه که شامل میز و صندلی‌های ناهارخوری است.
  3. مبلمان هال و پذیرایی که به سه مدل مبلمان راحتی، مبلمان کلاسیک و مبلمان استیل تقسیم می‌شوند.

اصول کلی انتخاب رنگ پارچه مبلی

انتخاب طرح و رنگ پارچه مبلی راحتی

مبل های راحتی برای استفاده در اتاق نشیمن و جلوی تلویزیون هستند و هیچ پیچیدگی در انتخاب رنگ و طرح ندارند. برای پارچه مبل های راحتی بیشتر ترکیب رنگی مطرح است نه ترکیب طرح و کمبین ها. رنگ پارچه مبلی برای مبلمان بسیار متنوع است، مثل پارچه مبلی مسکو و پارچه های ساوالان و مخمل رومانتیک که می توانید نمونه های رنگ پارچه مبل راحتی جدید را با کلیک بر روی لینک ها ببینید.

در ویدئو زیر نیز یک مدل مبل ابزاری ساده را می بینید که با پارچه سیم بافت روملوپلاس روکش شده است:

بهترین رنگ پارچه برای مبل راحتی کاملا سلیقه ای است. برای مثال می توانید پارچه نشیمن و تکیه گاه را در دو رنگ انتخاب کنید. برای این ترکیب می توانید دو رنگ مکمل (زرشکی و زرد)، رنگ خنثی و رنگ تاکیدی (طوسی و زرد) و یا یک رنگ با تناژهای مختلف (خردلی و زرد) باشد.  

هم چنین می توانید رنگ پارچه مبلی برای مبل‌های تک نفره را متفاوت با باقی اجزای مبلمان انتخاب کنید. پیشنهاد می‌کنیم که در زمان خرید مبل، از خرید یکرنگ مبل‌ها و کوسن‌ها اجتناب کنید.

در کل ترکیب رنگ پارچه مبلی راحتی هیچ محدودیت و قانونی ندارد؛ همه چیز بستگی به دکوراسیون و سلیقه خریدار دارد.

انتخاب رنگ و طرح پارچه مبل راحتی

چند ایده برای ترکیب رنگ پارچه مبل راحتی

در ادامه چند ایده برای ترکیب رنگ پارچه مبلمان راحتی آورده شده است با نساجیت همراه باشید:

1. استفاده از یک رنگ پارچه مبلی خنثی به همراه یک رنگ مکمل آن

انواع رنگ پارچه مبلی برای مبل راحتی می تواند رنگ‌های خنثی مثل طوسی، خاکستری، دودی و رنگ‌های دسته کرم، بژ و شیری، نقره‌ای، پلاتینی، کرومی و شنی باشد که انتخاب‌های خوبی برای استفاده در هر نوع دکوراسیون هستند. ست کردن رنگ‌های گرم مثل سبز، زرد یا نارنجی و قرمز با رنگ طوسی هارمونی زیبایی در محیط ایجاد می‌کند. 

پارچه مبلی سبز نماد طبیعت، صلح و آرامش است و درکنار پارچه مبلی طوسی بسیار آرامش بخش خواهد بود. پارچه های رنگ زرد، نارنجی و قرمز شادی‌آور و نماد تحرک و شجاعت هستند و در کنار رنگ طوسی تعادل و نشاط را به همراه می آورند. 

برای مثال مبل فندقی با پارچه طوسی از پرطرفدارترین ترکیب رنگ ها محسوب می شود . در مبلمان راحتی دست شما باز است که از پارچه مبلی طوسی طرح دار نیز استفاده کنید.در تصویر زیر با چند نمونه رنگ بندی پارچه مبل را مشاهده خواهیم کرد. 

رنگ بندی پارچه مبل

2. تضاد رنگی در ترکیب رنگ پارچه مبلی راحتی

در ترندهای امروزی و استفاده از پارچه مبلی جدید، ترکیب رنگ های متضاد مانند سیاه و سفید بسیار محبوب است و می تواند فضای خاصی در خانه ایجاد کند، البته باید با وسواس آن ها را انتخاب کرد.

بهتر است برای ایجاد تضاد، رنگ های اصلی و خالص با هم ترکیب نشوند، بلکه از ترکیب رنگ های هم خانواده و سایه ای استفاده شود تا به فضا آسیبی وارد نشود.

3. به کار گیری تناژهای یک رنگ برای مبلمان راحتی

استفاده از نکات فنگ شویی و انرژی رنگ ها می تواند به شما کمک کرده و فضایی خاص در خانه تان به وجود آورد. می توانید برای انتخاب تناژهای مورد علاقه تان از چرخه رنگ ها استفاده کنید.

ایده برای ترکیب رنگ پارچه مبلمان راحتی

انتخاب رنگ و طرح پارچه برای اجزای ست مبلمان استیل

در قسمت پذیرایی خانه از مبل های کلاسیک و یا مبل استیل استفاده می شود. مبلمان استیل مبلمانی است که قالب اصلی آن را چوب تشکیل می دهد. دسته های آن از چوب است که رویشان اکثرا پارچه کشیده نمی شود. روی چوب ها منبت کاری شده است و فقط قسمت رو و داخل با پارچه مبلی مبلمان استیل پوشیده می شود.

مبل استیل 4 جزء دارد: مبل، میزبان، کاناپه و شزلون. مبل ها همان یک نفره هایی هستند که دسته دارند. به مبل های سه نفره و دو نفره کاناپه گفته می شود. میزبان هم صندلی است و می تواند در دو طرف ست ناهارخوری قرار بگیرد و یا هر جای دیگری که نیاز به صندلی باشد. در ادامه در مورد طرح و رنگ پارچه مبل سلطنتی صحبت می کنیم:

چوب طلایی برای مبلمان

1. طرح و رنگ پارچه مبلی برای مبل تک نفره:

در ست مبلمان استیل، در انتخاب رنگ پارچه مبلی دستتان باز است و باید با دکورتان مثل پرده و فرش و یا با رنگ کلاف مبلمان ست کنید. طرح پارچه ای که برای مبل های تک نفره زیاد استفاده می شود به این صورت است: نشیمن گل دار و تکیه گاه ساده. 

چون در اکثر مبل های تک نفره، تکیه گاه را لمسه دار یا پلیسه دار رویه کوبی می کنند، اگر از پارچه طرح دار استفاده شود، طرح پارچه خراب شده و دیده نمی شود. پس از پارچه مبلی ساده استفاده می شود که هم رنگ و یا در تناژ رنگی کلاف مبل یا پارچه نشیمن است. 

برای مثال در مبل صدفی که سر مبل ها طلاکوب دارند، اگر برای نشیمن از پارچه مشکی-کرم سه گل که یک رنگ خنثی است استفاده شود، ( مثلا روملو کرم مشکی) برای تکیه گاه پارچه سفید، پارچه مبلی شیری و یا پارچه مبلی کرم را انتخاب می کنند.

استفاده از پارچه مبلی تک گل هم برای مبل های تک نفره رایج است. برای مثل پارچه مبلی جولیا تک گل، برای اینکار بسیار جذاب است.

رویه کوبی های متفاوت مبل تک نفره

مبل تک نفره همانطور که می‌دانید سه قسمت دارد:

  1. تگیه گاه: همانجایی است که فرد به آن تکیه می دهد
  2. پشت: قسمت بیرونی تکیه گاه
  3. نشیمن

حال اگر مبلمان به صورت جزیره‌ای استفاده شود، یعنی طوری چیدمان شود که پشت آن معلوم باشد؛ رویه کوبی آن با حالتی که پشت آن به دیوار بچسبد متفاوت است. اگر پشت بیرون مبل معلوم باشد، از پارچه طرح دار مدل نشیمن و یا پارچه ساده لمسه دار استفاده می شود که زیبایی بصری هم داشته باشد.

اگر دسته‌های مبل استیل هم پارچه‌ای باشند، بیشتر از پارچه ساده تکیه گاه برای آن استفاده می‌شود. ولی امروزه خیلی مبل استیل دسته بالشتی مد نیست.‌‌

مبل تک نفره

2. انتخاب طرح و رنگ پارچه مبلی کاناپه ها

کاناپه ها در دو نوع دسته چوبی و دسته بالشتی در بازار موجود هستند. اکثر کاناپه ها تشک دوبل هستند(یعنی پارچه نشیمن آن ها به کف چوب مبل دوخته نشده است و یک تشکچه جداگانه دارد). تشک دوبل ها می توانند سه تشک داشته باشد و یا یک تشکچه یکپارچه.

اگر در مبل تک نفره این کاناپه از پارچه طرح دار (مثلا پارچه مبلی سه گل) برای نشیمن و ساده برای تکیه گاه استفاده شده باشد، برای کاناپه هم از همان مدل، طرح و رنگ پارچه مبلی استفاده می شود. مبل استیل با پارچه پتینه هم بسیار پرطرفدار است. 

اکثر کاناپه‌ها به دیوار می چسبند و مدل جزیره ای چیده نمی شوند، پس خیلی در دوخت پارچه آن وسواس به خرج نمی دهند. ولی در قسمت تکیه گاه چون وسعت پارچه به کار برده شده زیاد است، برای ایجاد زیبایی بصری، تکیه گاه را پلیسه شلوغ، چستر (پارچه مبلی چستر) و یا لمسه دار کار می کنند.

برای دسته‌های بالشتی کاناپه ها هم از پارچه ساده استفاده می شود، ولی اگر خریدار پارچه طرح دار بخواهد، از طرح ساده‌ای که خیلی شلوغ نباشد استفاده می‌کنند. برای کاناپه ها به علت اینکه بیشتر پارچه دیده می شود تا چوب، شرایط برای انتخاب انواع پارچه، انواع طرح، ترکیب انواع رنگ‌ها و رویه کوبی‌های متنوع وجود دارد.

تنوع رنگ و طرح برای کاناپه های استیل

3. طرح و رنگ پارچه مبلی برای شزلون:

قسمت بعدی مبل شزلون است. شزلون خیلی در ست مبلمان استیل مرسوم نیست، ولی عده ای هستند که دوست دارند از شزلون برای مصارف راحتی مثل تلویزیون دیدن، بازی ویدئویی، خوابیدن و … استفاده کنند. در شزلون هیچ قانونی برای استفاده از طرح و رنگ پارچه مبلی وجود ندارد. 

می توان از طرح و رنگی کاملا مخالف با آنچه که در ست مبلمان کار شده استفاده کرد؛ مثلا اگر مبلمان گلدار است، می توانید در شزلون از پارچه مبلی طرح لوزی، هندسی و یا پارچه پتینه مبلی استفاده کنید، زیرا قرار نیست که شزلون در کنار ست مبلمان شما قرار بگیرد و یک کار گوشه ای تزئینی است.

رنگ و طرح پارچه سزلون

4. صندلی میزبان:

آخرین جزء مبلمان استیل میزبان است. اگر از طرح گلدار در مبل و کاناپه استفاده شده باشد، مرسوم است که در صندلی میزبان از پارچه مبلی راه آن پارچه استفاده شود و یا از پارچه هایی که فرصت استفاده آن در مبل و کاناپه وجود نداشته است. 

صندلی‌های میزبان سبک و قابل حمل هستند و ممکن است در هر جای خانه استفاده شوند، مثلا به عنوان صندلی ناهارخوری، صندلی آرایشی، صندلی پشت کانتر آشپزخانه و… .

طرح و رنگ پارچه صندلی میزبان

ترکیب طرح و رنگ پارچه مبلی مبلمان کلاسیک

بدنه اصلی مبل کلاسیک را نیز چوب تشکیل داده، ولی بر خلاف استیل خیلی منبت کاری نشده اند و کوچک تر هستند. مبل های نیمه کلاسیک و یا مدرن هم که جزو مبل های مینیمال هستند، خیلی منبت کاری ندارند و دو کاربره هستند، یعنی هم به عنوان راحتی و هم پذیرایی می توان از آن ها استفاده کرد. 

بهترین رنگ پارچه برای مبل کلاسیک رنگ پارچه مبلی ساده و آن هایی که طرح تکرار پذیر ندارند و شلوغ نیستند استفاده می شود، مثل زئوس، رومانتیک، ساوالان و … . به دلیل مینیمال بودن مبل مدرن، انتخاب پارچه و رویه کوبی آن هم مینیمال و ساده است. لمسه و پلیسه ندارند و در بیشتر آن‌ها تشکچه‌ها ثابت‌اند و به مبل چسبیده اند.

ترکیب رنگ و طرح پارچه برای مبلمان کلاسیک و مدرن

بهتر است همه پارچه های نشیمن و تکیه گاه یک رنگ باشند، ولی می توان در اکسسوری ها مثل انتخاب پارچه کوسن و شال مبل از رنگ ها و طرح های مختلف استفاده کرد تا به دکوراسیون و ست مبلمان کلاسیک نشاط بیشتری بخشید. پترن های پتینه و راه برای این مدل مبلمان انتخاب خوبی هستند.

در این ویدئو ترکیب انواع طرح های پارچه مبلی سایاپلاس نساجیت را روی مبل مدل رز می بینید. پارچه مبلی سایاپلاس را پارچه آبرنگی هم می‌نامند، چون با طیف رنگ‌های درهم تنیده روبرو هستید.

استفاده از طرح‌های نوستالژی در ترکیب طرح و رنگ پارچه مبلی‌

یکی دیگر از انواع ترکیب طرح و رنگ پارچه مبلی، استفاده از طرح های قدیمی و یا نوستالژی است. در این نوع ترکیب رنگ های بسیار زیادی را احتمالا می‌توان مشاهده کرد. در گذشته شاید ساختار مبل ها مانند مبلمان کلاسیک بوده، اما رنگ های هر دوره در واقع نماد و شناسه ای است برای معرفی دکوراسیون در آن زمان. 

استفاده از این نوع رنگ‌ها می‌تواند به شما ایده‌های جدیدی را برای طراحی داخلی بدهد. همچنین استفاده از این ترکیب رنگ به شما کمک می کند تا حس نوستالژی و خاطره را برای خانه خود به ارمغان بیاورید. پارچه نوستالژیک نساجیت در طرح های پارچه مبلی زئوس و پارچه مبلی طرح جولیا هستند.

در این مقاله از سایت نساجیت به بررسی انتخاب طرح و رنگ پارچه مبلی برای انواع مبلمان پرداختیم. در صورتی که مطالب گفته شده برای شما مفید بود با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید، همچنین شما می توانید نظرات خود را درباره این مقاله با ما و سایر کاربران نساجیت در میان بگذارید.

پارچه مبلی زئوس

سوالات متداول

اصول انتخاب رنگ پارچه مبلی چگونه است؟

در انتخاب پارچه مبلی باید به دو مورد توجه اساسی شود:
1-دکوراسیون داخلی منزل
2-نوع مبلمان

بهترین رنگ پارچه مبلی چه رنگی است؟

استفاده از پارچه مبلی دو رنگ از محبوبیت زیادی برخوردار است و از بهترین رنگ‌های پارچه مبلی محسوب می‌شود ولی بهترین رنگ پارچه مبلی کاملاً سلیقه‌ای بوده و برای هر منزلی تغییر می‌کند.

اشتراک گذاری در :

جدیدترین محصولات
پارچه مبلی شانل سه گل آلما فیروزه ای 0501
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی شانل سه گل آلما کرم 0101
2,620,000 ریال/ 1 متر
پارچه مبلی ساتنی سه گل ویانا طلایی شکلاتی 1512
1,650,000 ریال/ 1 متر
5 2 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
naserpour

چه راهنمای خوبی بود!! چه توضیحات دقیق داشت در مورد پارچه مبل

nasajit
پاسخ به  naserpour

سلام. ممنون از شما. راهنماهای دیگه رو هم میتونین در بخش مقالات ببینین مثل راهنمای تعیین متراژ پارچه مبل و یا تعویض و تعمیر مبلمان:
https://nasajit.com/meters-of-upholstery-fabric/
https://nasajit.com/sofa-repair-and-maintenance-tips/

مبل حامدی

سلام به نساجیت. من این برگه رو توی گوشیم سیو دارم و هر موقع مشتری ها نمیدونن چه پارچه ای برای مبلشون انتخاب کنن از روی این براشون انواع انتخاب ها رو توضیح میدم. خدا قوت!

nasajit
پاسخ به  مبل حامدی

سلام. خوشحالیم که این مطلب برای شما و مشتری های عزیزتون مفید بوده. سایر راهنماها مثل چیدمان مبلمان و … هم در حال تولید هست. در حال حاضر هم میتونید راهنمای تعیین متراژ پارچه مبلی رو به مشتریان خودتون معرفی کنید.

[…] راهنمای انتخاب طرح و رنگ پارچه برای انواع مبلمان […]

[…] راهنمای رنگ بندی مبلمان […]

192-192logo
بذار تو خرید و سفارش
پارچه مبلی | پارچه پرده ای | پارچه کالا خواب
بهت کمک کنیم. شماره تماستو بذار تا ما باهات تماس بگیریم 📱